Oznaczenie miejsca

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Oznaczenie miejsca

Postprzez trabant » Wt, 14 wrz 2004, 22:48

Sprzedaję rzeczy na giełdzie komputerowej i przez Allegro.
Siedzibę mam w domu, ale w domu nie przyjmuję klientów.

Przy okazji kontroli krzyżowej pani inspektor stwierdziła, że nie mam szyldu i mam teraz wezwanie do US jako podejrzany o popełnienie wykroczenia w sprawie "nie dokonania zewnętrznego oznaczenia miejsca prowadzenia działalności gosp." tj o wykroczenie z art 60 par.3 ustawy z 20.05.1971 (Dz.U. Nr.12 poz 114).

Jak mogę się bronić? Czy jak nie przychodzą do mnie klienci to znaczy, że nie prowadzę działalności w domu?
trabant
 
Posty: 2
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Wt, 14 wrz 2004, 23:02

A jaką siedzibe podałeś w dokumentach składanych przy rejestracji swej działalności?
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez muchomorek » Wt, 14 wrz 2004, 23:26

Artykuł w Rzeczpospolitej Nr 210 - wtorek, 07.09.2004
dodatek/Dobra Firma

Szyld już niepotrzebny?
Oznaczenie miejsca działalności gospodarczej
Oznaczenie miejsca działalności gospodarczej Szyld już niepotrzebny? Wielu przedsiębiorców nie musi wynajmować biura, bo działalność może z powodzeniem wykonywać we własnym mieszkaniu. Niekiedy staje się to zarzewiem konfliktów między takimi osobami a wspólnotami mieszkaniowymi albo spółdzielniami. Przyczyną może być np. tablica informująca o obecności firmy w konkretnym lokalu. Od 21 sierpnia br. nie ma już przepisu, który nakazywałby oznaczać na zewnątrz "stałe miejsce wykonywania przez przedsiębiorcę.

USTAWA
z dnia 2 lipca 2004 r.
o swobodzie działalności gospodarczej
Dziennik Ustaw Rok 2004 Nr 173 poz. 1807
muchomorek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez trabant » Śr, 15 wrz 2004, 20:39

Dziękuję ***muchomorek!
To chyba załatwia sprawę.
Data wejścia ustawy to 21.08, a ja dostałem wezwanie wystawione 26.08 :) :)

Siedzibę podałem w domu. A miejsce prowadzenia działalności mam w domu i "teren całego kraju w miejscach wyznaczonych".
trabant
 
Posty: 2
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 16 wrz 2004, 13:38

M.zd., sprawa wcale nie jest taka oczywista. Art. 60[1] § 3 kw bowiem obowiązuje, a jego brzmienie zostało zmienione przez art. 2 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 173, poz. 1808). Przepis art. 60 [1] § 3 kw obecnie brzmi:
Kto wykonując działalność gospodarczą nie oznacza siedziby i miejsca wykonywania tej działalności lub wykonując działalność wytwórczą wprowadza do obrotu towary bez wymaganych oznaczeń, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.

Można bronić stanowiska, że przepis ten nakłada samodzielnie (niezależnie od przepisów o działalności gospodarczej) obowiązek oznaczania miejsca i siedziby wykonywania działalności gospodarczej. Gdyby przepis ten brzmiał inaczej, np. tak: "Kto wykonując działalność gospodarczą, wbrew obowiązkowi, nie oznacza siedziby i miejsca wykonywania tej działalności..., można byłoby bronić stanowiska prezentowanego w "Rz", gdyż powinien wówczas istnieć osobny przepis nakładający taki obowiązek. Niemniej brzmienie przepisu jest takie jak wyżej i twierdzenie, iż on faktycznie nie obowiązuje, mimo że został ostatnio zmieniony, jest dla mnie nie do przyjęcia.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez trabant » Cz, 16 wrz 2004, 19:52

:( A miało być tak pięknie... Wywiady,... autografy,...

Kara ograniczenia wolności lub grzywna, co?
trabant
 
Posty: 2
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Cz, 16 wrz 2004, 20:26

Kara ograniczenia wolności lub grzywna, co?


Jeżeli już to stawiałbym zdecydowanie na grzywnę. No chyba że zupełnie nie masz dochodów (co jest jednak mało prawdopodobne skoro masz działalność)
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości