pytania odnosnie pozwu adhezyjnego.

przestępstwa, przestępstwa skarbowe, przewidziane środki prawne, podejrzany, oskarżony, wyrok, apelacja, recydywa, prokuratura, organy policji, CBŚ, ABW

pytania odnosnie pozwu adhezyjnego.

Postprzez cogito » N, 7 lis 2004, 15:33

Witam!
mam sprawe dotyczaca pozwu adhezyjnego.
sprawa ma sie nastepujaca:
prokuratura skierowala moja sprawe do sadu. bedzie toczylo sie postepowanie
karne. ja chce zlozyc pozew adhezyjny i napisac w nim moje roszczenia
majatkowe w stosunku do pozwanego.

moje pytanie:
czy moge przeslac taki pozew napisany i podpisany przeze mnie do sadu listem
poleconym, czytalem ze musze sporzadzic jakies odpisy? co to maja byc za
odpisy ile ma ich byc? xero wystarczy? czy w zwiazku z procesem adhezyjnym bede ponosil
jakies koszty, czy moge normalnie przeslac moje powodztwo adhezyjne do sadu
i na tym sie skonczy moja rola a sad je rozpatrzy?
troche z innej beczki: czy jest obowiazek (gdybym nie zrobil pozwu adhezyjnego) pozwac cywilnie
oskarzonego po procesie karnym? czy to jest obowiazek?

pzdr.
cogito
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » N, 7 lis 2004, 17:30

czy moge przeslac taki pozew napisany i podpisany przeze mnie do sadu listem poleconym


Możesz. Ważne byś zrobił to w terminie, czyli przed rozpoczęciem przewodu sądowego (przed odczytaniem aktu oskarzenia w sądzie)

czytalem ze musze sporzadzic jakies odpisy? co to maja byc za odpisy ile ma ich byc?


Odpisy dla pozwanego lub pozwanych (tyle ilu ich jest). Może być kserokopia.

czy w zwiazku z procesem adhezyjnym bede ponosil
jakies koszty


Co do zasady - nie.

czy moge normalnie przeslac moje powodztwo adhezyjne do sadu i na tym sie skonczy moja rola a sad je rozpatrzy?


Na upartego możesz ale to dosyć lekceważące podejście. Proponowałbym bardziej interesować się losem procesu po wysłaniu pozwu.

czy jest obowiazek (gdybym nie zrobil pozwu adhezyjnego) pozwac cywilnie oskarzonego po procesie karnym? czy to jest obowiazek?


Nie.

Na marginesie dodam, że zanim sporządzisz pozew, poczytaj art. 46 kodeksu karnego. Jeśłi pasuje do czynu zarzuconemu oskarżonemu w Twojej sprawie - proponuję darować sobie pozew a poprzestać na wniosku o naprawienie szkody (łatwiej, szybciej, bezpieczniej)
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Fragles » N, 7 lis 2004, 18:00

Tutaj jest więcej na ten temat.
Fragles
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez cogito » N, 7 lis 2004, 18:52

a czy moze mi ktos napisac forme w jakiej mam napisac ten wniosek o nałożenie obowiązku naprawienia szkody?

czy mozna jeszcze zlozyc go rownoczesnie z pozwem adhezyjnym?

czy za wniosek o nałożenie obowiązku naprawienia szkody cos place? moge go zlozyc chyba w kazdej chwili? nawet na koniec rozprawy?

zdecyduje sie chyba jednak na pozew adhezyjny, gdyz jak sad go rozpatrzyt daje m iwieksze szanse na odzyskanie pieniedzy? jezeli uzna moje roszczenia jak to ma wygladac dalej? ide z zaswiadczeniem jakim do komornika? czy sad juz to zalatwia? czy musaze czekac do konca sprawy i na wydanie wyroku czy sad to zasadzi wczesniej i moge dzialac jeszcze przed wyrokiem?
cogito
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez cogito » N, 7 lis 2004, 19:14

a jeszcze jedno pytanie:
czy jak zloze teraz pozew adhezyjny to czy moge za np tydzien zlozyć wniosek o naprawienia szkody? bo rownolege zlozyc ich chyba juz nie mozna?
cogito
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pn, 8 lis 2004, 17:30

a czy moze mi ktos napisac forme w jakiej mam napisac ten wniosek o nałożenie obowiązku naprawienia szkody?


na piśmie ze wskazaniem kwoty, której się domagasz i osoby oskarżonego od którego ma to być zasądzone

czy mozna jeszcze zlozyc go rownoczesnie z pozwem adhezyjnym?


Teoretycznie można, ale skutek będzie taki, że powództwo adhezyjne zostanie pozostawione bez rozpoznania.

czy za wniosek o nałożenie obowiązku naprawienia szkody cos place?


Nie.

moge go zlozyc chyba w kazdej chwili? nawet na koniec rozprawy?


Jeżeli jesteś świadkiem w tej sprawie to najpóźniej w chwili zakończenia prierwszego przesłuchania Cię przed Sądem.
Jeżeli nie będziesz w ogóle przesłuchiwany przed Sądem to do masz czas w zasadzie do zamknięcia przewodu sądowego.

zdecyduje sie chyba jednak na pozew adhezyjny, gdyz jak sad go rozpatrzyt daje m iwieksze szanse na odzyskanie pieniedzy?


Nie wiem z czego wywodzisz takie wnioski. Ja wybrałbym naprawienie szkody z art. 46 k.k. (oczywiście o ile zarzucony oskarżonemu czyn należy do kategorii przestępstw wymienionych w tym przepisie) Zasądzony obowiązek naprawienia szkody podlega normalnej egzekucji (tak jak wyrok uwzględniający pozew) a ponadto odpis tytułu egzekucyjnego dostajesz z urzędu i bez opłat.
Poza tym pozew to trzeba najpierw umieć prawidłowo napisać ;)

jezeli uzna moje roszczenia jak to ma wygladac dalej? ide z zaswiadczeniem jakim do komornika? czy sad juz to zalatwia? czy musaze czekac do konca sprawy i na wydanie wyroku czy sad to zasadzi wczesniej i moge dzialac jeszcze przed wyrokiem?


Jeżeli Sąd zasądzi a dłużnik nie wykona tego dobrowolnie - trzeba udać się do komornika. Sąd z urzędu prześle Ci co najwyżej odpis tytułu egzekucyjnego czyli wyroku (mówię teraz o wypadku gdy uwzględniomy zostanie wniosek z art. 46 k.k.).
Zarówno o pozwie adhezyjnym jak i wniosku z art. 46 k.k. Sąd rozstrzyga dopiero w wyroku.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Karne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość