jak tojest z bankowym tytułem egzekucyjnym?

zajęcie nieruchomości, przedawnienie spłaty, licytacje komornicze, sądowe wezwanie do zapłaty, egzekucja komornicza, windykacja należności, BIK, odzyskanie pożyczki.

jak tojest z bankowym tytułem egzekucyjnym?

Postprzez joannab » Śr, 28 kwi 2004, 06:04

mam kilka pytań odnośnie kredytów zaciąganych w bankach .
1.czy wystawiając Bankowy Tytuł Egzekucyjny bank ma obowiązek powiadomić o tym kredytobiorcę?czy od razu "nasyła "komornika dostarczajac BTE po cichaczu przed dłużnikiem komornikowi(a ten atakuje z zaskoczenia wezwaniem do zapłaty).
2.czy brak podpisu współmałżonka kredytobiorcy na umowie kredytowej (a więc jego zgody na wzięcie kredytu w kwocie 5000zł)jest dopuszczalne?
3.czy spłacenie całości zadłużenia w dniu otrzymania wezwania do zapłaty przez komornika (wierzycielowi a nie komornikowi)powoduje ,że egzekucja jest nieważna?można w ten sposób uniknąć kosztów komorniczych (tj. opłata egzekucyjna)
dzięki za pomoc!
joannab
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez IGOR » Śr, 28 kwi 2004, 11:23

Który to Bank ? Bo ja znam sytuacje kiedy kredytobiorca nie zgadza się z odsetkami karnymi banku i prowadzi z bankiem caly czas korespondencje na ten temat (łacznie za zapytaniami do NPB), a bank przysyła w między czasie komornika z decyzją sądu. A sprawa jest cały czas wątpliwa według kredytobiorcy (bank nie zachował sie tak jak trzeba od samego poczatku)
IGOR
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez joannab » Śr, 28 kwi 2004, 12:24

komornik przysłał dłuznikowi wezwanie do zapłaty łącznie z wszystkimi kosztami tj. 2600zł (zaległy kredyt), 1300złodsetki i koszty komornika ok.650zł .z pisma wynika że działał na podst. Bankowego Tytułu Egzekucyjnego . sprawa dotyczy Invest Banku . dlaczego bank nie powiadomił dłużnika o wystawieniu tytułu . chyba powinien , a nie siup do komornika i mamy go!być może dłużnik otrzymawszy zawiadomienie o wszczęciu egzekucji miałby jeszcze troszkę czasu na uregulowanie należności . a tak -komornik chapnie niezłą sumkę .
a jak z tym współmałżonkiem ?musi być jego zgoda na wzięcie kredytu?
joannab
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

cd

Postprzez aristo2 » Cz, 29 kwi 2004, 08:55

Coś na rzeczy jest.Igor poruszył ciekawy temat-odsetek.Znam przypadek, że bank wystawił bankowy tytuł egzekucyjny w dni w ktorym kredytobiorca wpłacał jeszcze pieniądze na konto kredytowe.Bank przetrzymał Tytuł jeszcze 6 miesięcy i skierował sprawę do komornika naliczając sobie za ten okres zgodnie z Umową kredytową odsetki karne 1.5 raza - odsetek od kredytu.
Też mam watpliwości czy takie dzialanie jest dozwolone?
pozdrawiam
Janek
aristo2
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez IGOR » Cz, 29 kwi 2004, 09:27

Aristo2 - W sytuacji o ktorej mówię, chodzi o to, że Kredytobiorca wziął kredyt na zakup samochu. W związku z trudnościami nie zawsze regularnie spłacał wysokie raty, ale spłacał i płacił odsetki karne. W momencie kiedy spłacił całkowiecie odsetki od kredytu - bank wypowiedział umowę (gdyz został juz tylko kapitał ponad 20.000 zł). Krydydobiorca odwoływał się, prosil o anulowanie wypowiedzenia (zresztą sugerowali to pracownicy banku), ale bank milczal caly czas do momentu az kilka miesiecy pozniej kredytobiorca splacil caly kapital. Wtedy bank szybko sie odezwał i ... zażadał odsetek karnych w wysokości 90 % w skali roku. Kredytobiorca pisal do niech wiele pism miedzy innymi na temat tego, że bank ani raz nie odniósł się do pisma kredytobiorcy w którym to prosił o anulowanie wypowiedzienia i okreslił jakoś spłaty. Wiele pism Kredytobiorcy i jałowych odpowiedzi banku. W tej chwli wszedł komornik, choć kredytobiorca dostal decyzje sądu dopiero przy wszeczeciu egzekucji komornika. Kredytobiorca jednak odwoluje się do sądu - bedziemy czekac co dalej. Bo skoro bank nie zgodzil sie na anulowanie wypowiedzienia to pownien jasno i wyraznie się określić !!! Ten bank to oszuści - jak widze reklame ich banku w telewizji to człowieka targa. I ja i wielu moich znajomych jak jestesmy gdzies w sklepie i słyszymy ze oferuja kredyt tego banku odrazu ostrzegamy ludzi, ze to sa oszusci i naciągacze. I dalej to będę robić!
IGOR
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Cz, 29 kwi 2004, 14:37

1.czy wystawiając Bankowy Tytuł Egzekucyjny bank ma obowiązek powiadomić o tym kredytobiorcę?

Nie ma takiego obowiązku.
2.czy brak podpisu współmałżonka kredytobiorcy na umowie kredytowej (a więc jego zgody na wzięcie kredytu w kwocie 5000zł)jest dopuszczalne?

Tak. Może najwyżej skutkować ograniczeniem egzekucji do majątku odrębnego dłużnika.
3.czy spłacenie całości zadłużenia w dniu otrzymania wezwania do zapłaty przez komornika (wierzycielowi a nie komornikowi)powoduje ,że egzekucja jest nieważna?

Nie istnieje instytucja "nieważności egzekucji".
Jakież to "wezwanie do zapłaty" komornik otrzymał? ;)
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez joannab » Cz, 29 kwi 2004, 22:35

cytuję:
Jakież to "wezwanie do zapłaty" komornik otrzymał? ;)[/quote]

chodzi o wezwanie do zapłaty wystawione dłużnikowi przez komornika (z naliczeniem kosztów komorniczych)

czy dłużnik jest powiadamiany o tym ,że bank wysyła do komornika BTE? czy BTE nie musi najpierw(zanim trafi do rąk komornika) przejść przez sąd?czy zgodne z prawem jest niepowiadamianie dłużnika o wyroku sądu?czy sprawa tak wprost z banku trafia do komornika?wydaje mi się ,że należałoby uprzedzić dłużnika o grożącej mu egzekucji komorniczej . a może się mylę?jaka jest procedura z tym zawiadamianiem dłużnika?

czy bank może naliczać odsetki karne jeżeli spłacany jest kredyt nieregularnie?
joannab
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez joannab » Cz, 29 kwi 2004, 22:44

1.komornik przy pierwszej czynności egzekucyjnejobowiązany jest doręczyc dłużnikowi zawiadomienie o wszczęciu egzekucji (art.805Kpc).doręczenie zawiadomienia o wszczęciu egzekucji umożliwia dłużnikowi podjęcie obrony przed tytułem wykonawczym.
czy już wysłanie zawiadomienia jest wszczęciem egzekucji?
____________
czy ktoś może mi wytłumaczyć o co chodzi z tym zawiadomieniem?czy jest ono szansą na uniknięcie egzekucji(koszty egzekucji)a co jeżeli dłużnik takiego zawiadomienia nie otrzymał i nie miał możliwości natychmiastowej spłaty należności ,a co za tym idzie musi zapłacić koszty komornika?
joannab
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Pt, 30 kwi 2004, 14:33

czy dłużnik jest powiadamiany o tym ,że bank wysyła do komornika BTE?

Bank nie ma obowiązku zawiadomienia o tym fakcie dłużnika.
czy BTE nie musi najpierw(zanim trafi do rąk komornika) przejść przez sąd?

Tak, Sąd nadaje BTE klauzulę wykonalności na posiedzeniu niejawnym.
czy bank może naliczać odsetki karne jeżeli spłacany jest kredyt nieregularnie?

Zależy to od umowy.
czy już wysłanie zawiadomienia jest wszczęciem egzekucji?

Egzekucja jest wszczynana na wniosek wierzyciela. Po jej wszczęciu komornik zawiadamia o tym dłużnika.
czy ktoś może mi wytłumaczyć o co chodzi z tym zawiadomieniem?czy jest ono szansą na uniknięcie egzekucji(koszty egzekucji)a co jeżeli dłużnik takiego zawiadomienia nie otrzymał i nie miał możliwości natychmiastowej spłaty należności ,a co za tym idzie musi zapłacić koszty komornika?
Nawet jeśli dłużnik spłaci dług po wszczęciu egzekucji a przed otrzymaniem zawiadomienia o jego wszczęciu, to ponosi koszty egzekucyjne.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Windykacja - Komornik

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość