pełnomocnictwo

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

pełnomocnictwo

Postprzez stan » Cz, 16 cze 2005, 12:35

Udzieliłem pełnomocnictwa pisemnego dla właściciela biura rachunkowego i wraz ze znakami opłaty skarbowej wysłałem do US w Oleśnicy. US stwierdził, że pełnomocnictwo będzie ważne jeżeli zostanie złożone w obecności pracownika US. Mam przyjechać wraz z przyszłym pełnomocnikiem do US i dopełnić formalności (220 km w obie strony) lub pełnomocnictwo ma być poświadczone przez notariusza.
Moje pytanie o podstawę prawną takiego działania zakonczyło się stwierdzeniem, że jest wew. zarządzenie kier. i to że w dniu dzisiejszym jest nieobecna.
Proszę o pomoc w powyższej sprawie a zwłaszcza interesuje mnie podstawa prawna.
Dzięki
stan
 

Postprzez Marcin » Cz, 16 cze 2005, 15:08

W kc na pewno nie ma podstawy prawnej. W myśl art. 137 § 2 OP, pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie lub zgłoszone ustnie do protokołu. Z tego wynika, że wystarczy zwykła forma pisemna.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez stan » Cz, 16 cze 2005, 22:39

a rozdział II KC ?. Proszę o info gdzie szukać art 137 § 2 OP (nie wiem co oznacza skrót OP)
Dzieki
stan
 

Postprzez rafal » Cz, 16 cze 2005, 22:47

a rozdział II KC ?. Proszę o info gdzie szukać art 137 § 2 OP (nie wiem co oznacza skrót OP)
Dzieki


jezeli chodzi o kodeks cywilny to przepisy od art.95 do 109 ze znacz.9

a skrót OP to ordynacja podatkowa
rafal
 

Postprzez stan » Pt, 17 cze 2005, 11:55

Czy prawdą jest, że na prowdzenie KPiR i podpisywanie deklaracji podatkowych wymagane jest pełnomocnictwo szczególne. US j.w. twierdzi ża TAK. Czy ma rację ?
stan
 

Postprzez Pawel78 » Pt, 17 cze 2005, 12:25

Pełnomocnictwo szczególne oznacza tylko tyle, że musi być napisane, do jakiej konkretnej czynności upoważnia się pełnomocnika. Taka sama kartka papieru jak ogólne, tylko dwie linijki tekstu więcej.
Pawel78
 


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron