Służebność drogi koniecznej

hipoteka, spółdzielnie mieszkaniowe, lokale komunalne, lokatorzy, właściciele, wynajem nieruchomości, zakup nieruchomości, zameldowanie, użytkowanie wieczyste, czynsz, księgi wieczyste, zasiedzenie, działki budowlane a grunty rolne.

Służebność drogi koniecznej

Postprzez karol25 » Pt, 10 cze 2011, 03:42

Witam. Ma pytanie, a mianowicie, do każdej posesji na mojej ulicy jest włączona droga tyle że za tą drogę nie płaci się podatku, mój sąsiad zmienił rodzaj użytkowania tej drogi(urządzony chodnik) na budowlankę i tu jest moje pytanie: czy jest to zgodnie z prawem i czy można to bez problemowo wykonać??
karol25
 
Posty: 6
Dołączył(a): Pt, 10 cze 2011, 03:41

Służebność drogi koniecznej

Postprzez Ginger » Pt, 10 cze 2011, 10:43

Kto jest właścicielem tego odcinka drogi według prawa ?
Ginger
 
Posty: 50
Dołączył(a): Pt, 8 kwi 2011, 05:18

Służebność drogi koniecznej

Postprzez karol25 » Pt, 10 cze 2011, 20:02

To jest skomplikowana sytuacja, jakieś 35lat temu geodeta dzielił jedną działkę na dwie i tak to nieudolnie podzielił że ja nie mam wjazdu, ten pasek ziemi przed moją posesją należy do sąsiada. Mógłbym tą ziemię przejąć przez zasiedzenie ale nie mam 100% pewności. Widać że ta sprawa jest szyta grubymi nićmi, ponieważ 2 lata temu rozbudowywałem dom i zmieniałem jego przeznaczenie, jakimś cudem dostałem bez problemu zgodę na to, a przecież jakby nie było moja działka według prawa nie ma dojazdu.
A wracając do pytania, według prawa ten odcinek ziemi należy do mojego sąsiada.
karol25
 
Posty: 6
Dołączył(a): Pt, 10 cze 2011, 03:41

Służebność drogi koniecznej

Postprzez karol25 » Pt, 10 cze 2011, 20:50

Tu jest mapka przedstawiająca tą sytuacje: [url=http://w56.wrzuta.pl/obraz/2TyZNsvDHqp/skanowanie0003][img]http://c1.wrzuta.pl/wm11565/0959e81c0026c2594df31f4e/skanowanie0003[/img][/url]
karol25
 
Posty: 6
Dołączył(a): Pt, 10 cze 2011, 03:41

Służebność drogi koniecznej

Postprzez karol25 » Pt, 10 cze 2011, 20:51

karol25
 
Posty: 6
Dołączył(a): Pt, 10 cze 2011, 03:41

Służebność drogi koniecznej

Postprzez Antonio » So, 11 cze 2011, 10:20

Powinieneś mieć z sąsiadem ustanowioną służebność drogi.
Przepisy tzw. „prawa sąsiedzkiego” w art. 145 i 146 kodeksu cywilnego określają służebność drogi koniecznej. Według tych postanowień jeśli nieruchomość nie ma dostępu do drogi publicznej, jej właściciel może żądać od właścicieli nieruchomości sąsiednich, aby umożliwili mu korzystanie z ich nieruchomości w zakresie w jakim będzie to niezbędne do „przedostawania” się na jego nieruchomość (tzw. drogą konieczną). Można to ustalić drogą umowy lub sądownie.

Jeśli sąsiad nie chce się umówić, możesz iść do sądu. Tylko powstaje tu pytanie czy w czasie rozpatrzenia sprawy sąsiad może zagrodzić ci dojazd, utrudnić go... Z jednej strony właściciel ma prawo, z wyłączeniem innych osób, korzystać ze swojej własności zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa (art. 140 kodeksu cywilnego), czyli może np. ogrodzić działkę. Jednak z drugiej strony właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Całkowite zagrodzenie jedynego dojazdu sąsiadowi może być przez sąd uznane za takie zakłócenie. Ale wydaje się, że właśnie dopiero sąd mógłby rozstrzygnąć spór na tym tle.

Jeśli chodzi o zasiedzenie tej drogi, to nabycie służebności drogi koniecznej przez zasiedzenie może nastąpić tylko, gdy zostaną spełnione łącznie 3 przesłanki:
* nieprzerwanego posiadania służebności (korzystaniu z cudzej rzeczy w taki sposób jakby danej osobie przysługiwało ograniczone prawo rzeczowe w postaci służebności drogi koniecznej)

* upływu czasu (w przypadku posiadacza w dobrej wierze nabycie służebności drogi koniecznej następuje z upływem 20 lat, natomiast w sytuacji gdy posiadacz jest w złej wierze, zasiedzenie służebności następuje z upływem lat 30)

* istnienia trwałego i widocznego urządzenia („urządzenie” to rodzaj mechanizmu lub zespół elementów służących do wykonywania określonych czynności czy też ułatwiających je. W orzecznictwie Sądu Najwyższego panuje pogląd, że trwałe i widoczne urządzenie, o którym mowa w art. 292 k.c. to obiekt będący wynikiem świadomej i celowej aktywności człowieka. Co do zasady uważa się, iż ma ono być wykonane przez posiadacza służebności. Za urządzenie nie może być uznana np. droga czy ścieżka, powstała przez stałe przechodzenie czy przejeżdżanie tą samą trasą, bo do uznania jej za urządzenie konieczne byłoby np. utwardzenie, zbudowanie nasypu...)
Antonio
 
Posty: 48
Dołączył(a): Wt, 31 maja 2011, 06:52

Re: Służebność drogi koniecznej

Postprzez karol25 » So, 11 cze 2011, 22:47

Wszystkie te działki które są przyłączone do posesji są to drogi i nikt nie płaci za nie podatku, jedynie mój sąsiad w jakimś 2000roku zmienił jakimś cudem użytkowanie tej drogi na budowlankę i jako jedyny z całej ulicy płaci za nią podatek. Czy jest coś takiego zgodne z prawem, jeśli tak to jak to można wykonać, a jeśli nie to jak się można do tego odwołać.
karol25
 
Posty: 6
Dołączył(a): Pt, 10 cze 2011, 03:41

Re: Służebność drogi koniecznej

Postprzez karol25 » Wt, 14 cze 2011, 10:43

????
karol25
 
Posty: 6
Dołączył(a): Pt, 10 cze 2011, 03:41


Powrót do Prawo Budowlane i Nieruchomości

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość