wyłaczenie komornika

zajęcie nieruchomości, przedawnienie spłaty, licytacje komornicze, sądowe wezwanie do zapłaty, egzekucja komornicza, windykacja należności, BIK, odzyskanie pożyczki.

wyłaczenie komornika

Postprzez bono » So, 10 wrz 2005, 19:15

Witam i proszę o pomoc

Zarządzeniem prezesa sądu został wyłączony komornik.Akta zostały przekazane drugiemu komornikowi.

Otrzymałam zawiadomienie o wszczęciu egzekucji od drugiego komornika.Zapoznałam sie z aktami komorniczymi.
Wniosek o wszczęcie egzekucji jest z 2002r.Brak jest jakiegokolwiek pisma bądz dyspozycji wierzyciela od 2002r
Wszczęcie egzekucji I komornika jest z 2002r Od tej pory w aktach nie ma żadnej wzmianki o toczacym się postępowaniu ani zadnej innej korespondencji.Zgodnie z art.823 kpc postępowanie umorzyło się z mocy prawa w 2003r.Komornik wydaje zaświadczenie na wniosek dłużnika badz wierzyciela.
Jednocześnie zgodnie z komentarzem do kpc art. 823 kpc Z. Œwieboda cyt,,nie zachodzi potrzeba wydania przez organ egzekucyjny postanowienia o umorzeniu postępowania ,uległo ono bowiem umorzeniu z mocy prawa.''

Czy II komornik może ponownie wszczynać egzekucję w 2005r bez nowego wniosku i bez zgody wierzyciela?
Pozdrawiam
bono
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » So, 10 wrz 2005, 21:41

Czy II komornik może ponownie wszczynać egzekucję w 2005r bez nowego wniosku


Nie jestem specem od egzekucji ale według mnie nie. Tak jak - co do zasady -bez wniosku nie może wszcząć egzekucji

Dorzucę jeszcze taki przepis:

[kodeks postępowania cywilnego]
Art. 826. Umorzenie postępowania egzekucyjnego powoduje uchylenie dokonanych czynności egzekucyjnych, lecz nie pozbawia wierzyciela możności wszczęcia ponownej egzekucji, chyba że z innych przyczyn egzekucja jest niedopuszczalna. Umorzenie postępowania egzekucyjnego nie może naruszać praw osób trzecich.

Podkreśłony fragment dodatkowo potwierdza wg mnie że ponowne wszczęcie egzekucji wymaga wniosku wierzyciela. Ale nie mam żadnej praktyki w tych sprawach.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Aristo2 » So, 10 wrz 2005, 23:17

Moim zdaniem trzeba zacząć od początku.
Na podstawie art 823 kpc postepowanie komornik umarza z mocy prawa, ale gdy
- wierzyciel w ciagu roku ( tak było w poprzednim stanie prawnym) nie wykonał czynnosci potrzebnych do dalszego prowadzenia egzekucji.
Czyli najpierw komornik zwraca się do wierzyciela np. o wskazanie innego sposobu egzekucji np. do ruchomości lub nieruchomosci, ponieważ ze wskazanego we wniosku pierwotnym nie można wyegzekwować należności.
Będzie tak w przypadku gdy np. wierzyciel złozy wniosek o zajęcie kon bankowych - a konta są puste.

I dopiero wtedy gdy wierzyciel w ciagu roku nie dokonał czynnosci - nie wskazał innego sposobu egzekucji postepowanie z mocy prawa na podst 823 kpc ulega umorzeniu.

Oczywiście do podjęcia na nowo egzekucji potrzebny jest wtedy nowy wniosek wierzyciela.

Sam czas nie wykonywania przez komornika żadnych czynnosci przez rok nie powoduje umorzenia na podst art 823 kpc. Wierzyciel ma z zasady 10 lat, komornik też.

Moim zdaniem tak to wyglada.
pozdrawiam
Janek
Aristo2
 


Powrót do Windykacja - Komornik

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość