• Porady prawne
Euro-tax.pl

Odpowiedzialnosc zony

rejestrowanie i prowadzenie działalności gospodarczej, spółka cywilna, jawna, partnerska, komandytowa, z o.o., akcyjna, przekształcanie, podział, łączenie spółek, czynności handlowe, prawo papierów wartościowych, uczestnictwo w obrocie gospodarczym, podmioty obrotu gospodarczego, spółdzielnie, fundacje i stowarzyszenia, umowy handlowe, umowa sprzedaży konsumenckiej, umowa komisu, umowy factoringu

Odpowiedzialnosc zony

Postprzez Treya » Pt, 19 lip 2002, 09:46

Jesli moj maz ma dlugi ze swojej działalności gospadarczej (prowadzi ja jako osoba fizyczna) to jaka jest moja odpowiedzialnosc? Nie mamy rozdzielnosci majatkowej i boje sie ze komornik moze zajac moja pensje (ja zarabiam skromnie pracujac na etacie). Czy jest taka mozliwosc? Dzieki z gory za odpowiedz.
Treya
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pt, 19 lip 2002, 20:50

O ile mnie pamięć nie myli odpowiadacie całym wspólnym majątkiem małżeńskim. (Proponuję mnie sprawdzić zaglądając do kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w okolice artykułu 41-42 a także wcześniej od 33-go poczynając)
Istotne może być to że Twoje wynagrodzenie za pracę do czasu jego pobrania (a więc na etapie gdy stanowi jedynie nie spełnioną jeszcze wierzytelność) stanowi Twój majątek odrębny i jako takie nie wchodzi do wspólnoty. Na tym etapie jest więc poza zasięgiem dłużników. Egzekucji podlegać może dopiero z chwila pobrania.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez treya » So, 20 lip 2002, 16:00

Z tego wynika ze odpowiadam swoim wynagrodzeniem za dlugi meza:-(
Mam jeszcze jedno pytanie poniewaz nie rozumiem co oznacza takie zdanie: "Skutecznosc wyeliminowania odpowiedzialnosci wspolmalzonka uzalezniona jest od wiedzy kontrahenta o tym, ze malzonkow obowiazuje ustroj rozdzielnosci majatkowej. W przypadku jej braku odpowiedzialnosc ponosza oboje malzonkowie, tak jakby wspolnosc miedzy nimi istniala."
Kazdy kontrahent ma byc powiadamiany? W jaki sposob to sie odbywa?
treya
 

Postprzez maxkolonko » So, 20 lip 2002, 20:05

Wynika, iż nie macie zniesionej wspólności majątkowej. Długi męża są również twoimi długami za wyjątkiem nie pobranego wynagrodzenia, ale gdy Twoje wynagrodzenie wpłynie na konto bankowe (ROR , UEROKONTO itp.) podlega zajęciu czy to przez Urząd Skarbowy czy Komornika Sądowego. Musisz pamiętać, że kontrahent małżonka sam nie może dokonać zajęcia. Musi mieć wyrok sądu i skierować sprawę do Komornika Sądowego. Inna sytuacja jest z długami podatkowymi, ZUS. Te organy mogą same dochodzić swoich należności. Lepiej niech mąż nie popada w długi a jeśli to nieuniknione to zróbcie rozdzielność majątkową. Od tego momentu nie będziesz odpowiadać za długi męża. Co do drugiego pytania to nie musisz nikogo sama powiadamiać o zniesieniu wspólności majątkowej. Zrobisz to wówczas, jak będzie trzeba, jak poproszą o to odpowiednie organy, czego oczywiście Ci nie życzę. Powodzenia.
maxkolonko
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » So, 20 lip 2002, 20:25

O ile mnie pamięć nie myli odpowiadacie całym wspólnym majątkiem małżeńskim


Co do zasady tak. Trzeba jednak pamiętać o regulacjach art. 36 § 2 i art. 37 kro:

Art. 36. § 1. Oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym.
§ 2 Każdy z małżonków może wykonywać samodzielnie zarząd majątkiem wspólnym. Do dokonania czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebna jest zgoda drugiego małżonka wyrażona w formie wymaganej dla danej czynności prawnej.
Art. 37. § 1. Ważność umowy, która została zawarta przez jednego z małżonków bez wymaganej zgody drugiego, zależy od potwierdzenia umowy przez drugiego małżonka.
§ 2. Druga strona może wyznaczyć małżonkowi, którego zgoda jest wymagana, odpowiedni termin do potwierdzenia umowy; staje się wolna po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu.
§ 3. Jednostronna czynność prawna dokonana bez wymaganej zgody drugiego małżonka jest nieważna.

Jeśli zatem mąż zaciągnie bez Twojej zgody zobowiązania o dużej wartości (przekraczające zakres zwykłego zarządu majątkiem wspólnym), jak np. kredyty czy poręczenia, będą one bez Twojej zgody (potwierdzenia) nieważne. Istnieje wówczas możliwość wytoczenia powództwa przed sądem o stwierdzenie nieważności danej umowy. Trzeba jednak pamiętać, że pojęcie „zakresu zwykłego zarządu majątkiem” jest płynne i zależy od wielu okoliczności. Ostatnio w orzecznictwie widoczna jest tendencja do coraz szerszego rozumienia tego pojęcia.

Mam jeszcze jedno pytanie poniewaz nie rozumiem co oznacza takie zdanie: "Skutecznosc wyeliminowania odpowiedzialnosci wspolmalzonka uzalezniona jest od wiedzy kontrahenta o tym, ze malzonkow obowiazuje ustroj rozdzielnosci majatkowej. W przypadku jej braku odpowiedzialnosc ponosza oboje malzonkowie, tak jakby wspolnosc miedzy nimi istniala."
Kazdy kontrahent ma byc powiadamiany? W jaki sposob to sie odbywa?


Jak rozumiem, masz na myśli art. 47 § 2 kro ? Prawo nie formalizuje sposobu powiadamiania – każdy jest dobry, byleby był skuteczny, tzn. by można było wykazać, że kontrahent istotnie wiedział o rozdzielności. Na pewno najbezpieczniejszym sposobem będzie poinformowanie na piśmie, za potwierdzeniem (pokwitowaniem odbioru). Oczywiście, nie trzeba kontrahenta powiadamiać każdorazowo (przy każdej transakcji), wystarczy to zrobić raz. Ale pamiętaj, że rzecz dotyczy istnienia rozdzielności majątkowej, a na razie macie wspólność małżeńską. W razie jej umownego wyłączenia, pomijając wyżej wskazaną okoliczność wiedzy kontrahentów, jest ono skuteczne dopiero na przyszłość, a zatem nie powoduje braku odpowiedzialności współmałżonka (z majątku wspólnego) za długi zaciągnięte przez drugiego małżonka przed zawarciem umowy. Zniesienie wspólności majątkowej ze skutkiem wstecznym jest natomiast możliwe na mocy wyroku sądowego (art. 52 § 2 kro - wspólność majątkowa ustaje z dniem oznaczonym w wyroku, który ją znosi), ale może to nastąpić jedynie z ważnych powodów.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » So, 20 lip 2002, 20:27

Co do drugiego pytania to nie musisz nikogo sama powiadamiać o zniesieniu wspólności majątkowej. Zrobisz to wówczas, jak będzie trzeba, jak poproszą o to odpowiednie organy, czego oczywiście Ci nie życzę.


Art. 47 § 2 kro:
Małżonkowie mogą powoływać się względem osób trzecich na rozszerzenie, ograniczenie lub wyłączenie wspólności tylko wtedy, gdy zawarcie przez nich umowy majątkowej oraz jej rodzaj były tym osobom wiadome .
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Gospodarcze i Handlowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość