pytanie o postepowanie pracodwacy

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

pytanie o postepowanie pracodwacy

Postprzez sthepan » Pn, 9 wrz 2002, 15:12

Firma w której pracuje zobowiązała wszystkich pracowników do złożenia informacji o prowadzeniu wszelkiej działalności gospodarczej, podpisanych umów o pracę, zlecenia i o dzieło z innymi podmiotami gospodarczymi.
Czy takie postępowanie pracodawcy jest uzasadnione jakimikolwiek przepisami?
Czy pracodwaca moze prosic o takie informacje?
Stefan
sthepan
 

Postprzez Marcin » Pn, 9 wrz 2002, 16:12

Nie bardzo widzę podstawy prawne w przepisach powszechnie obowiązujących. Teoretycznie mogłyby one istnieć w aktach wewnątrzzakładowych (zwłaszcza w regulaminie pracy), ale też ich legalność byłaby problematyczna. Uważam natomiast, ze w przypadku podpisania umowy pomiędzy pracownikiem a pracodawcą o zakazie konkurencji, pracodawca mógłby żądać informacji od pracownika, czy nie prowadzi działalności konkurencyjnej. Jednakże nawet i w tym przypadku chyba nie byłoby podstawy do żądania az tak szerokich informacji od pracowników.
Proponuję poprosić pracodawcę o wskazanie podstawy prawnej jego żądania.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez sthepan » Pn, 9 wrz 2002, 19:33

Pracodawca powoluje sie na Kodeks Pracy i twierdzi, że ma prawo wiedziec czy pracownik wykonuje inna działalność. Brak zgody na ujawnienie informacji przez pracownika moze skutkowac zwolnieniem z pracy. Jak bronic sie przed takim postepowaniem pracownika
Stefan
sthepan
 

Postprzez Marcin » Pn, 9 wrz 2002, 19:48

Pracodawca powoluje sie na Kodeks Pracy i twierdzi, że ma prawo wiedziec czy pracownik wykonuje inna działalność.



Kodeks pracy ma ponad 300 artykułów, więc to nie jest wskazanie podstawy prawnej. Powiem więcej: kodeks pracy od 1989 r. nie zawiera art. 101, który stanowił: Pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy nie może podejmować dodatkowego zatrudnienia bez zgody zakładu pracy, jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej.. Uważam zatem, że żądanie pracodawcy jest bezprawne. Mogłoby być - ale co najwyżej częściowo - uzasadnione, gdyby pracownik zobowiązał się umownie do nieprowadzenia działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy.


Brak zgody na ujawnienie informacji przez pracownika moze skutkowac zwolnieniem z pracy. Jak bronic sie przed takim postepowaniem pracownika


Dobrej metody nie ma. Jeśli ktoś się boi stracić pracę, zapewne złoży żądane przez pracodawcę oświadczenia. Jeśli ktoś ma trochę odwagi, radziłbym nie skladać oświadczenia i czekać na rozwój wydarzeń. Być może groźba zwolnienia z pracy jest tylko straszakiem i nie zostanie spełniona. Gdyby jednak pracodawca rozwiązał umowę o pracę, pracownikowi pozostałoby odwołać się do sądu pracy. Sąd powinien przyznać rację pracownikowi, ale nie jest to oczywiście sytuacja komfortowa.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości