TERMIN

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

TERMIN

Postprzez januszer » Śr, 12 paź 2005, 13:35

Witam.
Mam takie pytanie:Jaki jest termin odpowiedzi na zażalenie o zatrzymaniu,jakie przepisy to regulują?
Serdecznie pozdrawiam-Janusz.
januszer
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 12 paź 2005, 14:13

Zgodnie z art. 246 § 2 kpk, zażalenie przekazuje się niezwłocznie sądowi rejonowemu miejsca zatrzymania lub prowadzenia postępowania, który również niezwłocznie je rozpoznaje.
Niezwłocznie należy tu rozumieć jak najszybciej, bez zbędnej zwłoki.

A może chodziło Ci o inne zatrzymanie ? ;)
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez januszer » Śr, 12 paź 2005, 14:41

Dokonano na mnie rozboju(26.08.br)gdy udałem się z policjantami na Komisariat celem złożenia zeznań okazało się że jestem poszukiwany-o,zgrozo od 2002r-przez Prokuraturę Rejonową w celu ustalenia miejsca pobytu(w 2002r przemeldowałem się kilka ulic dalej)Ponieważ byłem "po jednym"to policja zawiozła mnie do Izby Wytrzeżwień z takim uzasadnieniem na wniosku:Poszukiwany,po spożyciu alkoholu,nie można przeprowadzić czynności.To było o 15-tej a o 23-ej przewieziono mnie z powrotem na komisariat złożyłem zeznania,dostałem wezwanie do Prokuratury i poszedłem do domu.Na wnisku nie ma żadnej informacji o możliwości złożenia zażalenia(choć miejsce na to jest,ale puste.Te zażalenie złożyłem 23.09.br po tym jak dowiedziałem się że mogę coś takiego zrobić i nie ma odpowiedzi do dziś.
januszer
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 12 paź 2005, 15:19

Art. 40 ust. 3a ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi stanowi:
Osobie doprowadzonej do izby wytrzeźwień, jednostki Policji, zakładu opieki zdrowotnej lub innej właściwej placówki utworzonej lub wskazanej przez jednostkę samorządu terytorialnego w warunkach, o których mowa w ust. 1, przysługuje zażalenie do sądu. W zażaleniu osoba doprowadzona lub zatrzymana może domagać się zbadania zasadności i legalności doprowadzenia, jak również decyzji o zatrzymaniu oraz prawidłowości ich wykonania.

Zgodnie z ust. 3b, zażalenie przekazuje się sądowi rejonowemu miejsca doprowadzenia lub zatrzymania w terminie 7 dni od daty doprowadzenia bądź zatrzymania. Do rozpoznania zażalenia stosuje się przepisy Kodeksu postępowania karnego.

Tu termin rozpatrzenia nie jest określony, zwłaszcza że z reguły zażalenie składane jest po wytrzeźwieniu, a więc i po zwolnieniu z izby wytrzeźwień. W Warszawie czeka się na rozpatrzenie takiego zażalenia ok. 2 miesięcy.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 12 paź 2005, 15:27

gdy udałem się z policjantami na Komisariat celem złożenia zeznań okazało się że jestem poszukiwany-o,zgrozo od 2002r-przez Prokuraturę Rejonową w celu ustalenia miejsca pobytu(w 2002r przemeldowałem się kilka ulic dalej)


Jeśli Twój aktualny adres znajduje się w ewidencji ludności w gminie, nie było - m.zd. - potrzeby poszukiwania Cię.

Ponieważ byłem "po jednym"to policja zawiozła mnie do Izby Wytrzeżwień z takim uzasadnieniem na wniosku:Poszukiwany,po spożyciu alkoholu,nie można przeprowadzić czynności.

Jeśli kontakt z Tobą był możliwy, przewiezienie do izby wydaje mi się przesadą. Z ustawy wynika, że osoby w stanie nietrzeźwości, które swoim zachowaniem dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym lub w zakładzie pracy, znajdują się w okolicznościach zagrażających ich życiu lub zdrowiu albo zagrażają życiu lub zdrowiu innych osób, mogą zostać doprowadzone do izby wytrzeźwień (art. 40 ust. 1). Nie wiem, czy tu zaistniały takie okoliczności.
Na wnisku nie ma żadnej informacji o możliwości złożenia zażalenia(choć miejsce na to jest,ale puste.Te zażalenie złożyłem 23.09.br po tym jak dowiedziałem się że mogę coś takiego zrobić i nie ma odpowiedzi do dziś.


Ponieważ wynika z tego, że złożyłeś zażalenie po terminie, doślij do sądu wniosek o przywrócenie terminu, motywując go brakiem pouczenia o prawie do wniesienia zażalenia.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez januszer » Śr, 12 paź 2005, 15:32

Dziękuje i pozdrawiam-Janusz.
januszer
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post
  • termin
    przez jaru23 » Wt, 8 paź 2002, 20:10
    1 Odpowiedzi
    684 Wyświetlone
    Ostatni post przez Dredd Zobacz najnowszy post
    Wt, 8 paź 2002, 21:02
  • Termin
    przez Poszukiwacz » Wt, 9 sie 2005, 13:25
    4 Odpowiedzi
    1252 Wyświetlone
    Ostatni post przez Poszukiwacz Zobacz najnowszy post
    Wt, 9 sie 2005, 16:49
  • termin
    przez inka » Pn, 13 maja 2002, 18:01
    1 Odpowiedzi
    765 Wyświetlone
    Ostatni post przez Dariusz_Kowalczuk Zobacz najnowszy post
    Pn, 13 maja 2002, 18:30
  • TERMIN 7 DNI
    przez franek » N, 12 gru 2004, 22:39
    2 Odpowiedzi
    715 Wyświetlone
    Ostatni post przez franek Zobacz najnowszy post
    Pn, 13 gru 2004, 08:32
  • termin przedawnienia
    przez kier_as » Cz, 24 maja 2007, 19:57
    3 Odpowiedzi
    851 Wyświetlone
    Ostatni post przez kier_as Zobacz najnowszy post
    Cz, 31 maja 2007, 20:30

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości