alimenty a przysposobienie dziecka

rozwód, separacja, podział majątku, renta rodzinna, ustalenie ojcostwa, opieka, kuratela

alimenty a przysposobienie dziecka

Postprzez Natkanb » Wt, 26 paź 2004, 08:37

Wczoraj mój ex mąż zadzwonił i prosił abym wystapiła o wyrok o rozwiązaniu przysposobienia. On nie może bo był świadkiem w sprawie (a chodziło o rozwiązanie przysposobienia z jego córka). Wyrok może tylko dostać albo kurator albo ja (jako, że ja wnosiłam o rozwiązanie przysposobienia). Pytałam po co to jest mu potrzebne, powiedział, że do wyrobienia paszportu dla dziecka, rodzinnego i jeszcze jednej sprawy, o której nie chciał powiedzieć, pomimo, że go o to prosiłam. Powiedziałam, że skoro nie chce powiedziec co to, to tego nie dostanie. (Wcześniej robił mi straszne problemy).
Moje pytanie brzmi: czy on bez wyroku może założyć sprawę o alimenty, czy może w jakiś sposób dostać ten wyrok (pomijając kuratora i mnie), czy do wyrobienia paszportu nie wystarczy akt urodzenia. Czy Urząd Miasta sam przesyla informację o zmianie danych na akcie urodzenia??
Natkanb
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 26 paź 2004, 08:58

Moje pytanie brzmi: czy on bez wyroku może założyć sprawę o alimenty, czy może w jakiś sposób dostać ten wyrok (pomijając kuratora i mnie),


Tak. Moze wnieść pozew i poprosić sąd o zażądanie odpisu wyroku, powołując się na to, że sam go nie może otrzymać. Zgodnie z art. 208 § 1 pkt 2 kpc, przewodniczący może w szczególności zażądać na rozprawę od państwowej jednostki organizacyjnej lub jednostki organizacyjnej samorządu terytorialnego znajdujących się u nich dowodów, jeżeli strona sama dowodów tych otrzymać nie może.

czy do wyrobienia paszportu nie wystarczy akt urodzenia


Powinien wystarczyć.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Natkanb » Wt, 26 paź 2004, 09:27

Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Jeszcze jedno pytanie mi się nasuwa.
Czy przed alimentami można się jakoś wybronic? Wiem, ze to dla dobra dziecka na pewno nie będzie. Gdy wyrok o przyznaniu przysposobienia się uprawomocnil, on po kilku dniach wyprowadził się. Œmię twierdzić, że to było ukartowane. Kiedyś w czasie rozwodu szantażował mnie, że jeśli do niego nie wróce to on pozwie mnie o alimenty. Nawet nie mogłam widywac się z dzieckiem, po jego wyprowadzeniu się. Czy to mogą być jakieś dowody? Wiem, że nawet gdybym płaciła jakies pieniadze to on mialby to na swoje rozrywki, lub jego rodzice.
Natkanb
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 26 paź 2004, 09:41

Jeśli chodzi o Twoje obowiązki alimentacyjne względem córki byłego męża, to o ile w orzeczeniu o rozwiązaniu przysposobienia sąd nie utrzymał w mocy wynikających z niego obowiązków alimentacyjnych, wygasły one. Zasadą jest bowiem, że z chwilą rozwiązania stosunku przysposobienia ustają jego skutki (art. 126 § 1 kro). Natomiast co do ewentualnych obowiązków alimentacyjnych względem byłego męża, mamy za mało wiadomości, aby móc coś więcej powiedzieć - istotna może być w szczególności z jednej sytuacja finansowa i majątkowa Ciebie oraz jego, a z drugiej strony - czy i z czyjej winy sąd orzekł o rozwodzie.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Natkanb » Wt, 26 paź 2004, 10:00

Sąd w czasie ostatniej rozprawy o rozwiązaniu przysposobienia nie nałożył na mnie obowiązku alimentacyjnego.
Rozwód był bez orzekania o winie.
Natkanb
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 26 paź 2004, 10:30

W takiej sytuacji zastosowanie mają art. 60 § 1 i § 3 kro oraz - na podstawie odesłania z art. 61 - art. 136-140 kro.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Natkanb » Śr, 27 paź 2004, 08:51

Jeszcze mam jedno pytanie, bo nie jestem pewna. Napisał Pan, że jeśli w orzeczeniu o rozwiązaniu przysposobienia sąd nie utrzymał w mocy wynikających z niego obowiązków alimentacyjnych, wygasły one. Sędzia na rozprawie powiedziała, że nie zasądza mi alimentów, czy to jest rózwnoznaczne z nie utrzymaniem w mocy wynikających z niego obowiązków? Nie mam wyroku, więc nie wiem dokładnie co tam pisze
Dziękuję za odpowiedź
Natkanb
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 28 paź 2004, 22:03

Napisał Pan, że jeśli w orzeczeniu o rozwiązaniu przysposobienia sąd nie utrzymał w mocy wynikających z niego obowiązków alimentacyjnych, wygasły one. Sędzia na rozprawie powiedziała, że nie zasądza mi alimentów, czy to jest rózwnoznaczne z nie utrzymaniem w mocy wynikających z niego obowiązków?


Najprawdopodobniej tak. Sąd powinien orzec pozytywnie o utrzymaniu obowiązków alimentacyjnych - jeśli nie orzekł, znaczy to, że one wygasają.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Rodzinne i Opiekuńcze

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron