• Porady prawne
Euro-tax.pl

Kiedy przedawnia się należność główna ?

rejestrowanie i prowadzenie działalności gospodarczej, spółka cywilna, jawna, partnerska, komandytowa, z o.o., akcyjna, przekształcanie, podział, łączenie spółek, czynności handlowe, prawo papierów wartościowych, uczestnictwo w obrocie gospodarczym, podmioty obrotu gospodarczego, spółdzielnie, fundacje i stowarzyszenia, umowy handlowe, umowa sprzedaży konsumenckiej, umowa komisu, umowy factoringu

Kiedy przedawnia się należność główna ?

Postprzez Wiesia » Cz, 27 paź 2005, 00:30

Kiedy przedawnia się należność główna – zapłata za towar? Po dwóch (Art. 554. ) czy trzech latach (Art. 118.)?

Kontrahent upomniał się nagle o pieniądze za faktury za 2003 rok. Firma jest na kpir, zapodziała gdzieś dowód zapłaty a pewna jest, że zapłaciła no i mamy problem.
Wiesia
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez shuehos » Cz, 27 paź 2005, 06:05

Kiedy przedawnia się należność główna


Dwa lub trzy lata,zbyt mało danych.
shuehos
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Wiesia » Cz, 27 paź 2005, 07:44

Jakie dane są potrzebne?
Wiesia
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez skarletka76 » Cz, 27 paź 2005, 11:11

Znalazłam w internecie coś takiego :
TERMINY. Zgodnie z ogólną regułą Kodeksu cywilnego, jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat 10, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - 3 lata. Jednym z najważniejszych przepisów szczególnych jest tu art. 554 Kodeksu cywilnego stanowiący m.in. że roszczenia z tytułu sprzedaży dokonanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy, roszczenia rzemieślników z takiego tytułu oraz roszczenia prowadzących gospodarstwa rolne z tytułu sprzedaży płodów rolnych i leśnych przedawniają się z upływem lat 2. Przepis ten stosuje się nie tylko do sprzedaży rzeczy, ale także do sprzedaży energii i praw. Tak więc roszczenia zakładu energetycznego czy przedsiębiorstwa ciepłowniczego z tytułu sprzedaży energii przedawniają się z upływem lat 2.

Innym ważnym wyjątkiem od zasady 3-letniego terminu przedawnienia roszczeń z tytułu świadczeń okresowych jest art. 751 Kodeksu cywilnego dotyczący umów zlecenia, stanowiący m.in. że z upływem lat 2 przedawniają się roszczenia o wynagrodzenie za spełnione czynności i o zwrot poniesionych wydatków, przysługujące osobom, które stale lub w zakresie działalności przedsiębiorstwa trudnią się czynnościami danego rodzaju. Szczególnego podkreślenia wymaga fakt, że przepis ten dotyczy wszystkich umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami. Zatem roszczenia o zapłatę osób czy firm zajmujących się np. wywozem śmieci, świadczeniem usług telewizji kablowej, Internetu, mimo że płatności miały charakter okresowy, przedawniają się z upływem lat 2. Wątpliwości budzi kwestia przedawnienia należności z tytułu rachunków telefonicznych. Wobec faktu, że rachunki te wystawiane są za realizację usług telekomunikacyjnych, niektórzy sędziowie uważają, że należności te przedawniają się z upływem lat 2. Jednakże w związku z tym, że umowa o świadczenie usług telekomunikacyjnych jest dość precyzyjnie uregulowana w ustawie Prawo telekomunikacyjne, wśród sędziów dominuje pogląd, że nie można stosować do niej przepisów o zleceniu i tym samym roszczenia operatora przedawniają się z upływem lat 3.
skarletka76
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez skarletka76 » Cz, 27 paź 2005, 11:14

i jeszcze to:
Sąd Najwyższy mobilizuje wierzycieli
Wydano dnia 29 marca 2005, autor Inga Dołowy, Forbes , nr. 4/2005

Wydrukuj ten dokument

Zapłaty odsetek od nierzetelnych kontrahentów można domagać się tylko w ciągu dwóch lat od dnia wymagalności zobowiązania głównego. Taką uchwałę wydał dwa miesiące temu poszerzony, bo siedmioosobowy skład Sądu Najwyższego.


Przedsiębiorcom jak i sądom powszechnym problem sprawiała interpretacja przepisów. Zgodnie z art. 118 kodeksu cywilnego roszczenia o świadczenia okresowe oraz związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przedawniają się po trzech latach. Trzyletni okres dotyczy więc m.in. odsetek naliczanych za zwłokę w zapłacie. Życie nie może być jednak zbyt proste - są więc przepisy szczególne wprowadzające wyjątki od tej reguły. Według art. 554 kodeksu cywilnego roszczenia z tytułu sprzedaży dokonanej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przedawniają się z upływem dwóch lat. Ten przepis nic jednak nie wspomina o odsetkach. Sądy miały w związku z tym poważne wątpliwości, jak traktować w tym przypadku odsetki. Gdyby przyjąć, że wierzyciel może jeszcze przez rok dochodzić zapłaty odsetek wynikających z roszczenia, które już się przedawniło, oznaczałoby to, iż odsetki zaczynają żyć niejako własnym życiem. Sąd Najwyższy uznał, że w takiej sytuacji termin dochodzenia odsetek nie może przekraczać dwóch lat. Zdaniem sądu okres, w jakim można dochodzić odsetek za zwłokę, nie może być dłuższy niż okres w którym przedawnia się należność, której one dotyczą.

Uchwała SN dotyczy nie tylko wzajemnych relacji między przedsiębiorcami, ale również usług oferowanych osobom fizycznym. O dwuletnim terminie na dochodzenie należności i odsetek muszą pamiętać dostawcy gazu, energii elektrycznej, telewizje kablowe, operatorzy telefoniczni. Jeżeli dostawcy tych mediów nie wniosą sprawy do sądu w celu wyegzekwowania swoich należności wraz z odsetkami w ciągu dwóch lat, nie będą mogli już ich odzyskać.
skarletka76
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez shuehos » Cz, 27 paź 2005, 17:58

Jakie dane są potrzebne?



W/g mnie kluczowe jest określenie statusu prawnego kontrachenta os.fiz/os.pr?

Kontrahent upomniał się nagle o pieniądze za faktury za 2003 rok.


Na razie tylko upomiał się,no cóż trzeba grać na zwłokę.
shuehos
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Pawel78 » Cz, 27 paź 2005, 18:10

Jeśli sprzedaż dokonana była w ramach działalności przedsiębiorstwa, to 2 lata.
Pawel78
 

trochę więcej danych

Postprzez Wiesia » Cz, 27 paź 2005, 22:15

Kontrahent, dostawca to spółka z o.o., czyli osoba prawna, czyli pełne księgi, czyli obowiązek uzgadniania sald na koniec roku.
Dostawy odbywają się regularnie od 4 lat - 3 lub 4 razy w miesiącu, kwoty dość duże.

Nabywca, rzekomy dłużnik, to spółka cywilna osób fizycznych, rozlicza się na kpir, płatności nie księguje.

Nabywca zazwyczaj zalega dostawcy 2 do trzech faktur.
I nagle ni stąd ni zowąd dostawca domaga się dość dużej kwoty z ponad dwóch lat temu. Nabywca nie potrafi udowodnić tego, że zapłacił. Prawdopodobnie pieniądze pobrał przedstawiciel handlowy a dowód zapłaty gdzieś wcięło.

Sądziłam, że to się przedawnia po 3 latach.

W trakcie wczorajszej lektury GP (podatkowej, nie mylić z prawną ;)) zauważyłam artykuł na temat przedawnienia odsetek. Autor powołuje się w nim na uchwałę SN z 26 stycznia 2005., sygn. akt III CZP 42/04. Otóż SN stwierdził, że co do zasady odsetki przy sprzedaży dokonanej w związku z działalnością przedsiębiorstwa sprzedawcy przedawniają się po trzech latach. Zastosowanie znajdzie tu bowiem termin przedawnienia roszczeń o świadczenia okresowe, które zgodnie z art.. 118 Kc wynosi 3 lata.
Autor podkreśla jednak, że warto wiedzieć, że niekiedy roszczenie o odsetki przy sprzedaży przedawni się już po 2 latach. Chodzi tu o przypadek, gdy dłużnik w ogóle nie zapłacił wierzycielowi za towar. Wówczas roszczenie o zapłatę ceny (czyli należności głównej) przedawni się już po 2 latach, bo taki termin przewiduje art. 554 kc, no a skoro przedawniona jest należność główna to przedawnione są też odsetki.

Czyli nabywca nie ma się już czym martwić? Nawet gdyby nie znalazł dowodu zapłaty to może przyjąć, że nikt od niego tej kwoty nie ściągnie?

Wolę się upewnić, bo jakoś nie czuję różnicy między artykułami 118 i 554 kc.
Wiesia
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez shuehos » Pt, 28 paź 2005, 07:07

Kontrahent, dostawca to spółka z o.o., czyli osoba prawna, czyli pełne księgi, czyli obowiązek uzgadniania sald na koniec roku.



Popatrz także,czy przez uzgodnie sald nie doszło do przerawania biegu przedawnienia?
shuehos
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Wiesia » Wt, 1 lis 2005, 23:16

Marcin, mógłbyś sprawdzić czy dobrze myślę?
Wiesia
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Następna strona

Powrót do Prawo Gospodarcze i Handlowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron