Wyłączenie komornika- droga odwoławcza nie istnieje ?

zajęcie nieruchomości, przedawnienie spłaty, licytacje komornicze, sądowe wezwanie do zapłaty, egzekucja komornicza, windykacja należności, BIK, odzyskanie pożyczki.

Wyłączenie komornika- droga odwoławcza nie istnieje ?

Postprzez aristo2 » Wt, 30 lis 2004, 11:38

Witam
Prezes SR wydał zarządzenie o odmowie wyłaczenia komornika.
Nie przysługuje od tego zarzadzenia odwołanie, choć poza wyrokiem SN w tej sprawie z 1998(?) roku nie znalazłem podstawy prawnej do braku drogi odwoławczej.
Tym bardziej, że odwołanie komornika jest decyzją administracyjną, a przecież wprowadzono dwuinstancyjność w w takim postepowaniu, również Konstytucja o tym mówi.
W zarządzeniu Prezez SR pominął podstawowy zarzut do komornika, że w związku ze sprawą odszkodowawczą przeciw niemu komornik stał się stroną postepowania.
W takim przypadku powinien w zasadzie wyłączyć się sam, a Prezes powinien wyłaczyć go z "urzędu ".
Czy moje rozumowanie jest poprawne?
Czy można wnieść o uzupełnienie zarzadzenia Prezesa SR o wątek , że komornik jest stroną w sprawie odszkodowawczej?
pozdrawiam
Janek
aristo2
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 30 lis 2004, 12:49

Tym bardziej, że odwołanie komornika jest decyzją administracyjną, a przecież wprowadzono dwuinstancyjność w w takim postepowaniu, również Konstytucja o tym mówi.


Wyłączenie komornika nie jest decyzją administracyjną w rozumieniu kpa.

Czy można wnieść o uzupełnienie zarzadzenia Prezesa SR o wątek , że komornik jest stroną w sprawie odszkodowawczej?


Nie ma takiego trybu. Generalnie brak jest jasnego uregulowania co do postępowania przy wyłączeniu komornika - zakładałeś już taki wątek w kwietniu.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

cd

Postprzez aristo2 » Śr, 1 gru 2004, 15:26

Tak, ten wątek był podnoszony.
Ale nastapiły zmiany a Ustawie o komornikach, ponoć uprawnienia nadzorcze przeniesiono z SO do SA, zwiększono również uprawnienia Ministra Sprawiedliwości w sprawie komorników sądowych.
Nie wiem jednak na czym zmiany polegają i czy wniosły coś nowego do omawianego wątku kontroli czynnosci komornika?
Czy poza skargą na czynności komornika do SR istnieje inna droga skarżenia ?
pozdrawiam
Janek
aristo2
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 1 gru 2004, 16:18

Ale nastapiły zmiany a Ustawie o komornikach, ponoć uprawnienia nadzorcze przeniesiono z SO do SA, zwiększono również uprawnienia Ministra Sprawiedliwości w sprawie komorników sądowych.
Nie wiem jednak na czym zmiany polegają i czy wniosły coś nowego do omawianego wątku kontroli czynnosci komornika?


Wątek dotyczy wyłączenia komornika - w tym zakresie przepisy nie zmieniły się. Co do pozostałych spraw - nie śledzę na ich bieżąco, więc nie wiem, co ew. zmienilo się.

Czy poza skargą na czynności komornika do SR istnieje inna droga skarżenia ?


To zależy od okoliczności.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Windykacja - Komornik

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości