Warunki zabudowy

hipoteka, spółdzielnie mieszkaniowe, lokale komunalne, lokatorzy, właściciele, wynajem nieruchomości, zakup nieruchomości, zameldowanie, użytkowanie wieczyste, czynsz, księgi wieczyste, zasiedzenie, działki budowlane a grunty rolne.

Warunki zabudowy

Postprzez am00 » N, 14 wrz 2003, 03:26

Czy Urząd Gminy może w myśl nowej ustawy odmówić mi wydania decyzji o warunkach zabudowy.
Problem przedstawia się następująco. Jestem właścicielem działki rolnej o pow. 2.5ha (ziemia klasy VI, z dostępem do drogi publicznej nieutwardzonej, wzdłuż drogi przebiega gminny wodociąg i sieć energetyczna n/n.). W planach zagospodarowania aktualizowanych w 1994 roku, jest zapis, że działka jest przeznaczona pod zalesienie. Gmina chce wydać mi decyzję odmowną powołując się na ten plan. Plan ten w myśl nowej ustawy traci ważność z końcem roku i wtedy mógłbym się ponownie ubiegać o wydanie decyzji. Nie chcę czekać do końca roku, ponieważ mogą być problemy z
z ustaleniem sąsiedztwa wymaganego art. 61.1.1., który dotyczy działek, mniejszych od średniej w gminie (w tej to około 9ha). Według mnie sprawę reguluje Art.86 tej ustawy i gmina powinna decyzję taką mi wydać z pominięciem wymogu określonego Art.61.1.1. Czy mam rację?
Będę wdzięczny za szybką odpowiedź.

Andrzej
am00
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Warunki zabudowy

Postprzez Darek » Wt, 16 wrz 2003, 11:50

Zgodnie z nową ustawą o zagospodarowaniu przestrzennym możesz zbudować na gruncie rolnym siedlisko pod warunkiem, że siedlisko ma dostęp do drogi publicznej bądź gdy jego powierzchnia przekracza średnią powierzchnię gospodarstwa rolnego w danej gminie, jeżeli jego powierzchnia nie przekracza średniej powierzchni gospodarstwa w tej gminie, pozwolenie na budowę otrzymasz tylko w sytuacji, gdy co najmniej jedna sąsiednia działka (dostępna z tej samej drogi publicznej) jest zabudowana.

Informacji o tym, jaka jest średnia powierzchnia gospodarstw rolnych w danej okolicy, trzeba szukać w gminnych lub powiatowych wydziałach rolnictwa.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Warunki zabudowy

Postprzez am00 » Wt, 16 wrz 2003, 18:58

Dzięki Darek,
okazuje się, że wszystko byłoby ok i załapałbym się na art.86, gdyby nie było zapisu w planie zagospodarowania, że teren jest przeznaczony pod zalesienie. W przyszłym roku plan traci ważność i niestety art.86 też, a będzie mnie obowiązywał art.61, czyli zabudowane sąsiedztwo lub powierzchnia działki > średniej w gminie. Podobno ma się ukazać poprawka do ustawy i mają to zmienić.
am00
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Budowlane i Nieruchomości

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości