kupno/sprzedaż mieszkania a małżeństwo

rozwód, separacja, podział majątku, renta rodzinna, ustalenie ojcostwa, opieka, kuratela

kupno/sprzedaż mieszkania a małżeństwo

Postprzez aruncio » Śr, 16 lip 2003, 17:37

Nabyłem w 1999 roku mieszkanie jako kawaler.
Zakładając, że w międzyczasie ożeniłem się, chcę teraz sprzedać to mieszkanie kupując jednocześnie nowe.
Jak to wygląda od strony prawnej? Czy żona będzie teraz współwłaścicielem nowego mieszkania? Jeśli chodzi o "stare" mieszkanie, to właścicielem byłem tylko ja.
aruncio
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Cz, 17 lip 2003, 00:47

Jeśli nie chcesz aby żona była współwłaścicielką mieszkania- nabądź je do swojego majątku odrębnego.
Jeśli tego nie zrobisz a wspólność ustawowa małżeńska nie została umownie zniesiona, to mieszkanie będzie waszą wspólną własnością jako małżonków.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez aruncio » So, 19 lip 2003, 14:42

Intercyza nie jest zawarta. W związku z powyższym wystarczy u notariusza zaznaczyć, że mieszkanie nabywam do swojego odrębnego majątku? Jaki to jest majątek? Czy wystarczy stosowny zapis w akcie notarialnym?
aruncio
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Pn, 21 lip 2003, 00:26

Intercyza nie jest zawarta. W związku z powyższym wystarczy u notariusza zaznaczyć, że mieszkanie nabywam do swojego odrębnego majątku? Jaki to jest majątek? Czy wystarczy stosowny zapis w akcie notarialnym?

Np tak: "Kupujący oświadcza, że przedmiot umowy nabywa do majątku odrębnego za pieniądze pochodzące ze swego majątku osobistego"
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez aruncio » Pt, 14 lis 2003, 11:07

Ostatnie pytanie w tej sprawie i decydująca Wasza odpowiedź.
Dziś idę do notariusza.
Czy taki zapis Darku, który mi podałeś równy będzie w tym przypadku intercyzie?
Przypominam, iż nie jest ona zawarta.
Dziękuję i życzę miłego dnia.
aruncio
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 14 lis 2003, 11:24

Czy taki zapis Darku, który mi podałeś równy będzie w tym przypadku intercyzie?


Nie, intercyza to umowa majątkowa obu małżonków, a w tym przypadku będzie to Twoje jednostronne oświadczenie.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez aruncio » Pt, 14 lis 2003, 12:42

W życiu różnie bywa ;)
Chodzi mi o to, aby mieszkanie było wyłącznie moją własnością i przy ewentualnej sprzedaży żona nie mogła rządać części kwoty.
Dlatego pytam, czy intercyza jest konieczna, czy też wystarczy odpowiedni zapis w akcie notarialnym i da mi on 100% gwarancję, iż mieszkanie nie będzie należało do ustawowej małżeńskiej wspólności?
aruncio
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 14 lis 2003, 13:38

czy też wystarczy odpowiedni zapis w akcie notarialnym i da mi on 100% gwarancję, iż mieszkanie nie będzie należało do ustawowej małżeńskiej wspólności?


Wydaje mi się, że taki zapis powinien wystarczyć. Niemniej Twoja żona może w przyszłości (gdyby doszło do sporów majątkowych między Wami) kwestionować prawdziwość Twojego oświadczenia, więc trzymaj dokumenty potwierdzające jego zgodność z rzeczywistością.

Art. 33 kro:
Art. 33. Odrębny majątek każdego z małżonków stanowią:

1) przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej;

2) przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił;

3) przedmioty majątkowe nabyte ze środków uzyskanych w zamian za przedmioty wymienione w dwóch punktach poprzedzających;

4) przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków;

5) przedmioty majątkowe służące do wykonywania zawodu, jeżeli zostały nabyte ze środków należących do odrębnego majątku małżonka wykonywającego ten zawód; nie dotyczy to jednak przedmiotów służących do prowadzenia gospodarstwa rolnego lub przedsiębiorstwa;

6) prawa niezbywalne;

7) przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość;

8) wierzytelności o wynagrodzenie za pracę lub za inne usługi świadczone osobiście przez jednego z małżonków;

9) przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków;

10) prawa autorskie twórcy, prawa twórcy wynalazku, wzoru lub projektu racjonalizatorskiego.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez aruncio » So, 15 lis 2003, 20:05

Wymyśliłem jeszcze coś takiego.
Gdyby omawiane mieszkanie zakupił mój ojciec, a później przekazał w formie darowizny tylko i wyłącznie mi, to właścicielem mieszkania będę tylko ja.
Jak się przedstawiają opłaty od darowizny? Mieszkanie warte około 70 tys. zł.
Czy na wysokość opłat od darowizny ma wpływ stopień pokrewieństwa?
aruncio
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 17 lis 2003, 10:08

Gdyby omawiane mieszkanie zakupił mój ojciec, a później przekazał w formie darowizny tylko i wyłącznie mi, to właścicielem mieszkania będę tylko ja.
Jak się przedstawiają opłaty od darowizny? Mieszkanie warte około 70 tys. zł.


W takim przypadku zastosowanie może mieć art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn i w przypadku spełnienia warunków nim przewidzianych cała darowizna może nie być opodatkowana, przy czym istotna jest (m.in.) powierzchnia mieszkania.

Art. 16. 1. W przypadku nabycia budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym:

1) w drodze spadku lub darowizny przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej,

2) w drodze spadku przez osoby zaliczane do II grupy podatkowej,

3) w drodze spadku przez osoby zaliczane do III grupy podatkowej, sprawujące przez co najmniej dwa lata opiekę nad wymagającym takiej opieki spadkodawcą, na podstawie umowy zawartej z nim przed organem gminy,

- nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich wartości do łącznej wysokości nie przekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu.

2. Ulga, o której mowa w ust. 1, przysługuje osobom, które łącznie spełniają następujące warunki:

1) spełniają wymogi określone w art. 4 ust. 4
[tzn. są obywatelami RP albo mają miejsce stałego pobytu na terytorium RP],

2) nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy,

3) nie dysponują spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu lub nie są właścicielami spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji spółdzielni, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego,

4) nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu,

5) będą zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat:

a) od dnia złożenia zeznania podatkowego - jeżeli w chwili złożenia zeznania nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku,

b) od dnia zamieszkania w nabytym lokalu lub budynku - jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego.

3. Jeżeli nabyty budynek lub lokal jest zajęty przez osoby trzecie, spełnienie warunków określonych w ust. 2 pkt 2-5 może nastąpić w okresie 5 lat od dnia nabycia; w tym wypadku zawiesza się odpowiednio bieg terminu przedawnienia do dokonania wymiaru podatku.

4. Za powierzchnię użytkową budynku (lokalu) w rozumieniu ustawy uważa się powierzchnię mierzoną po wewnętrznej długości ścian pomieszczeń na wszystkich kondygnacjach (podziemnych i naziemnych, z wyjątkiem powierzchni piwnic i klatek schodowych oraz szybów dźwigów).

5. Powierzchnie pomieszczeń lub ich części oraz część kondygnacji o wysokości w świetle od 1,40 m do 2,20 m zalicza się do powierzchni użytkowej budynku w 50%, a jeżeli wysokość jest mniejsza niż 1,40 m - powierzchnię tę pomija się.

7. Nie stanowi podstawy do wygaśnięcia decyzji zbycie udziału w budynku lub lokalu na rzecz innego ze spadkobierców lub obdarowanych oraz zbycie budynku lub lokalu, jeżeli było ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia.

8. Warunek określony w ust. 2 pkt 5 uważa się za spełniony również wtedy, gdy budynek lub lokal został zbyty przed rozpoczęciem zamieszkiwania ze względu na konieczność zmiany warunków lub miejsca zamieszkania, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia zbycia.


Czy na wysokość opłat od darowizny ma wpływ stopień pokrewieństwa?


Może mieć. Do wspomnianych wyżej grup podatkowych zalicza się następujące osoby (art. 14 ust. 3 ustawy):
1) do grupy I - małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów,
2) do grupy II - zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych,
3) do grupy III - innych nabywców.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Następna strona

Powrót do Prawo Rodzinne i Opiekuńcze

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość