postępowanie administracyjne

Postępowanie przed organami administracyjnymi m.in. nabywanie obywatelstwa, dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, zmiana nazwiska, meldunek, pozwolenie na broń, skarga do sądu administracyjnego, decyzje administracyjne, a także prawo o ruchu drogowym, ochrona środowiska.

postępowanie administracyjne

Postprzez Tadeusz » So, 20 sie 2005, 16:16

Witam, mam dwa pytania z kpa

1. Do Komendy Wojewódzkiej Policji została złożona skarga na policjanta, który prowadził postępowanie przygotowawcze. Zgodnie z art. 35 k.p.a. po 30 dniach przyszła odpowiedź. Jest ona jednak nie satysfakcjonująca. Nie chodzi tu tylko o to, że nie uznano zarzutów kierowanych pod adresem tego policjanta, ale o to, że pominięto prawie wszystkie pytania, które zostały zadane w skardze.

W związku z powyższym mam pytanie. Czy osoba skarżąca ma wgląd do akt - dokumentów na podstawie, których wyjaśniano skargę, czy policjant, na którego złożono skargę w ramach tego postępowania wyjaśniającego miał obowiązek złożyć jakieś pisemne wyjaśnienia lub oświadczenie? Do kogo powinno skierować się pismo, że odpowiedź nie jest zadawalająca i nie uwzględnia wszystkich wątków, które zostały poruszone w skardze. Czy takie pismo powinno się skierować do udzielającego odpowiedzi, czy do jego przełożonego?

2. Policja w miejscowości X prowadziła dochodzenie. W ramach pomocy prawnej zwróciuła się do policjantów z miejscowości Y aby wykonali pewneczynności procesowe, które były wymienione w telegramie. Do akt dochodzenia dołączono ten telergam oraz protokół z jednej czynności procesowej (przesłuchanie świadka). W przedmiotowych aktach nie ma jednak żadnej informacji, czy wykonano pozostałe czynności, o które przoszono w telegramie. W związku z powyższym pokrzywdzony napisał do komendy w miejscowości Y o podanie czy czynności te zostały wykonane, czy też nie. W odpowiedzi otrzymał pismo, że nie jest uprawniony do otrzymania takich informacji. Napisał więc kolejne pismo, że skoro jest osobą pokrzywdzoną to może wiedzieć wszystko na temat czynności procesowych. Otzrymał następującą odpowiedź "(...) informuję Pana, że dokonano analizy prowadzonej korespondencji oraz treści pesłanych do tu. KPP pism. Wobec istniejących wątpliwości, zwrócono się o interpretację - wykładnię prawną obowiązujących przepisów prawnych dotyczących przedmiotowej sprawy i w chwili obecnej nie mogę jednoznacznie odnieśc się do Pana wniosków i udzielić wyczerpującej odpowiedzi."
Pytanie jest następujące. Czy pokrzywdzonemu powinna być udzielona odpowiedź? O jaką interpretację - wykładnię i ewentualcnie do kogo mogła się zwrócić policja? Czy nie jest tak, że wykładni obowiązujących przepisów prawa dokonuje w Polsce tylko i wyłącznie Sąd Najwyższy?

Z góry dziękuję za odpowiedź

Tadeusz
Tadeusz
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez franek » So, 20 sie 2005, 16:21

Tadeuszu, Ty liczysz na przestrzeganie prawa w RP? Temida jest ślepa........ Nie raz i nie dwa tego doświadczyłem. pozdrawiam, franek
franek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez loco » So, 20 sie 2005, 16:45

Temida jest ślepa........


A czy powinno być inaczej?
loco
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez franek » So, 20 sie 2005, 16:51

Powinno być dobrze, a jest źle w polskich Sądach, Temida zaczyna lekko jedno oko odsłaniać......
franek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » So, 20 sie 2005, 17:36

Czy osoba skarżąca ma wgląd do akt - dokumentów na podstawie, których wyjaśniano skargę


Na podstawie kpa - nie, można próbować na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej.

O jaką interpretację - wykładnię i ewentualcnie do kogo mogła się zwrócić policja?


Np. do jednostki nadrzędnej. Zapewne Policja ma także obsługę prawną, więc być może zwrócono się do radcy prawnego albo adwokata obsługującego daną jednostkę.

Czy nie jest tak, że wykładni obowiązujących przepisów prawa dokonuje w Polsce tylko i wyłącznie Sąd Najwyższy?


Wykładni przepisów musi dokonywać każdy je stosujący ;). Sąd Najwyższy jest jednym z organów, które dokonują wykładni, a jego zdanie jest brane pod uwagę przede wszystkim ze względu na autorytet. Nie jest jednak powiedziane, że wykladnia dokonana przez SN musi być przez wszystkich podzielona.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Administracyjne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości