zarekwirowany komputer

przestępstwa, przestępstwa skarbowe, przewidziane środki prawne, podejrzany, oskarżony, wyrok, apelacja, recydywa, prokuratura, organy policji, CBŚ, ABW

zarekwirowany komputer

Postprzez mimi » Śr, 28 lip 2004, 21:49

witam

w związku z podejrzeniami poszkodowanego w napadzie między innymi i do mnie przyszła policja w celu przeszukania lokalu mieszkalnego - poszukiwano niebezpiecznych narzędzi.

jako, że wśród policjantów był też jeden z PG (policja gospodarcza) to przy okazji - nie rozszerzając zakresu kontroli wg nakazu prokuratora - zajrzał do mojego komputera.

okazało się, że windowsa mam legalnego, lecz office 2000 i corela 8 mam bez licencji. oczywiście policjanci zarekwirowali mi komputer.

było to - wiadomo - przestępstwo wobec praw autorskich, lecz z powodu wycofania jakiś czas temu tych programów ze sprzedaży, realna ocena szkody jest niemożliwa. Programy z powodu wycofania nie mają jasno określonej wartości rynkowej.

pytania:
1. jak może postąpić prokurator i sąd przy wymierzaniu kary? 2. na podstawie których przepisów mogę domagać się udostępnienia komputera w celu skopiowania danych - nie tworzonych na rzeczowych programach? bo przecież są dokumenty i programy przeze mnie wytworzone, więc są to moje prawa autorskie, których nawet policja nie ma prawa mi odebrać.

z góry dzięki
pozdr.
mimi
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 29 lip 2004, 14:33

1. jak może postąpić prokurator i sąd przy wymierzaniu kary?



Teoretycznie jest tu zagrożenie karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 (art. 278 § 2 kk), praktycznie - jeśli nie byłeś dotąd karany - skonczy się pewnie na grzywnie.

2. na podstawie których przepisów mogę domagać się udostępnienia komputera w celu skopiowania danych - nie tworzonych na rzeczowych programach? bo przecież są dokumenty i programy przeze mnie wytworzone, więc są to moje prawa autorskie, których nawet policja nie ma prawa mi odebrać.



Nie ma takiego przepisu. Zatrzymanie komputera dla potrzeb postępowania karnego nie jest przecież równoznaczne z naruszeniem praw autorskich. Por. także art. 230 kpk.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Karne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość