świadek w Sądzie

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

świadek w Sądzie

Postprzez Halina » Wt, 26 mar 2002, 11:46

Sąsiadka kłóci się z mężem. Awantury zakłócają spokój sąsiadom. Sąsiadka chce dać sprawę przeciwko mężowi do Sądu.
Prosi mnie aby była świadkiem.
Mieszkam dwa piętra wyżej. w domu nie słyszę awantur, tylko jak przechodzę klatką schodową.
Jakie dane osobowe są potrzebne (oprócz imienia, nazwiska i adresu)bo chce mnie podać jako świadka (pytam o nip, regon datę urodzenia?)
Czy jak podam dane to później będę musiała iść na rozprawę, czy będę miała usprawiedliwioną nieobecność w pracy?
Halina
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 26 mar 2002, 12:34

Jakie dane osobowe są potrzebne (oprócz imienia, nazwiska i adresu)bo chce mnie podać jako świadka (pytam o nip, regon datę urodzenia?)


Zgodnie z art. 258 kpc, strona powołująca się na dowód ze świadków obowiązana jest dokładnie oznaczyć fakty, które mają być zeznaniami poszczególnych świadków stwierdzone, i wskazać świadków, tak by wezwanie ich do sądu było możliwe. Moim zdaniem, wskazanie imienia, nazwiska i adresu wystarczy.

Czy jak podam dane to później będę musiała iść na rozprawę, czy będę miała usprawiedliwioną nieobecność w pracy?


Jeśli sąd Cię wezwie na rozprawę w charakterze świadka, będziesz zobowiązana stawić się.
Pracodawca będzie zobowiązany do zwolnienia Cię od pracy na czas niezbędny na stawienie się do sądu (§ 6 rozporządzenia MPiPS z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy - Dz. U. Nr 60, poz. 281), na podstawie imiennego wezwania z sądu (§ 3 pkt 4 rozporządzenia).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości