Prawa, ochrona świadka przestępstwa

przestępstwa, przestępstwa skarbowe, przewidziane środki prawne, podejrzany, oskarżony, wyrok, apelacja, recydywa, prokuratura, organy policji, CBŚ, ABW

Prawa, ochrona świadka przestępstwa

Postprzez Ketrel » Pt, 13 maja 2011, 03:04

Witam,
Pytanie może z pozoru głupie i nie wiem, w którym dziale je opisać - proszę moderatorów ewent. o usunięcie go z tematu, w którym nie powinien być.
Sprawa wygląda tak - byłem świadkiem próby drobnego przestępstwa (sam sie zgłosiłem jako świadek), Policja spisałą dane z mojego dowodu osobistego. I teraz pytanie - jakie mam szanse na "złe konsekwencje" ze strony policji/prokuratury - bo kolega który studiował prawo powiedział, że wyświadczyłem sobie niedźwiedzią przysługę i musze się liczyć się z możliwością przykrych konsekwencji przez oskarżonego (typu, że z łatwością może oskarżony uzyskać dane wzięte przez policje, jezeli nie osobiście - to przez obrońcę) lub nawet z względnie dużą szansą na niedopatrzenie policji i "zamianą miejsc" (czyli że w wyniku niedopatrzenia, oskarżony zostanie osądzony, ale ja... poniose za to konsekwencje).
Brzmi to troche irracjonalnie i głupio - ten kolega to nie jakiś wierny, oddany przyjaciel, niemniej też wolę się spytać osób "w środowisku", jak wygląda sprawa.
Będe wdzieczny za każdą odpowiedź, pozdrawiam
Ketrel
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pt, 13 maja 2011, 03:03

Re: Świadek przestępstwa - konsekwencje prawne

Postprzez Margaret » N, 15 maja 2011, 04:58

Z utajeniem adresu nie powinno być kłopotów.
Zastrzeżenie danych dotyczących miejsca zamieszkania do wyłącznej wiadomości prokuratora lub sądu może zrobić każdy. Przy pierwszej czynności protokołowanej zgłoś ustnie taki wniosek. Podstawa prawna art. 191 paragraf 3 kpk.

Można także złożyć wniosek o nadanie statusu świadka incognito lub inaczej mówiąc świadka anonimowego. Jednak do tego trzeba spełnić pewne warunki. Podstawa prawna art. 184 kpk
Margaret
 
Posty: 396
Dołączył(a): Pt, 25 lut 2011, 15:46

Re: Prawa, ochrona świadka przestępstwa

Postprzez Ketrel » N, 15 maja 2011, 08:06

Ale to dopiero, kiedy zostane wezwany podpisać protokół do prokuratury/na policję? Wcześniej nie muszę się jakoś obawiać, że oskarżony dostanie moje dane osobowe?
Ketrel
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pt, 13 maja 2011, 03:03

Re: Prawa, ochrona świadka przestępstwa

Postprzez pinkiboy » So, 23 lip 2011, 06:54

Świadek ma prawo:

•Żądać aby przesłuchano go na rozprawie z wyłączeniem jawności, jeżeli treść zeznań mogłaby narazić na hańbę jego lub osobę dla niego najbliższą
•Żądać zastrzeżenia danych dotyczących miejsca zamieszkania do wyłącznej wiadomości prokuratora i sadu jeśli zachodzi uzasadniona obawa użycia przemocy lub groźby bezprawnej wobec niego lub osoby najbliższej w związku z jego czynnościami. Pisma procesowe doręcza się wówczas do instytucji, w której świadek jest zatrudniony lub na inny wskazany przez niego adres
•Złożenia wniosku o utajnienie jego danych osobowych w razie istnienia uzasadnionej obawy niebezpieczeństwa dla życia, zdrowia, wolności lub mienia w znacznych rozmiarach. Utajnieniu podlegają okoliczności umożliwiające ujawnienie tożsamości świadka, a więc nie utajnia się przed stronami treści zeznań. O utajnieniu decyduje w postępowaniu przygotowawczy prokurator, w sądowym sąd w drodze postanowienia, na które przysługuje podejrzanemu zażalenie.
pinkiboy
 
Posty: 3
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00
Lokalizacja: Polska


Powrót do Prawo Karne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości