zwolnienie lekarskie na dziecko a uprawnienia

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

zwolnienie lekarskie na dziecko a uprawnienia

Postprzez Ela » Pn, 9 lut 2004, 14:51

Pracownica ma chore dziecko i chciałaby skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Niestety jej mąż nie pracuje więc nie jest uprawniona do zasiłku opiekuńczego. Mąż - ojciec dziecka może w czasie jej nieobecności dzieckiem się zająć. Z tą jego opieką jest różnie, ale to akurat ZUS-u nie interesuje.

Czy mogę od ww. pracownicy przyjąć zwolnienie lekarskie ale potraktować je jako niepłatne?

Dodam jeszcze że sama zainteresowana wolałaby na chorobę dziecka nie wykorzystywać urlopu. Nie chce również składać wniosku o urlop bezpłatny (tłumaczy to tym, że jej kierownik może się po prostu na niego nie zgodzić).
Ela
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 9 lut 2004, 21:46

M.zd., w zaistniałej sytuacji, skoro mąż nie pracuje i siedzi w domu, nie ma obiektywnego uzasadnienia dla konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem przez matkę. Skoro z tego powodu nie przysługuje zasiłek opiekuńczy, to i nie jest to okoliczność usprawiedliwiająca nieobecność w pracy. Natomiast możliwe jest, aby pracodawca podjął jednak decyzję o uznaniu tej przyczyny jako usprawiedliwiającej nieobecność, bo przepisy tego nie zabraniają. W myśl § 1 rozporządzenia MPiPS z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. Nr 60, poz. 281), przyczynami usprawiedliwiającymi nieobecność pracownika w pracy są zdarzenia i okoliczności określone przepisami prawa pracy, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy i jej świadczenie, a także inne przypadki niemożności wykonywania pracy wskazane przez pracownika i uznane przez pracodawcę za usprawiedliwiające nieobecność w pracy.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez ela » Pn, 9 lut 2004, 22:34

Nie pomyślałam o tym rozporządzeniu.

Dziękuję.

_______________
Ela
ela
 


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości