Odrzucenie spadku a dzieci niepełnoletnie

testament, spadek, dziedziczenie, wydziedziczenie, zachowek, podział spadku, odpowiedzialność za długi zmarłego

Odrzucenie spadku a dzieci niepełnoletnie

Postprzez Elian » Pt, 3 lis 2006, 11:00

Witam. Zmarł mój wój brat mojego ojca. Człowiek był samotny. Po śmierci wszyscy z mojej rodziny tzn: mój ojciec,brat,moje dzieci,brata dzieci i ja.. wszyscy kolejno odrzucili spadek z potwierdzeniem u notariusza. Zostały tylko moje dzieci niepełnoletnie w wieku dziecięcym. Prosze o odpowiedz. Czy muszę składać wniosek o odrzucenie spadku w ich imieniu do sądu aby i one w przyszłości nie zostały obarczone przyjęciem spadku w myśl Art 1015 §1 i 2 ? Jest to bardzo ważne dla mnie więc proszę ..bardzo prosze o rzetelną odpowiedź
Elian
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marbella » N, 12 lis 2006, 22:35

jeśli nie chcesz aby Twoje dzieci odziedziczyły spadek, musisz złozyc w ich imieniu ośiwadczenie o odrzuceniu spadku.
Złożenie takiego oświadczenia stanowi czynność przekraczającą zwykły zarząd majątkiem dziecka, więc najpierw musisz zwrócić się do sądu rodzinnego, aby ten udzielił zgody na złożenie takiego oświadczenia imieniem dziecka. Po uzyskaniu zgody sądu musisz złozyc oświadczenie o odrzuceniu spadku - albo u notariusza albo w sądzie spadku (czyli sądzie właściwym dla ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy).
Pamiętaj, że na złożenie takiego oświadczenie jest tylko sześć miesięcy od dni, kiedy spadkobierca (w tym wypadku przedstawiciel ustawowy dziecka - a więc po prostu TY) dowiedział się o tytule swego powłoania do spadku. W Twoim wypadku ten termin będzie biegł od chwili, kiedy Ty złożyłaś we własnym imieniu oświadczenie o odrzuceniu przypadającego Ci spadku.
Jeśłi nie złożysz w imieniu dzieci oświadczenia o odrzuceniu spadku to przyjmą one spadek z mocy prawa - tyle tylko, że z dobrodziejstwem inwentarza, czyli z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe do wartości czystego spadku.
Marbella
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Spadkowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron