W sprawie funduszu socjalnego

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

W sprawie funduszu socjalnego

Postprzez ga1icja » N, 16 mar 2003, 13:52

Mam pytanie. Czy organ prowadzący szkołę (mam tu na myśli Urząd Miasta) ma kompetencje do szczegółowej kontroli wydatków z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W ustawie wyczytałam, że jest to fundusz spożycia zbiorowego i na jego "straży" stoi tylko dyrektor placówki. W tej kwestii nasuwa się jeszcze jedno pytanie: Czy organ doradczy (komisję zakładową ds. tegoż funduszu) powołuje dyrektor placówki ( w tym przypadku szkoły) czy jest to decyzja załogi (czyli grona pedagogicznego)? Dziękuję i pozdrawiam
ga1icja
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » N, 16 mar 2003, 19:42

Czy organ prowadzący szkołę (mam tu na myśli Urząd Miasta) ma kompetencje do szczegółowej kontroli wydatków z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W ustawie wyczytałam, że jest to fundusz spożycia zbiorowego i na jego "straży" stoi tylko dyrektor placówki.


To prawda, ale dyrektor z tytułu owego stania "na straży" może zapewne ponosić dalszą odpowiedzialność, w tym także przed organem założycielskim szkoły. Warto byłoby pod tym kątem poddać głębszej analizie przepisy ustawy o systemie oświaty. Swoją wypowiedź w tym przedmiocie opieram jednak bardziej na intuicji (nie studiowałem dokładnie tych przepisów).

W tej kwestii nasuwa się jeszcze jedno pytanie: Czy organ doradczy (komisję zakładową ds. tegoż funduszu) powołuje dyrektor placówki ( w tym przypadku szkoły) czy jest to decyzja załogi (czyli grona pedagogicznego)?


M. zd., powinna to być wspólna decyzja dyrektora i rady pedagogicznej. Takie sprawy powinny być wszakże uregulowane w regulaminie zfśs, obowiązującym u danego pracodawcy.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość