problem z zakupem online

świadczenie usług drogą elektroniczną, mp3, aukcje internetowe, e-usługi, podpis elektroniczny.

problem z zakupem online

Postprzez fafel1 » So, 31 sty 2004, 17:38

jakis czas temu wypelnilem na stronie www formularz potrzebny do zakupu online biletow samolotowych podajac imie, nazwisko, adres i telefon a takze "odkliknalem" okienko ze zgadzam sie z warunkami zakupu..... NIE PLACILEM w zaden sposob (zaplata miala odbyc sie poprzez przelew bankowy). firma nie zareagowala wiec nie placilem a takze nie polecialem. Po 2 miesiacach dostalem wezwanie do zaplacenia naleznosci (dlugo po terminie wylotu ) i zagrozenie wytoczenia mi procesu ..... CZY ZGODA WYRAZONA NA STRONIE INTERNETOWEJ MOZE BYC UZNANA ZA DOWOD PODPISANIA KONTRAKTU ??? Co mam teraz zrobic ... ???

PS. od ponad tygodnia wertuje internet w poszukiwaniu informacji na ten temat i nigdzie nie moge jej znalezc - jest to co najmniej dziwne biorac pod uwage powszechnosc ecommerce ..... nie sadzicie ????
fafel1
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Randall_Stevens » So, 31 sty 2004, 18:55

Według mnie powinieneś dokładnie przyjrzeć się regulaminowi firmy. Może znajdziesz tam jakieś klauzule uzależniające zawarcie umowy od wysłania potwierdzenia. NIedotrzymanie tego warunku mogłoby być punktem zaczepienia. Tak będzie najprościej.
Umowa zawierana przez Internet jest tak samo ważna jak każda inna - odsyłam do przepisów k.c., zwł. art 66(1) i dalsze. Bo na zarzucie niewykonania usługi raczej nie możesz się oprzeć, bo nastąpiło to z Twojej winy.
Randall_Stevens
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

dziekuje za odpowiedz

Postprzez fafel1 » So, 31 sty 2004, 19:08

Dziekuje za odpowiedz....Uwazam jednak ze jest to nie wporzadku.... bo w jaki sposob moge udowodnic ze nie otrzymalem potwierdzenia ????, ponadto zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz- Czy taka umowe mozna uwazac za zawarta podczas gdy niczego nie podpisalem ? nie wyslalem emaila, nie podpisalem papierowego kontraktu....nie zastosowalem podpisu elektronicznego???
Jest to co najmniej nie jasne ..... Czy moglbys mi przyblizyc te zagadnienia ???
fafel1
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Randall_Stevens » So, 31 sty 2004, 19:46

W polskim prawie istnieje zasada dowolności formy umowy (poza oczywiście określonymi w ustawach wyjątkami). Patrz np. art. 60 k.c. "Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym równieżpoprzez ujawnienie się tej woli w postaci elektronicznej (oświadczenie woli)". W zasadzie więc nie ma przeszkód, by umowa została zawarta przez wypełnienie formularza na stronie, podanie identyfikujących przyjmującego ofertę danych i odklikanie w specjalnym okienku zgody na warunki umowy.
MOżna podyskutować na temat wartości dowodowej tego formularza, ale co do zasady taki sposób zawarcia umowy nie jest w żaden sposób sprzeczny z prawem.
Randall_Stevens
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez fafel1 » Pn, 2 lut 2004, 00:16

Zgadzam sie ze jest to prawomocny sposob zawarcia umowy jednak kwestia nierozstrzygnieta jest miedzy kim owa umowa zostala zawarta ... czy mozliwym jest udowodnienie ze to ja wpisalem swoje dane i odkliknalem okienko zgody ..??? Przeciez moglby to zrobic w zasadzie kazdy przy pomocy danych z ksiazki telefonicznej ....Moglby to rowniez zrobic moj 8 letni syn ...
Czy prawo przewiduje tego typu okolicznosci ???

Pytam bo w zasadzie czuje sie bezradny wobec roszczen zaplaty a umowa nie doszla do skutku nikoniecznie z mojej winy ...
fafel1
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo dot. Internetu, społeczeństwa informacyjnego, nowych technologii

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości