Dopuszczenie świadka w sprawie spadkowej

testament, spadek, dziedziczenie, wydziedziczenie, zachowek, podział spadku, odpowiedzialność za długi zmarłego

Dopuszczenie świadka w sprawie spadkowej

Postprzez raf123 » Wt, 7 sie 2007, 19:46

Na sprawie o stwierdzenie nabycia spadku po mojej mamie (nie pozostawiła testamentu) posiadała akt notarialny z którego wynikała, że była właścicielką 1/4 nieruchomości z ustawy - ja, brat, ojciec powinniśmy dziedziczyć po 1/3 z tego spadku. Sprawa wydawała nam się oczywista. Zostaliśmy zaskoczeni na sali sądowej, bo siostra zmarłej - właścicielka 1/4 nieruchomości udzieliła pełnomocnictwa adwokatowi, który wniósł wniosek o dopuszczenie siostry zmarłej do udziału w niniejszej sprawie o stwierdzenie nabycia spadku po mojej zmarłej mamie w charakterze uczestnika postępowania, która stwierdziła, że jest zobowiązana przedstawić Sądowi rzeczywistą wolę zmarłej co do jej majątku po jej śmierci. Wolą mojej mamy było to abyśmy we 3 dziedziczyli z ustawy. Z siostrą mamy jesteśmy skłóceni, nie wiem co ona chce osiągnąć przez ten wniosek. Chcę wprowadzić drugą siostrę mamy - która zna rzeczywistą wolę zmarłej, aby świadkowała w postępowaniu sądowym. No właśnie, ale jak to zrobić? Napisałem wniosek, ale nie jestem pewny, czy jest poprawny. W związku z tym proszę o przeanalizowanie go i poprawienie ewentualnych błędów.


Warszawa dn. 2007-08-07


Do
Sądu Rejonowego dla W-wy Pragi Południe
Wydział I Cywilny

Dot. sprawy I Ns 597/07
Imię i nazwisko siostry która będzie świadkowała
adres


Wniosek o dopuszczenie dowodu z przesłuchania świadka

Wnoszę o:
dopuszczenie dowodu z przesłuchania świadka (Imię i nazwisko siostry która będzie świadkowała), (adres jak wyżej) w charakterze świadka na okoliczność dopuszczenia (Imię i nazwisko drugiej siostry zmarłej - która złożyła wniosek) do udziału w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku po (Imię i nazwisko mojej mamy).

Uzasadnienie

(Imię i nazwisko siostry która będzie świadkowała) jako siostra zmarłej była dla niej najbliższą osobą, która ma najwięcej do powiedzenia co do jej majątku po jej śmierci.

Ze względu na to, że zeznania świadka mogą mieć istotny wpływ na wynik postępowania sądowego dopuszczenie dowodu jest uzasadnione.
raf123
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

może być

Postprzez pinkiboy » Wt, 7 sie 2007, 20:50

Wniosek jak wniosek, ujdzie.
pinkiboy
 
Posty: 3
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00
Lokalizacja: Polska

Postprzez kier_as » Wt, 7 sie 2007, 21:33

Może się czepiam ale brakuje mi wymienienia wnioskodawcy i uczestników w okolicach sygnatury. Natomiast dane świadka pozostawiłbym już w treści samego wniosku a usunął z okolic sygnatury.
Ale nie będę się o to bił:)
kier_as
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Wt, 7 sie 2007, 22:20

Jeśli wnosisz o stwierdzenie nabycia spadku po mamie z ustawy (a nie z testamentu) i z ustawy wywodzisz swe uprawnienia do spadku to zupełnie nie leży w Twoim interesie wykazywanie że matka pozostawiła jakikolwiek testament (czy jak to piszesz - wolę).

Moim zdaniem wniosek jest co najmniej przedwczesny w sytuacji, gdy nie wiesz co powie nowy uczestnik postępowania. Z wnioskami poczekałbym do kolejnego terminu posiedzenia Sądu.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kier_as » Wt, 7 sie 2007, 22:55

I tu sie z Dredem calkowicie zgadzam
kier_as
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

!!

Postprzez pinkiboy » Śr, 8 sie 2007, 09:49

Z Dreddem czasem trzeba się zgodzić
pinkiboy
 
Posty: 3
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00
Lokalizacja: Polska

Postprzez kier_as » Śr, 8 sie 2007, 20:08

Czasem trzeba. Szcaególnie gdy mądrze prawi:)
kier_as
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Spadkowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron