Umowa o dzieło

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Umowa o dzieło

Postprzez piotr123 » Pn, 30 wrz 2002, 11:30

Witam serdecznie.

Mam gorącą prośbę. Zapewne wszyscy zgodzą się, że umowa o przeprowadzenie szkolenia (w formie np. wykładu) powinna być umową o dzieło. Niestety jeden z urzędów skarbowych zakwestionował to. Ostatnio najprawdopodbniej w Gazecie Prawnej ukazała się publikacja na ten temat. Niestety nie znalazłem jej. Gdyby ktoś kojarzył to (są to prawdopodobnie wyjaśnienia urzędu skarbowego) prosiłbym o pomoc.

Pozdrawiam
Piotr
piotr123
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez CHomik » Pn, 30 wrz 2002, 14:13

Ostatnio najprawdopodbniej w Gazecie Prawnej ukazała się publikacja na ten temat. Niestety nie znalazłem jej. Gdyby ktoś kojarzył to (są to prawdopodobnie wyjaśnienia urzędu skarbowego) prosiłbym o pomoc.

Pozdrawiam
Piotr


Pewnie To czytali i dlatego zakwestionowali. :D

Umowa o dzieło, w przecwieństwie do zlecenia jest umową rezultatu a nie starannego działania. (cyt.)
Dużo zależy także od pojęć stosowanych w umowie, gdyż wg. orzecznictwa istotą um. o dzieło jest pewien wysiłek indywidualny osoby je wytwarzającej. Może jakby w umowie zawrzeć sformułowanie: zamiast wykład to: wykonanie, sporządzenie, przedstawienie oraz omówienie materiałów z zakresu obejmującego (wykład). I załączyć oczywiście sporządzone materiały szkoleniowe.
W przypadku "wykładu" łatwo podważyć charakter umowy i ją przekwalifikować wg. uznania.
CHomik
 

Postprzez Marcin » Pn, 30 wrz 2002, 14:26

Ostatnio najprawdopodbniej w Gazecie Prawnej ukazała się publikacja na ten temat


Publikacji nie znam, ale proponuję podchodzić do niej ostrożnie ;).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez CHomik » Pn, 30 wrz 2002, 14:45

Ostatnio najprawdopodbniej w Gazecie Prawnej ukazała się publikacja na ten temat


Publikacji nie znam, ale proponuję podchodzić do niej ostrożnie ;).


Mnie już "oduczono" od tych publikacji. Nie znam publikacji
a wpis j.w. to osobiste odczucia poparte wyrokiem SA.
CHomik
 


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości