odrzucenie spadku

testament, spadek, dziedziczenie, wydziedziczenie, zachowek, podział spadku, odpowiedzialność za długi zmarłego

odrzucenie spadku

Postprzez marlenag121 » Pn, 27 mar 2006, 15:21

prosze o poradę, jakis czas temu zmarł mój mąz,byłam w trakcie sprawy rozwodowej,sprawa miała sie odbyc 31.03,moj maz popełnił samobójstwo,od 1,5 roku mielismy inne adresy zameldowania poniewąż wyprowadził sie ode mnie,dowiedziałam sie,że w grudniu ubiegłego roku zaciągnął on kredyt,co mam zrobic aby nie spłacać tego kredytu? nadmieniam ,że mam 15 letnie dziecko,jeżeli chodzi o majatek to nie było podziału,mam samochód na ktory moja mama wzięła mi kredyt i go spaca, kredyt tez mi wżięła na rozpoczecie działalności prosze o pomoc! nadmieniam ,że mieszkanie mam lokatorskie społdzielcze
marlenag121
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

odrzucenie spadku

Postprzez marbel » Pn, 27 mar 2006, 15:55

Kiedy dokładnie zmarł Twój mąż?
marbel
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

odrzucenie spadku

Postprzez marlenag121 » Pn, 27 mar 2006, 18:43

9.03.2006
marlenag121
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

odrzucenie spadku

Postprzez marbel » Pn, 27 mar 2006, 23:20

To termin do złożenia oświadczenia w przedmiocie przyjęcia lub dziedziczenia spadku masz otwarty - wynosi on 6 miesięcy od dnia dowiedzenia się przez spadkobiercę o tytule powołania do spadku - w tym wypadku 6 miesięcy od śmierci męża.
Rozumiem, że mąż zmarł przed orzeczeniem rozwodu, a zatem (o ile nie pozostawił testamentu) spadek po nim na podstawie ustawy przypada po połowie Tobie i Waszej małoletniej córce, przy czym w skład spadku wchodzi m.in. połowa tego co nabyliście w czasie trwania małżeństwa (czyli np. równiez połowa wkładu na spółdzielcze lokatorskie mieszkanie).
W skład spadku wchodzą także długi spadkodawcy i dziedziczone są na takich samych zasadach (po połowie Ty i córka).
Masz trzy możliwości:
1. odrzucenie spadku
spadkobierca, który odrzuci spadek nic nie dziedziczy (ani aktywów ani długów) - tak jakby zmarł przed spadkodawcą.
Zalety: nie będziecie (ani Ty ani córka) odpowiadac za długi zmarłego, bo ich nie odziedziczycie
Wady: nie odziedziczycie także żadnego majatku po nim (co może być problemem np. jesli chodzi o mieszkanie a dokładniej wkład mieszkaniowy - być może będziesz musiała spłacać w przyszłości kogoś, kto częśc tego wkładu odziedziczy)
Poza tym Ty sama możesz podjąć decyzję o odrzuceniu spadku, ale jeśli chodzi o małoletnią córkę to oświadczenia ona złożyć nie może. Musi to zrobić jej przedstawiciel ustawowy (czyli TY) ale dopiero po uzyskaniu zezwolenia sądu rodzinnego, bo jest to czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka.

2. przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza
w takim wypadku dziedziczycie "normalnie" ale Wasza odpowiedzialność za długi zmarłego ogranicza się do tzw. czystej wartości spadku (np. w skład spadku wchodzi tylko dom warty 100.000 zl i 150.000 zł długu - spadkobierca, który dziedziczy z dobrodziejstwem inwantarza będzie odpowiadał za te długi tylko do wartości domu czyli 100.000 zł).
Wartość spadku ustala komornik (dokonuje tzw. spsiu inwentarza) na Twój wniosek, z którym powinnaś wystąpić po złożeniu oświadczenia, za co oczywiście pobierze od Ciebie opłatę (ale nie wiem ile).
Zalety:dziedziczycie majątek po mężu (nie ma ryzyka, że jacyś inni spadkobiercy będą domagali się czegoś od Was), ale jednocześnie nie ponosicie pełnej odpowiedzialności za jego długi.
Wady: jakąś część tych długów będziecie jednak musiały spłacić - jak dużą, to zależy od wartości majatku, który zostawił po sobie mąż

3. przyjęcie spadku wprost
w tym przypadku spadkobierca, który przyjmuje spadek wprost będzie ponosił pełną odpowiedzialnośc za wszystkie długi spadkowe, nawet jeśli są one większe niż wartość spadku (czyli będzie zmuszony niejako "z własnej kieszeni dopłacić")

Nie podejmuję się poradzić Ci co powinnaś konkretnie zrobić - myślę, że wymaga to dokładnego zapoznania się ze sprawą (która jednak wygląda na dość skomplikowaną) i w związku z tym rozważ skontaktowanie się z prawnikiem.

Na koniec ważna uwaga: jeśli nie złożysz w ciągu 6 miesiecy żadnego oświadczenia w przedmiocie przyjęcia lub odrzucenia spadku to z mocy samego prawa zarówno TY jak i córka odziedziczycie spadek z dobrodziejstwem inwentarza (patrz wyżej pkt. 2.) -jest tak, ponieważ Twoja córka jest małoletnia (tzn. nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych)
i wynika z przepisu art. 1016 w zw. z art. 1015 paragraf 2 zdanie drugie kodeksu cywilnego.

Art. 1015. § 1. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.
§ 2. Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku. Jednakże gdy spadkobiercą jest osoba nie mająca pełnej zdolności do czynności prawnych albo osoba, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, albo osoba prawna, brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Art. 1016. Jeżeli jeden ze spadkobierców przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, uważa się, że także spadkobiercy, którzy nie złożyli w terminie żadnego oświadczenia, przyjęli spadek z dobrodziejstwem inwentarza
marbel
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

odrzucenie spadku

Postprzez marlenag121 » Wt, 28 mar 2006, 10:08

bardzo,bardzo dziekuje za informacje,wszystko rozumnie tylko nie wiem co mam zrobic w moim wypadku,nie stac mnie na prawnika,a w moim miejscu zamieszkanie nie ma takiej osoby,ktora udziela porad bezplatnie,dowiadywalam sie w banku,powiedziano mi ,zeby to byla naturalna smierc kredyt był ubezpieczony ,to bylby umorzony,ale nie w moim przypadku,gdzie bylo samobojstwo:((jestem bezsilna,wiem,ze to kredyt tylko w kwocie 5.000 tyś ,ale nie stać mnie na splatę
marlenag121
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

odrzucenie spadku

Postprzez marlenag121 » Wt, 28 mar 2006, 10:18

mam jeszcze pytanie,czy gdy powolam na świadka moją mame i udokumentuję,że na wklad mieszkaniowyi zakup auta wzięła mi kredyt..... czy to cos zmieni?
marlenag121
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

odrzucenie spadku

Postprzez marbel » Wt, 28 mar 2006, 12:02

Zakładając, że obie (TY i córka) nie chcecie odrzucić spadku przyjąć go z dobrodziejstwem inwentarza dalsze działania powinny w ZNACZNYM UPROSZCZENIU wyglądać tak:

1. wniosek do sądu rejonowego (wydział cywilny) o stwierdzenie nabycia spadku wraz z wnioskiem o odebranie od Was oświadczeń o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza
2. sąd wydaje postanowienie, w którym stwierdza, że spadek dziedziczycie Ty i córka po połowie w z dobrodziejstwem inwentarza
3. składasz u komornika wniosek o sporządzenie spisu inwnetarza (gdy będzie ustalał aktywa - dopilnuj żeby zaznaczył, że np. samochód to jest Twój majątek osobisty bo jest podarowany Tobie przez Twoją mamę; ale na tym etapie nie masz możliwości tego wykazać)
4. jednocześnie składasz do sądu rejonowego (tego samego) wniosek o dział spadku połączony z podziałem majątku wspólnego (czyli nabytego w trakcie małżeństwa ze zmarłym mężem) - dopiero w toku tego postępowania sąd ustala co wchodzi w skład majątku małzeńskiego i w związku z tym w skład spadku; zatem dopiero na tym etapie możesz wykazywać, że wkład na mieszkanie czy też samochód pochodziły z Twojego majątku osobistego bo np. Twoja mama podarowała je wyłącznie Tobie. Wykazywać możesz wszelkimi dostępnymi środkami dowodowymi czyli np. również zeznaniami świadka, inna sprawa czy sąd da im wiarę.
Sąd wyda postanowienie w którym ustali skład i wartość majątku wspólnego (małzeńskiego), skład i wartośc spadku, dokona ich podziału między Ciebie i Twoją córkę (zgodnie z Waszym wnioskiem - czyli tak jak będziecie chciały).
W tym postępowaniu córka powinna byc zastępowana przez kuratora, którego ustanowi na Twój wniosek Sąd Rodzinny (może to być jakaś osoba z Waszej roidziny np. ciocia, babcia). Pamiętaj też, że córce coś sie po ojcu nalezy (połowa spadku).
Sąd nie orzeka o długach spadkowych tzn. nie decyduje o tym kto ma je spłacać - tutaj musisz z bankiem sie sama dogadywać (powołując się na ograniczenie odpowiedzialności do czystej wartości spadku - czyli ustalonej przez sąd w postępowaniu o dział spadku)
marbel
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

odrzucenie spadku

Postprzez marlenag121 » Wt, 28 mar 2006, 12:09

może najpierw iść do banku w ktorym mąż zaciągnął kredyt i porozmawiać?wiem,że kredyt był ubezpieczony,tylko,nie wiem jak wyglada sprawa,ponieważ mąż popełnił samobojstwo
marlenag121
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

odrzucenie spadku

Postprzez marbel » Wt, 28 mar 2006, 13:50

Oczywiście, że zawsze najlepiej negocjować. Idąc do banku uświadom im, że mąż nie miał majątku, że Ty i córka nawet jeśłi przyjmiecie spadek to z dobrodziejstwem inwentarza itd.
Poza tym, możesz po prostu na razie nie robić nic - tzn. nie zakładac żadnych spraw w sądzie - wtedy bank, jeśli będzie chciał od Ciebie pieniędzy, sam będzie misuał najpierw przeprowadzic postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku.
Może coś w ten sposób zdziałasz, a przynajmniej opóźnisz koniecznośc spłaty (tylko, że wtedy pewnie narosną horrendalne odsetki). Zawsze jednak pozostanie Ci problem ze spadkiem - w końcu będziesz musiała sie za to zabrać, choćby ze względu na mieszkanie.
marbel
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

odrzucenie spadku

Postprzez marlenag121 » Wt, 28 mar 2006, 14:02

jeszcze raz bardzo,bardzo dziekuje za poradę i poświęcenie mi czasu,dziekuje za wyczerpujące wiadomosci,pozdrawiam:))
marlenag121
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Następna strona

Powrót do Prawo Spadkowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości