prawo własności

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

prawo własności

Postprzez sulimir » Wt, 23 mar 2004, 11:12

Mam takie małe pytanie. Kilka lat temu moi dziadkowie, którzy byli użytkownikami wieczystymi swojego domu, przepisali go na mnie, przez co zostałem jego właścicielem i przejełem od nich prawa właściciela wieczystego.

26 lipca 2001 roku została uchwalona ustawa o nabywaniu przez użytkowników wieczystych prawa własności nieruchomości (Dz. U. z 2001r. nr 113, poz. 1209) . Zgodnie z tą ustawą złożyłem wniosek do UM o przekazanie mi prawa własności, ale nie zostałem umieszczony na liście osób, którym zostało takie prawo przekazane. Według mnie jako osobie będącej następcą prawnym takie prawo przysługuje. Może ktoś mi podpowie jak to załatwić. Będę bardzo wdzięczny.
sulimir
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 23 mar 2004, 16:56

Dowiedz się w urzędzie, co się dzieje z Twoją sprawą. Dopiero niedawno ukazało się rozporządzenie wykonawcze do tej ustawy - jest to rozporządzenie Ministra Skarbu Państwa z dnia 25 listopada 2003 r. w sprawie szczegółowego trybu wydawania decyzji o nabyciu przez użytkowników lub współużytkowników wieczystych prawa własności nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe lub stanowiących nieruchomości rolne (Dz. U. Nr 205, poz. 1991). Zgodnie z § 5 rozporządzenia, wykaz nieruchomości, których ma dotyczyć nabycie własności, sporządza się w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia. Rozporządzenie weszło w życie 18 grudnia 2003 r., czyli ten termin upłynął dopiero kilka dni temu. Wykaz powinien być wyłozony do publicznego wglądu odpowiednio w urzędzie gminy, starostwie powiatowym lub urzędzie marszałkowskim na okres 30 dni (§ 2 ust. 3 rozporządzenia).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez sulimir » Cz, 25 mar 2004, 10:37

Ten wykaz jesy juz wylożony od 17 marca do 15 kwietnia. Mnie na nim nie ma. Po 15 kwietnia przez 30 dni mam prawo sie odwołać od tego, tylko nie wiem czy mam co do tego podstawę.
sulimir
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości