Czy można wypowiedzieć umowę najmu ?

hipoteka, spółdzielnie mieszkaniowe, lokale komunalne, lokatorzy, właściciele, wynajem nieruchomości, zakup nieruchomości, zameldowanie, użytkowanie wieczyste, czynsz, księgi wieczyste, zasiedzenie, działki budowlane a grunty rolne.

Czy można wypowiedzieć umowę najmu ?

Postprzez PATRYCJA62 » Wt, 30 wrz 2003, 12:39

Chciałabym się dowiedzieć ,
podobno główny najemca może ,za zgodą właściciela/dysponenta lokalu wypowiedzieć lub zrzec się umowy najmu na kogoś pełnoletniego ,kto z nim mieszka ?
Słyszeliście coś o tym ?

A czy z prawem spółdzielczym lokatorskim też tak jest ?
PATRYCJA62
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 30 wrz 2003, 13:04

Chciałabym się dowiedzieć ,
podobno główny najemca może ,za zgodą właściciela/dysponenta lokalu wypowiedzieć lub zrzec się umowy najmu na kogoś pełnoletniego ,kto z nim mieszka ?
Słyszeliście coś o tym ?


Ale to nie będzie wypowiedzenie najmu. Może to być konstukcja polegająca na tym, że zmieni się osoba najemcy albo też zostanie uzgodnione, że po jego śmierci inna osoba wstąpi w stosunek najmu. W myśl art. 691 kc w razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą. Ten przepis jednak dotyczy wstąpienia w stosunek najmu z mocy ustawy, nie widzę natomiast przeszkód, aby z wynajmującym ustalić umownie, że także inna osoba może wstąpić w stosunek najmu.

Wypowiedzenie natomiast jest to jednostronne rozwiązanie umowy przez którąś ze stron. Jest to co do zasady możliwe, ale z reguły jest ograniczone przepisami ustawowymi (ustawa o ochronie praw lokatorów..., kc), a często bywa także dodatkowo modyfikowane - zapisami umownymi. Gdyby zaś najemca wypowiadał umowę najmu za zgodą wynajmującego, to byloby to de facto rozwiązanie umowy za porozumieniem stron.


A czy z prawem spółdzielczym lokatorskim też tak jest ?


Tak, tzn. jak ? Sprecyzuj pytanie.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez PATRYCJA62 » Wt, 30 wrz 2003, 15:42

Wczoraj rozmawiałam z administratorką, powiedziała mi ,że babcia za życia za zgodą właściciela może ,nie wiem ,jak to określić ,zrzec się umowy najmu na osobę pełnoletnią ,która z nią zamieszkuje. Spotkałeś się z czymś takim ?
albo w spółdzielni,czy członek społdzielni może wypisac się ze spółdzielni i osoba pełnoletnia ,która z nią stale zamieszkuje stanie się głównym lokatorem ?
PATRYCJA62
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 30 wrz 2003, 16:39

Wczoraj rozmawiałam z administratorką, powiedziała mi ,że babcia za życia za zgodą właściciela może ,nie wiem ,jak to określić ,zrzec się umowy najmu na osobę pełnoletnią ,która z nią zamieszkuje. Spotkałeś się z czymś takim ?


Nie spotkałem się, ale jest to prawnie możliwe. Albo jeszcze za życia babci nastąpi zmiana najemcy (na inną osobę), albo też strony umówią się, że po śmieci babci najemcą stanie się owa osoba.

albo w spółdzielni,czy członek społdzielni może wypisac się ze spółdzielni i osoba pełnoletnia ,która z nią stale zamieszkuje stanie się głównym lokatorem ?


W spółzielni to nie jest taka prosta sprawa, zwłaszcza przy mieszkaniu lokatorskim. Nie wiem, czy byłoby to w ogóle wykonalne.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Budowlane i Nieruchomości

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości