Renta po zmarłym ojcu

KRUS, ZUS, emerytury, zasiłki dla bezrobotnych, ubezpieczenia zdrowotne, opieka i pomoc społeczna, rehabilitacja inwalidów, stypendia socjalne, opiekę nad sierotami, renty, ubezpieczenie chorobowe,

Renta po zmarłym ojcu

Postprzez laporteki » Cz, 1 mar 2007, 19:30

Witam, moi dalsi znajomi mają taki problem- w wieku 51 lat zmarł na zawał serca rencista (renta choroba, po zawale), zostawiając studiującego zaocznie syna i niepracującą żonę, która była na utrzymaniu męża.
Syn dostanie po ojcu rentę a czy żonie zmarłego należą się jakieś świadczenia po mężu? Kobieta ma 56 lat.
Z góry dziękuję za odpowiedź albo namiar gdzie szukać informacji. W wyszukiwarce nie znalazłam odpowiedzi co z żoną.
pozdrawiam
dominika
laporteki
 

Postprzez laporteki » Cz, 1 mar 2007, 23:17

Pomyliłam się- zmarły miał 56 lat a wdowa 51.
Szukałam wstępnie informacji i chyba renta po mężu należy się tej kobiecie dopiero jak osiągnie wiek emerytalny...
laporteki
 

Postprzez laporteki » Pt, 2 mar 2007, 12:29

dzwonilam do zusu i powiedzieli mi ze jak kobieta skonczyla 50 lat to nalezy sie jej renta rodzinna.
Nie rozumiem juz tylko jednej rzeczy- co to znaczy ze rodzinie przyznawana jest jedna renta?
Zmarly otrzymywal 800 zl renty. Jesli jego zona i syn sa uprawnieni do renty to ile dostana oboje? Chlopak 85 % renty po ojcu i matka 90% renty czy jak?
pozdrawiam
laporteki
 

Postprzez jarkens » Cz, 19 kwi 2007, 16:30

witam!
zona moze sie ubiegac o rente po zmarlym mezu jesli zona skonczy 50 lat i nie uplynalo 5 lat od smierci meza. nie beda liczyc tego 90% z tych 800zł tylko wezma pod uwage wszstkie lata przepracowane ojca i z tego oblicza 90% i podziela na pol, skoro sa 2 osoby upowaznionie :)
pozdrawiam :)
jarkens
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez laporteki » Pt, 20 kwi 2007, 10:08

Dziekuje za odpowiedz :)
laporteki
 


Powrót do Ubezpieczenia społeczne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości