czy darowizna wchodzi w skład masy spadkowej

testament, spadek, dziedziczenie, wydziedziczenie, zachowek, podział spadku, odpowiedzialność za długi zmarłego

czy darowizna wchodzi w skład masy spadkowej

Postprzez PumaXP » Wt, 21 cze 2005, 12:08

- jeżeli sporządzony jest akt darowizny na konkretną rzecz (dom + ogród 61a) na rzecz siostry, czy można ją doliczyć do masy spadkowej (dziedziczenie ustawowe brat i siostra)
pozdrawiam

- co oznacza z art. 1039 par.1 KCywilnego "... lub z okoliczności wynika, że darowizna została dokonana ze zwolnieniem od obowiązku zaliczenia"

pozdrawiam
PumaXP
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 21 cze 2005, 22:35

- jeżeli sporządzony jest akt darowizny na konkretną rzecz (dom + ogród 61a) na rzecz siostry, czy można ją doliczyć do masy spadkowej (dziedziczenie ustawowe brat i siostra)


Chodzi o rodzeństwo spadkodawcy, czy jego dzieci ?? Co to jest ogród 61a ?
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez PumaXP » Śr, 22 cze 2005, 04:43

- o jego dzieci
pozdrawiam
PumaXP
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 22 cze 2005, 14:52

- jeżeli sporządzony jest akt darowizny na konkretną rzecz (dom + ogród 61a) na rzecz siostry, czy można ją doliczyć do masy spadkowej (dziedziczenie ustawowe brat i siostra)


Jest to możliwe, zależnie od okoliczności faktycznych.

- co oznacza z art. 1039 par.1 KCywilnego "... lub z okoliczności wynika, że darowizna została dokonana ze zwolnieniem od obowiązku zaliczenia"



Z komentarza Elżbiety Skowrońskiej-Bocian do art. 1039 kc:
Wola spadkodawcy zwolnienia określonej darowizny z obowiązku zaliczenia nie musi być wyrażona expressis verbis. Może także wynikać z okoliczności. Ocena, czy okoliczności wskazują na istnienie takiej woli spadkodawcy, musi być dokonana przez sąd orzekający przy uwzględnieniu konkretnego stanu faktycznego. Jeżeli spadkobiercy dokonują umownego działu spadku, to muszą oni zgodnie ocenić, czy spadkodawca chciał zwolnić określoną darowiznę od obowiązku zaliczenia.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez PumaXP » Śr, 22 cze 2005, 18:06

- porozumienie z siostrą nie wchodzi w grę (nie wyraża zgody co do darowizny)
- nie wiem, nie utrzymywaliśmy kontaktów przez ok 15 lat,
zostałem można tak powiedzieć wyrzucony z domu
- chodzi głównie o to, że w spadku pozostało mieszkanie (po 1/2 - postanowienie sądu - tu jest zgoda na sprzedaż mieszkania) i ta darowizna (ok 30 000 zł) co do której nie mam pewności, czy wnieść sprawę o dział spadku do sądu
pozdrawiam
PumaXP
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 22 cze 2005, 19:55

Tak jak wyżej zostało napisane, stosownej oceny można dokonać tylko w konkretnym stanie faktycznym. Nie znam go i nie chcę wkraczać w Wasze stosunki rodzinne, więc z mojej strony to wszystko.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez PumaXP » Śr, 22 cze 2005, 20:07

- dziekuję za pomoc
pozdrawiam
PumaXP
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez PumaXP » Śr, 22 cze 2005, 20:30

jeszcze jedno pytanie:

- czy można np. dokonać podziału mieszkania (sprzedać), a później ewentualnie na drodze sądowej dochodzić praw odnośnie w/w darowizny
PumaXP
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Spadkowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron