Odsetki za zwrot kosztów

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

Odsetki za zwrot kosztów

Postprzez Agax » Pn, 15 lip 2002, 17:37

Firma pozwała mnie do sądu o zapłatę. Musiałam wpłacić do Sądu kwotę z tytułu kosztów wpisu od zarzutów.
W grudniu 2001 r. zapadł wyrok uniewinniający mnie w którym sąd stwierdził,że firma , która mnie pozwała musi zwrócić mi koszty wpisu sądowego i koszty zastępstwa procesowego.
Firma zwróciła mi w/w kwotę w miesiącu czerwcu 2002 r.
Była to jednak kwota bez odsetek.
Zwróciłam się więc do w/w firmy z pismem o zwrot ustawowych odsetek od kwoty należnej od dnia orzeczenia wyroku do dnia zapłaty.
Firma odmówiła mi , twierdząc:"ponadto oświadczamy, że dla dochodzenia przez Pania odsetek od kosztów procesu brak jest jakiejkolwiek podstawy prawnej, co potwierdza jednoznacznie utrwalone orzecznictwo w tym zakresie orzecznictwo Sądu Najwyższego. Należy tu przytoczyć tezę uchwały Sądu Najwyższego z dnia 31 stycznia 1996 roku, III CZP 1/96(OSNC 1996/4/57), zgodnie z którą artykuł 481 par.1 k.c. nie ma zastosowania do zobowiazań pieniążnych z prawomocnego roztrzygnięcia o kosztach procesu cywilnego"
Czy nie należą mi się z tego tytułu odsetki za prawie półroczne opóźnienie z zapłatą. Proszę o pomoc.
Agax
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dariusz_Kowalczuk » Pn, 15 lip 2002, 18:24

Czy nie należą mi się z tego tytułu odsetki za prawie półroczne opóźnienie z zapłatą. Proszę o pomoc.

Nie.
Zamiast czekać mogłaś skierować sprawę do komornika ;)
Dariusz_Kowalczuk
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 15 lip 2002, 19:40

Należy tu przytoczyć tezę uchwały Sądu Najwyższego z dnia 31 stycznia 1996 roku, III CZP 1/96(OSNC 1996/4/57), zgodnie z którą artykuł 481 par.1 k.c. nie ma zastosowania do zobowiazań pieniążnych z prawomocnego roztrzygnięcia o kosztach procesu cywilnego"


Uchwała Sądu Najwyższego - Izba Cywilna
z dnia 31 stycznia 1996 r.
III CZP 1/96

Przewodniczący: sędzia SN T. Wiśniewski (sprawozdawca).

Sędziowie SN: B. Czech, S. Dąbrowski.

Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Ireny S. przeciwko Jerzemu J. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym dnia 31 stycznia 1996 r. zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Wojewódzki w Ostrołęce, postanowieniem z dnia 5 grudnia 1995 r. sygn. akt (...), do rozstrzygnięcia w trybie art. 391 kpc:

„Czy w razie opóźnienia dłużnika z zapłatą należności z tytułu kosztów procesu cywilnego, zasądzonych w prawomocnym orzeczeniu, wierzycielowi przysługują odsetki ustawowe za czas opóźnienia (art. 481 § 1 kc)?”

podjął następującą uchwałę.

Artykuł 481 § 1 kc nie ma zastosowania do zobowiązań pieniężnych z prawomocnego rozstrzygnięcia o kosztach procesu cywilnego.


Uzasadnienie
Rozpoznając przedstawione w trybie art. 391 kpc zagadnienie prawne, Sąd Najwyższy zważył, co następuje:

W uchwale z dnia 10 lutego 1995 r. III CZP 8/95 (OSNC 1995/6 poz. 88) Sąd Najwyższy wypowiedział pogląd, według którego art. 358[1] § 3 kc nie ma zastosowania do zobowiązań wynikających z prawomocnego rozstrzygnięcia o kosztach procesu cywilnego. Dostrzeżona przez Sąd Wojewódzki w niniejszej sprawie wątpliwość prawna jest w znacznym stopniu zbliżona do tej, która była przedmiotem wymienionej uchwały. Artykuł 481 § 1 kc bowiem, podobnie jak art. 358[1] § 3 kc w odniesieniu do możliwości waloryzacji sądowej, uzależnia obowiązek zapłaty przez dłużnika odsetek za opóźnienie od rodzaju świadczenia, a w szczególności od tego, czy jest to świadczenie pieniężne. Uzasadnia to wniosek, że skoro w istocie rzeczy chodzi o analogiczny z punktu widzenia prawa procesowego problem, to argumentację przytoczoną przez Sąd Najwyższy na uzasadnienie tezy sformułowanej w uchwale z dnia 10 lutego 1995 r. można uznać za adekwatną również do sytuacji polegającej na tym, że wierzyciel z tytułu rozstrzygnięcia o kosztach procesu domaga się od swego dłużnika odsetek ustawowych w związku z nieterminową zapłatą tych kosztów.

Przyjęcie takiego założenia wymaga przedstawienia - w niezbędnym zakresie - argumentacji Sądu Najwyższego, która doprowadziła go do zajęcia stanowiska wyrażonego we wskazanej na wstępie uchwale.

Sąd Najwyższy w uchwale tej przede wszystkim podkreślił, że instytucja kosztów procesu, aczkolwiek związana jest ściśle z rozpoznawaniem sporów cywilnych - w szerokim rozumieniu tego słowa - o podłożu każdorazowo materialnoprawnym, jest instytucją, której kształt i zasady regulowane są przez przepisy kodeksu postępowania cywilnego, tj. przez przepisy procesowe. Orzeczenie sądu dotyczące tych kosztów ma charakter konstytutywny, przy czym ma ono na celu - na gruncie przepisów wymienionego kodeksu - kompleksowe, ostateczne i definitywne rozstrzygnięcie o wyłożonych przez strony kosztach. Z tych właśnie względów w art. 109 kpc przewidziana jest prekluzja roszczenia o zwrot kosztów procesu. Mianowicie wygasa ono, jeżeli strona najpóźniej przed zamknięciem rozprawy bezpośrednio poprzedzającej wydanie orzeczenia nie zgłosi go w odpowiedniej postaci.

Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest - jak to zaznaczył Sąd Najwyższy - okoliczność, że po zakończeniu procesu nie można już dochodzić w odrębnym postępowaniu jakichkolwiek należności z tytułu kosztów tegoż procesu. Nie można także modyfikować zasądzonych prawomocnie sum. Innymi słowy, zasądzenie świadczeń pieniężnych z tytułu omawianych kosztów odbywa się na innych zasadach niż zasądzanie świadczeń pieniężnych związanych z żądaniem zasadniczym. Z tego też względu roszczenie o zwrot tych kosztów traktować należy jako roszczenie pozostające wobec zasadniczego roszczenia procesowego wyłącznie w stosunku akcesoryjności formalnej, a nie akcesoryjności materialnej.

Na koniec Sąd Najwyższy podkreślił, że szczególne ujęcie normatywne instytucji kosztów procesu, decydujące o jej prawnej swoistości i samodzielnym charakterze, nie pozwala na „uzupełnienie” jej przepisami prawa materialnego, odnoszącymi się do tych kwestii, które zostały przez ustawodawcę rozwiązane przepisami procesowymi. W tym bowiem zakresie regulacja ustawowa jest kompleksowa i zupełna.

Przytoczone obszernie rozumowanie Sądu Najwyższego, prowadzące do konkluzji, że w odniesieniu do zobowiązania z tytułu kosztów procesu nie wchodzi w grę zastosowanie art. 358[1] § 3 kc, jednoznacznie wskazuje na to, iż również wykluczona jest możliwość uwzględnienia żądania wierzyciela, by zasądzić na jego rzecz odsetki ustawowe w związku z opóźnieniem się dłużnika z zapłatą kosztów procesu. Uznać zatem należy, że i orzeczenie o kosztach procesu w ramach danej sprawy jest ostateczne, i to bez względu na to, czy po jego uprawomocnieniu pojawiła się nowa okoliczność, jak np. wskazany przez powódkę w niniejszej sprawie fakt, iż dłużnik dopuszcza się wspomnianego opóźnienia w realizacji tego orzeczenia. Poza tym, jeżeliby ustawodawca w omawianej sytuacji zamierzał nałożyć na dłużnika obowiązek płacenia odsetek, musiałby dać temu stosowny wyraz, czego jednak zaniechał.

Wobec powyższego na przedstawione pytanie prawne należało udzielić odpowiedzi jak w sentencji uchwały.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Agax » Pn, 15 lip 2002, 20:02

Czyli nie należą się?
Szkoda. Ale bardzo dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam
Agax
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości