umowy o dzieło zamiast działalności gosp.

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Umowy o dzieło zamiast działalności gosp.

Postprzez Slavoy » Śr, 31 gru 2003, 14:31

Chcę założyć serwis internetowy prezentujący pewną grupę przedsiębiorstw. Kiedy witryna już będzie gotowa to moją pracą zostanie już tylko pozyskiwanie chętnych i odpłatne udostępnianie im możliwości wprowadzania swoich danych, więc myślę, że nie ma sensu prowadzenie tylko w tym celu działalności gospodarczej (problem ZUS-u, siedziby, legalności oprogramowania).
Myślę więc o takim sposobie działania:
1) wysyłam chętnym dwa egzemplarze umowy o dzieło (albo zlecenia - czy jest tu jakaś różnica w sensie podatkowym?) podpisane przeze mnie,
2) otrzymuję z powrotem jeden podpisany przez klienta (zleceniodawcę), który jednocześnie przelewa mi na konto opłatę.
Proszę o opinie, czy takie działanie jest legalne i czy brak możliwości wystawiania faktur może w dużym stopniu zniechęcać potencjalnych klientów (przy cenie usługi ok. 100 zł rocznie).
Slavoy
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Pn, 5 sty 2004, 20:43

Krótko:

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178) działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy jest zarobkowa działalność wytwórcza, handlowa, budowlana, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i eksploatacja zasobów naturalnych, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców. - art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178)

Kto prowadzi działalność gospodarczą bez wymaganego zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej lub bez wymaganej koncesji albo zezwolenia, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny. - art. 60 [1] § 1 kodeksu wykroczeń.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Slavoy » Pn, 5 sty 2004, 21:39

Dzięki za odpowiedź, chociaż o tym akurat wiedziałem.
Zresztą teraz już wycofałem się z tego pomysłu z umowami o dzieło.
Slavoy
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość