Likwidacja oddziału bankowego...

podatek VAT, PIT, CIT, księgowość i rachunkowość przedsiębiorstw, podatek od spadków i darowizn, podatek od czynności cywilnoprawnych, podatek od nieruchomości, opłaty skarbowe, postępowanie podatkowe, prawo celne, prawo dewizowe

Likwidacja oddziału bankowego...

Postprzez wwwlodek » Pn, 30 wrz 2002, 23:08

W związku z wchłonięciem przez innym bank (fuzja tak to ładnie teraz nazywają), odział banku wchłanianego idzie do likwidacji w dniu 14.XII br, a ludzie na bruk... Teraz szefostwo tego odziału informuje, że kto się sam zwolni wczesniej to dostanie jakies kilkumiesięczne odprawy a kto dotrwa do końca ten nic nie dostanie...i tu moje pytanie: czy od strony prawa pracy jest to zgodne?, bo na mój rozum jest to ewidentne rozwiązanie umowy z winy zakładu pracy (likwidacja oddziału, stanowiska - w zamian nic nie zapewniając) więc odprawa należec się powinna również tym co pozamiatają i zgaszą swiatło...? czy mam rację, czy jestem w błedzie? Dla ułatwienia dodam, że problem dotyczy mojej żony :(. Proszę o pomoc...
Pozdrawiam.
wwwlodek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 1 paź 2002, 08:54

Teraz szefostwo tego odziału informuje, że kto się sam zwolni wczesniej to dostanie jakies kilkumiesięczne odprawy .


Taka oferta powinna być złożona na piśmie i wyraźnie określac warunki tych odpraw: w szczególności, komu się należą, w jakiej wysokości, przy jakim trybie rozwiązania umowy, do kiedy.

a kto dotrwa do końca ten nic nie dostanie.i tu moje pytanie: czy od strony prawa pracy jest to zgodne?,


Nie. Niewykluczone jednak, że propozycja ta została źle zrozumiana - może osobom zwalnianym na końcu będą przysługiwały tylko odprawy ustawowe, a ci co odejdą wcześniej, otrzymają korzystniejsze ?

bo na mój rozum jest to ewidentne rozwiązanie umowy z winy zakładu pracy (likwidacja oddziału, stanowiska - w zamian nic nie zapewniając) więc odprawa należec się powinna również tym co pozamiatają i zgaszą swiatło...?


Co do zasady (pomijając wyjątki) tak.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez wwwlodek » Wt, 1 paź 2002, 19:10

Taka oferta powinna być złożona na piśmie i wyraźnie określac warunki tych odpraw: w szczególności, komu się należą, w jakiej wysokości, przy jakim trybie rozwiązania umowy, do kiedy.

mówisz w tym momencie o odprawach dla osób, które wczesniej odejdą? tym najwytrwalszym juz nic na pismie nie zaoferują?:)
Nie. Niewykluczone jednak, że propozycja ta została źle zrozumiana - może osobom zwalnianym na końcu będą przysługiwały tylko odprawy ustawowe, a ci co odejdą wcześniej, otrzymają korzystniejsze ?

a jakie w tym wypadku są te odprawy ustawowe? a czemu tym co uciekają wczesniej z okrętu można dać odprawy korzystniejsze?
Dziękuję.
wwwlodek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 1 paź 2002, 19:51

mówisz w tym momencie o odprawach dla osób, które wczesniej odejdą? tym najwytrwalszym juz nic na pismie nie zaoferują?:)


To już zależy od pracodawcy. Być może chce jak najszybciej zwolnić pracowników i stąd taka oferta. Zawsze może proponować więcej, niz daje ustawa, nie może mniej.


jakie w tym wypadku są te odprawy ustawowe?


Wg stanu prawnego obowiązującego do 30 czerwca 2003 r.:
Odprawa pieniężna przysługuje w wysokości:
1) jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik przepracował łącznie mniej niż 10 lat,
2) dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik przepracował łącznie 10 lat, lecz mniej niż 20 lat,
3) trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik przepracował łącznie 20 lat i więcej.


Brany jest tu pod uwagę cały staż pracy.

Wg stanu prawnego obowiązującego od 1 lipca 2003 r.:
Odprawa pieniężna przysługuje w wysokości:
1) jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik przepracował u danego pracodawcy mniej niż 2 lata,
2) dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik przepracował u danego pracodawcy 2 i więcej lat, jednak nie więcej niż 8 lat,
3) trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik przepracował u danego pracodawcy ponad 8 lat.


Brany będzie pod uwagę tylko staż pracy u danego pracodawcy.


a czemu tym co uciekają wczesniej z okrętu można dać odprawy korzystniejsze?


Jest to kwestia polityki pracodawcy.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Dzięki....

Postprzez wwwlodek » Śr, 2 paź 2002, 09:04

Marcinie za wyjasnienia :)
wwwlodek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Podatkowe i Finansowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron