Umowa o pracę, działalność gospodarcza, a urlop macierzyński

KRUS, ZUS, emerytury, zasiłki dla bezrobotnych, ubezpieczenia zdrowotne, opieka i pomoc społeczna, rehabilitacja inwalidów, stypendia socjalne, opiekę nad sierotami, renty, ubezpieczenie chorobowe,

Umowa o pracę, działalność gospodarcza, a urlop macierzyński

Postprzez aldhor » Pn, 30 lip 2012, 09:04

Mam następujące pytanie dotyczące okresu przebywania na urlopie macierzyńskim: Jestem zatrudniona na umowę o pracę, dodatkowo prowadzę niewielką działalność gospodarczą. Wiadamo, że składki na ubezpieczenie społeczne są odprowadzane przez pracodawcę z tyt. umowy o pracę, a z działalności płacę jedynie składkę zdrowotną. Jak będzie wyglądała sytuacja ze składką społeczną podczas, gdy będę przebywać na urlopie macierzyńskim, a działalność będzie prowadzona? Jest to malutka firma, przynosząca jakieś zyski głownie sezonowo, więc nie ukrywam, że płacenie dotychczas samej składki zdrowotnej jest znacznym ułatwieniem, bo w przeciwnym przypadku sporą część dochodu musiałabym przeznaczać na wysoki ZUS. Przypuszczam, że podczas urlopu macierzyńskiego musiałabym przez te 5 m-cy opłacać pełny ZUS, więć może w tej sytuacji zawiesić prowadzenie działalności i uniknąć tak wysokich kosztów pełnej składki ZUS? Jak to jest więc naprawdę z opłacaniem przez pracodawcę podczas urlopu macierzyńskiego składek do ZUS? Płaci tylko zdrowotną i chorobową, czy społeczną także?

Z góry dziękuję za odpowiedź
aldhor
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pn, 30 lip 2012, 09:02

Re: Umowa o pracę, działalność gospodarcza, a urlop macierzy

Postprzez Robert. » Pn, 30 lip 2012, 10:12

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych w art. 16 ust. 8 stanowi, że składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie macierzyńskim opłaca budżet państwa za pośrednictwem ZUS. Więc nie sądzę, aby była konieczność zawieszać działalność, skoro te składki w przedmiotowym okresie pokrywa państwo.
Robert.
 
Posty: 74
Dołączył(a): N, 29 lip 2012, 10:06

Re: Umowa o pracę, działalność gospodarcza, a urlop macierzy

Postprzez aldhor » Wt, 31 lip 2012, 04:37

A w takim razie jak się ma do powyższego art. ustawy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych taka odpowiedź innego eksperta:

Biorąc pod uwagę przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887 z późn. zm.) – art. 6 ust. 1 pkt 5 w związku z art. 9 ust. 6 – stwierdzić należy, że osoby, które w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego lub urlopu macierzyńskiego pozostają w stosunku pracy i równocześnie prowadzą pozarolniczą działalność podlegają ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z tytułu prowadzenia tej działalności (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 22.02.2010 r., sygn. I UK 240/09).

Sprawę powyższą rozstrzyga również uchwała składu Sądu Najwyższego z dnia 23.05.2006 r. (sygn. akt III UZP 2/06).

Sąd Najwyższy stanął na stanowisku, iż osoby takie muszą odprowadzać do ZUS składki na ubezpieczenia społeczne na takich samych zasadach jak inne osoby prowadzące działalność gospodarczą, tj. obowiązkowo opłacają składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe, natomiast dobrowolnie na swój wniosek składki na ubezpieczenie chorobowe oraz na podstawie odrębnych przepisów składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Reasumując powyższe, stwierdzić należy, że osoba pozostająca w stosunku pracy i przebywająca na urlopie macierzyńskim, która równocześnie prowadzi działalność gospodarczą, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom w okresie macierzyńskiego – z tytułu art. 6 ust.1 pkt 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
aldhor
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pn, 30 lip 2012, 09:02

Re: Umowa o pracę, działalność gospodarcza, a urlop macierzy

Postprzez Robert. » Wt, 31 lip 2012, 05:36

Racja, to nie neguje tego, co napisałem. Z Pani wypowiedzi można było wywnioskować, że nie zamierza Pani faktycznie prowadzić działalności gospodarczej w trakcie przebywania na urlopie macierzyńskim. W uzasadnieniu do wyroku w sprawie I UK 240/09 Sąd Najwyższy wskazał, że sam wpis w ewidencji nie przesądza o tym, czy dana osoba faktycznie prowadzi działalność gospodarczą i z tego tytułu podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu. Jeżeli nie zawiesi Pani działalności to będzie Pani musiała jedynie udowodnić organowi ubezpieczeniowemu, że owa działalność prowadzona nie była. Owszem, zawieszenie działalności jest dużo bezpieczniejsze, ale brak zawieszenia nie musi wcale przesądzać tego, że obowiązek ubezpieczenia będzie Pani dotyczył.
Robert.
 
Posty: 74
Dołączył(a): N, 29 lip 2012, 10:06

Re: Umowa o pracę, działalność gospodarcza, a urlop macierzy

Postprzez aldhor » Wt, 31 lip 2012, 09:50

Dziękuję za odpowiedź. Pytanie w takim razie, jak udowodnić ZUS-owi nieprowadzenie działalności gospodarczej? Czy to wogole jest możliwe, żeby zostało przez ZUS uznane?
aldhor
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pn, 30 lip 2012, 09:02

Re: Umowa o pracę, działalność gospodarcza, a urlop macierzy

Postprzez Robert. » Śr, 1 sie 2012, 04:04

Z pewnością najbezpieczniej jest zawiesić działalność. Udowodnienie ZUSowi braku faktycznego prowadzenia działalności gospodarczej jest trudne i może być nieuznane przez ubezpieczyciela, a sama sprawa skończyć się dopiero gdzieś w wyższej instancji.
Robert.
 
Posty: 74
Dołączył(a): N, 29 lip 2012, 10:06


Powrót do Ubezpieczenia społeczne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron