Czy osobie która dostała już dom należy się jeszcze zachowek

testament, spadek, dziedziczenie, wydziedziczenie, zachowek, podział spadku, odpowiedzialność za długi zmarłego

Czy osobie która dostała już dom należy się jeszcze zachowek

Postprzez bozena29 » So, 28 sty 2006, 16:43

witam,
mam problem. W 2003r. zmarła moja babcia. Testamentem swój majątek przekazała w całości na swojego wnuka. Do spadku nalezy 1/2 mieszkania spół. własnościowego o pow. ok 42m2 i 1/2 samochodu osobowego. W chwili obecnej moja ciocia, czyli córka spadkodawczyni wniosła sprawę o należny jej zachowek. Wiem, że prawnie ma do tego prawo, ale mam wątpliwości bo w 1995r. ciocia zamieniła się z rodzicami na mieszkania. Oni dostali to mieszkanie właśnościowe spól. a córce w zamian dali dom wolno stojący o pow. ok. 200m2 wraz z działką o pow. ok. 600m2. W akcie notarialnym tej zamiany jest punt w którym jest napisane że zamiana zostaje dokonana bez dodatkowych wpłat wyrównujących różnice w wartości lokali mieszkalnych. czy w takim przypadku można zaliczyć że ciocia otrzymała darowiznę od swoich rodziców i to zaliczyć na poczet zachowku. Wartościowo otrzymany dom wraz z działką na pewno przewyższa kwotę zachowku, jaki w tej chwili ciocia może otrzymać.
Dodam jeszcze że spadkobierca jest synem nieżyjącego już syna spadkodawczyni.
Czy w przypadku otrzymania wezwania na rozprawę konieczne jest wysłanie do sądu własnego pisma i powołanie dowodów w sprawie, np. wyżej wspomniany akt notarialny zamiany mieszkań, czy np świadków, którzy mogliby świadczyć na korzyść spadkobiercy, czy można to zrobić dopiero na rozprawie?
Z góry dziekuję za wszelką pomoc
bozena29
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » N, 29 sty 2006, 00:51

czy w takim przypadku można zaliczyć że ciocia otrzymała darowiznę od swoich rodziców i to zaliczyć na poczet zachowku.


Moim zdaniem, jeśli mieszkanie i dom zmieniły właścicieli w drodze umowy zamiany to nie jest to darowizna. Wynika to z art. 889 pkt 1) k.p.c.

Czy w przypadku otrzymania wezwania na rozprawę konieczne jest wysłanie do sądu własnego pisma i powołanie dowodów w sprawie, np. wyżej wspomniany akt notarialny zamiany mieszkań, czy np świadków, którzy mogliby świadczyć na korzyść spadkobiercy, czy można to zrobić dopiero na rozprawie?


Mozna to zrobić (i w zasadzie wypadałoby) w odpowiedzi na pozew - wówczas jest szansa na to że proces będzie trwał krócej.
Można też złożyć wnioski dowodowe dopiero na rozprawie. Wówczas jeśłi wnioski zostaną uwzględnione można spodziewać się odroczenia rozprawy (może nie w wypadku złożenia dokumentów bo te Sąd po prostu włączy do akt, ale na pewno w wypadku zgłoszenia wniosków o przesłuchanie świadków - o ile świadkowie nie będą od razu obecni w Sądzie)
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Spadkowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości