Osoba współpracująca - uprawnienia

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

Osoba współpracująca - uprawnienia

Postprzez Rajzen » So, 11 maja 2002, 19:03

Szanowne Forum ! Z mojego wiedzy na dzień dzisiejszy jest tak: osoba współpracująca podlega obowiązkowi ubezpieczeniowemu ZUS jak osoba prowadząca działalność.Lecz nie chodzi mi w pytaniu o sprawy ubezpieczenia to znam-chodzi o sprawę prawną.Co osoba współpracująca może robić w Firmie-chodzi o współmałżonka-umowy o pracę się nie zawiera więc nie ma zaznaczenia pisemnego wykonywania zakresu obowiązków.Podczas kontroli np.PIP mogę powiedzieć,że żona jest Dyrektorem d/s jakiś tam-może się posługiwać pieczątką i to chyba wszystko.Osoby współpracujacej nie można porównywać do wspólnika-gdzie jest jasno i na piśmie określone kim jest,co robi jaki ma udział.Oprócz przepisów ZUS nigdzie nie ma mowy o uprawnieniach osoby współpracującej ? Może być Pełnomocnikiem-potwierdzonym Notarialnie w którym się określa do czego jest upoważniony, ale to się ustala samemu.
Sprawa się jeszcze bardziej komplikuje,gdy działalność gospodarcza którą prowadzi jest Koncesjonowana.Współmałżonek -osoba współpracująca nie jest wpisana do tej Koncesji jako Pełnomocnik.ani wspólnik,ponieważ prowadzona działalność jest Koncesjonowana tylko na jedną osobę jako fizyczną.Koncesja jest wydana przez MSW i A.Więc co może osoba współpracująca-wobec urzędników kontroli pracy i urzędników MSWiA.Pozdrawiam-trochę to zawiłe-ale nie tylko dla Was. Rajzen
Rajzen
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Osoba współpracująca - uprawnienia

Postprzez Dredd » N, 12 maja 2002, 18:41

Mi się też wydaje że pojęcie osoby współpracującej w powołanym przez Ciebie znaczeniu faktycznie ma znaczenie wyłacznie na gruncie prawa ubezpieczeń społecznych.
Aby więc żona mogła reperezentować Twą firmę powinieneś jej udzielić po prostu stosownego pełnomocnictwa.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Osoba współpracująca - uprawnienia

Postprzez Marcin » N, 12 maja 2002, 18:57

Podzielam zdanie przedmówcy.
Dodam, że koncesjonowanie danej działalności gospodarczej nie wyklucza możliwości ustanawiania przez przedsiębiorcę prowadzącego taką działalność pełnomocników. Działają oni na zasadach ogólnych.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości