art 56 prawa bankowego

podatek VAT, PIT, CIT, księgowość i rachunkowość przedsiębiorstw, podatek od spadków i darowizn, podatek od czynności cywilnoprawnych, podatek od nieruchomości, opłaty skarbowe, postępowanie podatkowe, prawo celne, prawo dewizowe

art 56 prawa bankowego

Postprzez ga1icja » Wt, 6 lip 2004, 17:46

Bardzo proszę o pomoc w takiej kwestii. Art 56 prawa bankowego mówi, że kwota wolna od zajęcia to 3-krotne wynagrodzenie itd. Czy ta kwota wolna od potrąceń to aktualne środki na rachunku, czy to suma wszystkich wpłat na konto? Żeby było bardziej zrozumiałe moje pytanie to czy jeśli mam wpływy na konto miesięcznie 2000 zł. i w ciągu miesiąca te pieniążki wypłacę to czy po 4 miesiącach gdy wpływa mi na konto 2000 zł i na koncie mam aktualnie tylko 2000 zł to czy bank może 1000 zł przesłać komornikowi informując, że kwota wolna od potrąceń zgodnie z art 56 prawa bankowego została przekroczona i od tej pory wszystko co wpłynie na konto będzie przekazywane w całości komornikowi?
ga1icja
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 6 lip 2004, 19:49

Obecnie (od 1 maja 2004 r.) sprawę zwolnienia z egzekucji reguluje art. 54 Prawa bankowego:

1. Œrodki pieniężne znajdujące się na rachunkach oszczędnościowych, rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz na rachunkach terminowych lokat oszczędnościowych jednej osoby, niezależnie od liczby zawartych umów, są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego do wysokości trzykrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za okres bezpośrednio poprzedzający dzień wystawienia tytułu wykonawczego.

2. Œrodki pieniężne zgromadzone na rachunku oszczędnościowym, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym oraz na rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej prowadzonym dla kilku osób fizycznych są wolne od zajęcia do wysokości określonej w ust. 1, niezależnie od liczby współposiadaczy takiego rachunku.


Z komentarza W. Pyzioła:

Przywilej egzekucyjny przewidziany w art. 56 ust. 1 [obecnie: w art. 54] ma charakter jednorazowy w tym znaczeniu, iż bank (a także posiadacz rachunku) tylko raz może się na niego powołać w ramach konkretnego zajęcia. Jeżeli postępowanie egzekucyjne nie zostało zakończone, a posiadacz rachunku pobrał z rachunku kwotę zwolnioną od zajęcia, a następnie wpłacił na rachunek określoną sumę, to suma ta objęta jest w całości skutkami zajęcia i powinna być bezzwłocznie przekazana na pokrycie należności wierzyciela.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Podatkowe i Finansowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości