kiedy przedawni się postępowanie egzekuyjne komornika?

zajęcie nieruchomości, przedawnienie spłaty, licytacje komornicze, sądowe wezwanie do zapłaty, egzekucja komornicza, windykacja należności, BIK, odzyskanie pożyczki.

Kiedy przedawni się postępowanie egzekuyjne komornika?

Postprzez Eja » N, 15 cze 2008, 17:02

Witam!
Potrzebuję Waszej porady i będe wdzęczna za każda odpowiedź.
W grudniu 2000 roku dostałam zawiadomienie od komornika o wszczęciu postępowania egzekucyjnego o zapłatę nalezności innych niz świadczenia alimentacyjne.
Była to decyzja sądu, który orzekł winęmoją i mojego wspólnika o zadłuzeniu wobez pewnej firmy. Tworzyliśmy spólkę cywilną i podczas mojej nieobecności w kraju mój wspólnik narobił długów w firmie z która współpracowaliśmy.
Sąd susznie orzekł winę obojga (tak skonstruowane jest nasze prawo). Jednak mojej winy w tym nie było, dlatego do dziś dnia musiałam uciekać od zapłaty tego długu (nigdy nie zobaczyłam pieniędzy jakie nakradł mój były wspólnik).
Nie powiem, że z tego powodu jest mi lekko. Musiałam podpisać umowę małżeńską z mężem, wszystko zapisane na niego. Teraz staramy się o kredyt i tu zaczynają sie problemy, bo komornik może zająć te pieniądze lub mieszkanie, na które chcemy je przeznaczyć.
Osatnia pismo, które posiadam z dnia 17.01.2001 to decyzja o zajęciu mojego wynagrodzenia przez komornika.
Moje pyanie dotyczy tego, kiedy ta srawa się przedawni, zebym mogła w końcu jakoś normalnie zyc i pracować?

Czy można jakoś sprawdzić na jakim etapie postępowania jest dana sprawa? Bo byc może coś się zmeiniło. Boję się, że jak zacznę szperać to moga wznowic postepowanie.

Będę wdzięczna za jakąkolwiek pomoc!

Ewa
Eja
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Wt, 17 cze 2008, 13:10

Jeśli komornik nadal prowadzi postępowanie egzekucyjne, to okres przedawnienia nie biegnie.

Przy bezczynności wierzyciela okres przedawnienia wynosi 10 lat od umorzenia postępowania egzekucyjnego. W tym czasie wierzyciel może jednak spowodować wszczęcie kolejnego postępowania egzekucyjnego i tak może dziać się aż do śmierci dłużnika, po czym wierzycielowi otworzy się droga sądowa przeciwko spadkobiercom dłużnika- o ile nie odrzucą spadku.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Eja » Śr, 18 cze 2008, 19:27

Wielkie dzięki za odpowiedź. Nie pocieszyło mnie to za bardzo... :(
Czyli będziemy sie męczyć nie wiadomo jak długo.
A jak można sprawdzić czy sprawa egzekucyjna jest ndal w toku lub też nie?
Eja
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Cz, 19 cze 2008, 09:03

Pytając komornika.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Eja » Pt, 20 cze 2008, 22:16

A czy pytając komornika, nie ruszę niechcący tej sprawy? Chodzi mi o to, czy czasem nie przypomne mu o sprawie i on automatycznie ją wznowi... :/
Pozdrawiam i serdecznie dziękuję za odpowiedzi. ja jak widać jestem "zielona" w tych sprawach :)
Eja
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » So, 21 cze 2008, 09:42

Jeżeli postępowanie zostało umorzone, to komornik nie "wznowi" go bez wniosku wierzyciela i tytułu wykonawczego.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Eja » Pn, 23 cze 2008, 21:15

Darek,jeszcze raz dziękuje za wszystkie odpowiedzi.
Czy w takim razie dobrze zrobię pytając o ta sprawe komornika?
Eja
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Wt, 24 cze 2008, 12:30

Czy w takim razie dobrze zrobię pytając o ta sprawe komornika?

Jeżeli zależy Ci na najpewniejszej odpowiedzi, to tak. :)
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Windykacja - Komornik

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości