odpis wyroku sądowego

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

odpis wyroku sądowego

Postprzez aruncio » Wt, 7 sie 2007, 22:45

Proces cywilny. Złożony wniosek o doręczenia odpisu wyroku + uzasadnienie.
Otwierając kopertę dostarczoną przez listonosza: uzasadnienie jest, wyroku ktoś zapomniał włożyć do koperty...

Co teraz? Do sekretariatu czy jakiś kolejny wniosek z prośbą o uzupełnienie?
aruncio
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kier_as » Wt, 7 sie 2007, 22:57

Proces cywilny. Złożony wniosek o doręczenia odpisu wyroku + uzasadnienie.
Otwierając kopertę dostarczoną przez listonosza: uzasadnienie jest, wyroku ktoś zapomniał włożyć do koperty...

Co teraz? Do sekretariatu czy jakiś kolejny wniosek z prośbą o uzupełnienie?

W praktyce mozna tak , i mozna śmak:)
kier_as
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Wt, 7 sie 2007, 23:13

Ciekawy kazus. Szkoda że nie mam orzecznictwa ani komentarza pod ręką.

Refleksja ad hoc:

Zgodnie z art. 369 k.p.c. apelację wnosi się w terminie dwutygodniowym od doręczenia stronie wyroku z uzasadnieniem.

Skoro doręczono tylko uzasadnienie to moim zdaniem termin do wniesienia apelacji nie zaczyna biec.

Oczywiście jeżeli zamierzałbym na to nieprawidłowe doręczenie się powoływać, to zwróciłbym się niezwłocznie z pismem procesowym w tej sprawie do Sądu (wysłał albo zaniósł osobioście do sekretariatu jeżeli to możliwe) wnosząc o prawidłowe doręczenie wyroku z uzasadnieniem.

Delikatnym punktem może jednak okazać się kwestia wykazania przez stronę, że koperta rzeczywiście zawierała tylko uzasadnienie (szczególnie jeżeli tzw. zwrotka, z potwierdzeniem doręczenia przesyłki czy pismo przewodnie - o ile takie sporządzono - będą wskazywały, że wysłano także wyrok). A jeżeli tego się nie wykaże to strona podejmuje ryzyko że apelacja może być później uznana za złożoną po terminie.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez aruncio » Wt, 7 sie 2007, 23:23

Rozumiem, że należałoby złożyć nowy wniosek o właściwe doręczenie w biurze podawczym, czy też udać się z tym fantem do sekretariatu.
Z apelacją wydaje mi się, że masz rację. Lepiej nie łudzić się, że termin nie jest liczony.
Ale: pismo przewodnie było, tzn. oprócz uzasadnienia krótkie info co zostało mi przesłane oraz pouczenie o możliwości złożenia apelacji.
Jeśli złożę kolejny wniosek o właściwe doręczenie wyroku, 14 dni może być za mało i klops...
aruncio
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Wt, 7 sie 2007, 23:27

Rozumiem, że należałoby złożyć nowy wniosek o właściwe doręczenie w biurze podawczym, czy też udać się z tym fantem do sekretariatu.


Ja bym poszedł do sekretariatu wydziału.

Z apelacją wydaje mi się, że masz rację. Lepiej nie łudzić się, że termin nie jest liczony.


Że termin nie biegnie w razie doręczenia samego uzasadnienia to nie mam wątpliwości. Mam natomiast wątpliwości, czy uda się wykazać nieprawidłowe doręczenie.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez aruncio » Wt, 7 sie 2007, 23:32

Gdybyś dokopał się do orzecznictwa lub komentarza (z pewnością mój przypadek nie jest pierwszym) to bardzo proszę o zamieszczenie.
Szukałem na necie, ale niczego tutaj nie znalazłem.
aruncio
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kier_as » Wt, 7 sie 2007, 23:33

I jak sie nie odwrocisz dupa zawsze z tylu. Namadralowales sie co niemiara i ...."poszedłbym do sekretariatu" Ehhh
Napisałem W PRAKTYCE. Ja w takiej sytuacji ide do sekretariatu i w 15 min mam w rece odpis wyroku. Ale jak ktos lubi sobie pisac......
kier_as
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Wt, 7 sie 2007, 23:36

Ja w takiej sytuacji ide do sekretariatu i w 15 min mam w rece odpis wyroku.


Zależy na czym komu zależy ;)
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Wt, 7 sie 2007, 23:38

Namadralowales sie co niemiara i ...."poszedłbym do sekretariatu" Ehhh


Dla jasności (bo mam wrażenie że mopgło to Ci umknąć): poszedłbym do sekretariatu wydziału (a nie biura podawczego Sądu) z tym pismem procesowym, o którym tyle "namądrowałem się" ;)
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kier_as » Wt, 7 sie 2007, 23:45

A ja poszedlbym do tego samego (o biurze podawczym nic nie wspominałem)sekretariatu i wyszedl z odpisem po 15 min:)
kier_as
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Następna strona

Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości