Poszukuję wyroku SN

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Poszukuję wyroku SN

Postprzez aristo2 » Cz, 14 paź 2004, 21:59

Witam
Poszukuję wyroku SN, chyba z tego roku.
Wyrok dotyczył, udzielenia przez mocodawcę pełnomocnictwa do czynności pełnomocnikowi, który nie był nalezycie umocowany.
To pełnomocnictwo dotyczyło, zarówno czynności które podejmował kiedy był nieumocowany prawnie jak i na przyszłość.

Mam nadzieję , że dobrze zapamiętałem temat wyroku , w żaden sposób nie mogę jednak go odnależć.Może ktoś z forumowiczów zna sygnaturę, lub może podać jego treść.
pozdrawiam
Janek
aristo2
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 15 paź 2004, 14:39

Nie bardzo kojarzę ten wyrok, niemniej udzielenie pełnomocnictwa nie sanuje tych czynności, ktore pełnomocnik już wykonał, nie będąc właściwie umocowanym. W grę może wchodzić ewentualne potwierdzenie takich czynności przez mocodawcę (art. 103, 104 kc).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

cd

Postprzez aristo2 » Pt, 15 paź 2004, 17:12

Dotknąłeś sedna sprawy.
Jeśli dobrze pamiętam w Wyroku tym zawarta była teza , że mocodawca nie moze potwierdzić czynności dokonanych przez pełnomocnika nienalezycie umocowanego.
Jego czynności są "nie wazne"
Może ktoś trafi akurat na tan Wyrok SN , ponieważ to ciekawa sprawa.
pozdrawiam
Janek
aristo2
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

cd

Postprzez aristo2 » Pn, 18 paź 2004, 20:30

Witam
Znalazłem omówienie wyroku, niestety nie mogę nigdzie znależć pełnego wyroku i uzasadnienia do niego.

Postępowanie będzie nieważne, gdy pełnomocnik nie mógł nim być.

Izba Cywilna Sądu Najwyższego w składzie 3 sędziów odpowiedziała na pytanie prawne Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Stwierdziła ona, iż wystąpienie w sprawie w charakterze pełnomocnika osoby, która nie może być pełnomocnikiem, oznacza brak należytego umocowania, co powoduje nieważność postępowania (co zostało orzeczone na podstawie art. 379 pkt 2 k.p.c.). Nadto postanowiono, iż uchybienie to nie może być usunięte w drodze zatwierdzenia przez stronę czynności dokonanych przez tę osobę.

Uchwała Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 28 lipca 2004 r. III CZP 32/2004

Jeśli ktoś ma tą uchwałę, bardzo proszę o pomoc.
pozdrawiam
Janek
aristo2
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 22 paź 2004, 13:49

Teza tej uchwały była publikowana w Biuletynie SN nr 7/2004, uzasadnienia na razie nie znalazłem.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości