kupno/sprzedaż mieszkania a małżeństwo

rozwód, separacja, podział majątku, renta rodzinna, ustalenie ojcostwa, opieka, kuratela

Postprzez aruncio » Pn, 5 lip 2004, 14:25

Jeszcze coś.
Mieszkanie nabędę ja, ale za środki otrzymane z darowizny. Od swoich rodziców oraz rodziców moich rodziców.
Podobno każda osoba może mi darować kwotę max. 9600 zł z zaznaczeniem, iż jest ona darowana na zakup mieszkania.

Czy ktoś dysponuje jakimś przepisem prawnym dotyczącym powyższego?
aruncio
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pn, 5 lip 2004, 19:21

Moim zdaniem kombinowanie z darowizną to niepotrzebne komplikowanie prostej sprawy.

Art. 33 krio jest jasny i oczywisty: sprzedaj stare, kup nowe - zachowaj dokumenty - w tym akty notarialne (akt zakupu ze stosownym oświadczeniem, które proponował Darek) i już.

Robiąc dziwne zagrywki z darowizną możesz też (w zależności od szczegółów stanu faktycznego) skomplikować sprawy podatkowe, bo dochód ze sprzedaży starego mieszkania (rozumiem że stare mieszkanie sprzedajesz) może podlegać podatkowi w sytuacji gdy pieniędzy ze sprzedaży nie przeznaczysz na zakup nowego mieszkania (jest to uzależnione m.in. od tego ile czasu jesteś właścicielem "starego" mieszkania)
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 6 lip 2004, 08:52

Może chodzi o kwotę darowizny wolną od podatku (9637 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej) - art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r. Nr 142 poz. 1514).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez aruncio » Wt, 6 lip 2004, 09:26

Dredd,

Pieniądze pochodzące ze sprzedaży strarego mieszkania w całości przeznaczone zostaną na zakup nowego, ale do tego nowego trzeba jeszcze dołożyć i chciałbym, aby nie były to środki wspólne małżonków :)

Marcin, dokładnie to miałem na myśli. Czyli tak można, dobrze rozumiem?
aruncio
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 6 lip 2004, 10:31

Darowizny zawsze można dokonać, co najwyżej może ona spowodować skutki podatkowe ;).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez aruncio » Wt, 6 lip 2004, 12:07

Byłem u notariusza, który odmówił sporządzenia aktu darowizny. Poinformował mnie, że umowę darowizny należy sporządzić samodzielnie, a w jego obecności należy złożyć jedynie podpisy. Dziwne to dla mnie trochę...
aruncio
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 6 lip 2004, 12:21

Jeśli darowizna ma dotyczyć sumy pieniężnej, a nie - mieszkania, to forma notarialna nie jest konieczna. Zgodnie z art. 890 § 1 kc, oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione..
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Poprzednia strona

Powrót do Prawo Rodzinne i Opiekuńcze

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość