Zasiłek macierzyński

KRUS, ZUS, emerytury, zasiłki dla bezrobotnych, ubezpieczenia zdrowotne, opieka i pomoc społeczna, rehabilitacja inwalidów, stypendia socjalne, opiekę nad sierotami, renty, ubezpieczenie chorobowe,

Zasiłek macierzyński

Postprzez piotr123 » Pt, 10 sty 2003, 08:58

Witam serdecznie!

Stan faktyczny jest następujący. Pracownica została zatrudniona na umowę na czas określony. od sierpnia 02 do kwietnia 03 urodziła dziecko w okresie trwania umowy. Następnie przebywała na urlopie macierzyńskim.

ZUS wstrzymał jej wypłatę zasiłku macierzyńskiego jako powód podając to że umowa o pracę została zawarta dla pozoru w celu otrzymania zasiłku.

Moje pytanie brzmi w jaki sposób można udowodnić że było
inaczej i na co można się powołać skoro ZUS nie podał żadnej argumentacji swego stanowiska.

Pracodawca płacił składki na ubezp. społeczne.

Czy Waszym zdaniem ZUS jest kompetentny do oceny umowy o pracę? Wydaje mi się że Wydział zasiłkowy nie jest właściwą komórką?

Będę wdzięczny za wszelkie uwagi.

Piotr
piotr123
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 10 sty 2003, 10:42

Od decyzji ZUS można odwołać się do sądu ubezpieczeń społecznych. On oceni, czy stanowisko ZUS jest trafne.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 10 sty 2003, 10:46

Czy Waszym zdaniem ZUS jest kompetentny do oceny umowy o pracę? Wydaje mi się że Wydział zasiłkowy nie jest właściwą komórką?


W zakresie dotyczącym uprawnień do świadczeń ZUS może dokonywać takiej oceny. Jak napisałem wyżej, od decyzji ZUS można odwołać się do sądu. Nie znając okoliczności sprawy, nie widzę innej możliwości weryfikacji stanowiska ZUS.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

.

Postprzez piotr123 » Pt, 10 sty 2003, 10:54

Dzieki Marcinie
ale jeszcze jedna sprawa. Chodzi mianowicie o uzasadnienie odwołania. Rozumiem ze moze wydawac sie dziwne zatrudnianie pracownika ktory jest w ciazy i wkrotce urodzi dziecko i pojdzie na urlop macierzyński, ale jakie argumenty może powołac odwołujący się w swoim piśmie?
jeśli dojdzie do rozprawy wiadomo, że powołani zostana świadkowie ew. strony.

Dzięki za odpowiedz i milego dnia
Piotr
piotr123
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 10 sty 2003, 16:44

Rozumiem ze moze wydawac sie dziwne zatrudnianie pracownika ktory jest w ciazy i wkrotce urodzi dziecko i pojdzie na urlop macierzyński, ale jakie argumenty może powołac odwołujący się w swoim piśmie?


Jesli pracodawca w chwili zatrudniania wiedział, że pracownica jest w ciąży, to rzeczywiście sprawa wygląda dziwnie i w świetle doświadczenia życiowego trudno jest znaleźć racjonalne argumenty.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Ubezpieczenia społeczne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron