pełnomocnictwo

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

pełnomocnictwo

Postprzez Tadeusz » So, 27 sie 2005, 11:37

Mój brat miał wypadek. Po zakończeniu leczenia zgłosił się do firmy, która zajmuje się pomocą przy dochodzeniu odszkodowań z polisy oc sprawcy wypadku. Udzielił tej firmie pełnomocnictwa do reprezentowania go przed ubezpieczycielem. Ubezpieczyciel kwestionuje jedna pełnomocnictwo. Twierdzi, że podpis na pełnomocnictwie musi być potwierdzony notarialnie. Czy to jest prawda. W miejscowości, w której mieszka brat nie ma notariusza. Musi dojechać około 50 km. A z uwagi na stan zdrowia taka podróż nie wchodzi w grę. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że ubezpieczyciel nie chce podać podstawy prawnej, z której wynika obowiązek notarialnego potwierdzenia podpisu na pełnomocnictwie.

Tadeusz
Tadeusz
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » So, 27 sie 2005, 11:45

Twierdzi, że podpis na pełnomocnictwie musi być potwierdzony notarialnie. Czy to jest prawda.


Nie. To nieprawda.

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że ubezpieczyciel nie chce podać podstawy prawnej, z której wynika obowiązek notarialnego potwierdzenia podpisu na pełnomocnictwie.


Bo nie ma takiej podstawy
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » So, 27 sie 2005, 11:57

Pełnomocnictwo notarialne jest wymagane tylko dla czynności, które muszą być sporządzone w formie aktu notarialnego (np. umowa przeniesienia własności nieruchomości). Zgodnie z art. 99 § 1 kc, jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie. Do reprezentowania mocodawcy przed ubezpieczycielem w zupełności wystarczy pełnomocnictwo w zwykłej formie pisemnej.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

pełnomocnictwo

Postprzez Tadeusz » So, 27 sie 2005, 12:15

Dziękuję za odpowiedzi. Proszę mi tylko powiedzieć w jaki sposób brat może zmusić ubezpieczyciela aby na podstawie pełnomocnictwa, którego udzielił danej firmie rozpoczęto proces likwidacji szkody? Kierownik działu likwidacji szkód cały czas upiera się przy swoim. A gdy brat prosi go o podanie podstawy prawnej, to on odpowiada, że to brat ma udowodnić, że jego pełnomocnictwo jest prawidłowe.

Tadeusz
Tadeusz
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » So, 27 sie 2005, 12:27

Proszę mi tylko powiedzieć w jaki sposób brat może zmusić ubezpieczyciela aby na podstawie pełnomocnictwa, którego udzielił danej firmie rozpoczęto proces likwidacji szkody?


Co do zasady ubezpieczyciel ma obowiązek spełnić świadczenie w terminie 30 dni licząc od daty zawiadomienia go o wypadku (art. 817 § 1 k.c.). Być może pomogłoby oświadczenie ubezpieczycielowi, że w razie przekroczenia owego terminu brat będzie konsekwentnie dochodził odsetek za opóźnienie.

on odpowiada, że to brat ma udowodnić, że jego pełnomocnictwo jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 6 k.c. ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne.
Moim zdaniem w tej sytuacji to ubezpieczyciel wywodzi skutki prawne (odmowa zajęcia się sprawą) z rzekomego braku prawidłowego pełnomocnictwa i to ubezpieczyciel powinien wykazać wadliwość tegoż pełnomocnictwa.

Tym bardziej, że brat - zgodnie z art. 6 k.c. - wykazuje istnienie pełnomocnictwa poprzez złożenie jego oryginału ubezpieczającemu (bo zakładam, że pełnomocnictwo jest na piśmie)
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

pełnomocnictwo

Postprzez Tadeusz » So, 27 sie 2005, 12:35

Dzięki za odpowiedź. Podpowiem dla brata o odsetkach.

Tadeusz
Tadeusz
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez ccicci » So, 27 sie 2005, 20:44

Myślę, że pomyliliście pełnomocnictwo w formie aktu notarialnego z notarialnym potwierdzeniem autentyczności podpisu na pełnomocnictwie. Niby skąd wiadomo, że podpis na pełnomocnictwie złożyła właśnie ta osoba. Chodzi o to, że brat powinien złożyć podpis pod pełnomocnictwem w obecności notariusza. Jeśli brat nie może do notariusza, to notariusz może przyjechać do brata. Takie potwierdzenie kosztuje chyba 10,- zł za stronę plus podatek.
ccicci
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » So, 27 sie 2005, 20:56

Myślę, że pomyliliście pełnomocnictwo w formie aktu notarialnego z notarialnym potwierdzeniem autentyczności podpisu na pełnomocnictwie. Niby skąd wiadomo, że podpis na pełnomocnictwie złożyła właśnie ta osoba. Chodzi o to, że brat powinien złożyć podpis pod pełnomocnictwem w obecności notariusza. Jeśli brat nie może do notariusza, to notariusz może przyjechać do brata. Takie potwierdzenie kosztuje chyba 10,- zł za stronę plus podatek.


Owszem, można i tak. Na upartego można nawet gazetę w kiosku kupić skłądając oświadczenia woli stron w formie aktu notarialnego ;)
Naistotniejsze jest jednak to, że ani pełnomocnictwo w formie aktu notarialnego ani pełnomocnioctwo w formie pisemnej z notarialnie poświadczonym podpisem nie jest tu konieczne i ubezpieczyciel nie ma podstw by takich dokumentów żądać.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez ccicci » So, 27 sie 2005, 21:17

A skąd ubezpieczyciel wie, że pełnomocnictwo nie jest sfałszowane, załatwi sprawę a potem przyjdzie ubezpieczony i powie, że żadnego pełnomocnictwa nie udzielał. Ubezpieczyciel nie ma obowiązku wierzyć każdemu na słowo. To ubezpieczony ma interes w tym, aby uzyskać odszkodowanie. Uwiarygodnienie dokumentu chroni ubezpieczonego i ubezpieczyciela przed przejęciem odszkodowania przez niewłaściwą osobę. To ja sobie pójdę do zakładu pracy mojego sąsiada odebrać jego pensję na podstawie pisemnego pełnomocnictwa podpisanego przez nie wiadomo kogo. Czy są takie głupie kasjerki, które wypłacą pieniądze na podstawie takiego świstka.
Teoretycznie małżonkowie mogą załatwiać wiele spraw swojego współmałżonka bez pełnomocnictwa. Ale nikt nie musi wierzyć mi na słowo, że jestem mężem swojej żony. Wtedy będę musiał to wykazać, bo to ja mam interes w tym ,aby sprawę załatwić.
ccicci
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » So, 27 sie 2005, 21:50

A skąd ubezpieczyciel wie, że pełnomocnictwo nie jest sfałszowane, załatwi sprawę a potem przyjdzie ubezpieczony i powie, że żadnego pełnomocnictwa nie udzielał.


Słaba argumentacja. Pomijając to, że nie poparta prawem to jeszcze konsekwentnie należy przyjąć, że jak ktoś przychodzi z dowodem osobistym w którym widać go na zdjęciu to ubezpieczyciel i tak nie wie z kim ma do czynienia bo dowód może być sfałszowany a nawet fałszywy (sam widziałem takie).

Uwiarygodnienie dokumentu chroni ubezpieczonego i ubezpieczyciela przed przejęciem odszkodowania przez niewłaściwą osobę.


Pieczęć notariusza też można podrobić. Poza tym - jeśli chodzi o ochronę ubezpieczyciela to na tej samej zasadzie chroni ubezpieczyciela egzemplarz pisemnego pełnomocnictwa w aktach ubezpieczeniowych.


To ja sobie pójdę do zakładu pracy mojego sąsiada odebrać jego pensję na podstawie pisemnego pełnomocnictwa podpisanego przez nie wiadomo kogo.


Popełniając przestępstwo z art. 270 § 1 k.k. zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności.
Oczekiwałbym od ubezpieczyciela że nie będzie zakładał, że wszyscy ludzie to przestępcy.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Następna strona

Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post
  • pełnomocnictwo
    przez IrekTM » So, 15 lut 2003, 00:42
    5 Odpowiedzi
    1559 Wyświetlone
    Ostatni post przez Dariusz_Kowalczuk Zobacz najnowszy post
    N, 16 lut 2003, 19:06
  • pełnomocnictwo
    przez ramot » Pn, 9 kwi 2007, 14:30
    3 Odpowiedzi
    1082 Wyświetlone
    Ostatni post przez ccicci Zobacz najnowszy post
    Cz, 26 kwi 2007, 17:36
  • pełnomocnictwo
    przez bono » Pn, 14 lis 2005, 22:54
    5 Odpowiedzi
    1126 Wyświetlone
    Ostatni post przez Dredd Zobacz najnowszy post
    Wt, 15 lis 2005, 13:13
  • pełnomocnictwo
    przez stan » Cz, 16 cze 2005, 12:35
    5 Odpowiedzi
    1183 Wyświetlone
    Ostatni post przez Pawel78 Zobacz najnowszy post
    Pt, 17 cze 2005, 12:25
  • pełnomocnictwo
    przez werto » Pt, 7 maja 2004, 23:11
    1 Odpowiedzi
    692 Wyświetlone
    Ostatni post przez Dredd Zobacz najnowszy post
    So, 8 maja 2004, 12:12

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości