Renta socjalna

KRUS, ZUS, emerytury, zasiłki dla bezrobotnych, ubezpieczenia zdrowotne, opieka i pomoc społeczna, rehabilitacja inwalidów, stypendia socjalne, opiekę nad sierotami, renty, ubezpieczenie chorobowe,

Renta socjalna

Postprzez Lisek » Cz, 1 lip 2004, 00:53

Pomimo mojej niezdolności do pracy, ZUS odmówił mi przyznania renty ponieważ nie mam pieciu lat pracy w ciagu ostatnich dziesięciu latach (zabrakło 8 miesięcy), moje wcześniej przepracowane 25 lat nie liczą się. Słyszałem że można uzyskać rentę socjalną w takich przypadkach, czy może mi ktoś doradzić jak to załatwić, oboje z żoną mamy po 57 lat i pozostaliśmy bez żadnych dochodów.
Lisek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 1 lip 2004, 08:54

1. Nie znam dokładnie stanu faktycznego. Niewykluczone jednak, że ZUS ma rację, gdyż jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat, wymagany jest okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 5 lat, przypadający w ciągu ostatniego dziesięciolecia przed zgłoszeniem wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy; do tego dziesięcioletniego okresu nie wlicza się okresów pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej lub renty rodzinnej (art. 58 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS).
2. Jeżeli nie zgadzasz się z decyzją ZUS, możesz zlożyć od niej odwołanie do sądu ubezpieczeń społecznych (nie ponosisz kosztów sądowych). Na decyzji powinno być stosowne pouczenie.
3. Co do renty socjalnej - zobacz ustawę z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz.U. Nr 135, poz. 1268, ze zm.), rozporządzenie MGPiPS z dnia 26 września 2003 r. w sprawie przyznawania renty socjalnej (Dz.U. Nr 170, poz. 1656) oraz info na stronach ZUS. Generalnie we właściwej ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu osoby ubiegającej się o rentę socjalną jednostce organizacyjnej ZUS trzeba złozyć wniosek, wraz z wymaganymi dokumentami. Starania o rentę radziłbym więc rozpocząć od zasięgnięcia informacji we właściwym oddziale ZUS.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Lisek » Cz, 1 lip 2004, 16:02

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Lisek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Ubezpieczenia społeczne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości