odwieszenie wyroku

wyrok sądu, odroczenie, wyrok w zawieszeniu, przerwa w wykonywaniu orzeczonej kary, kaucja,

odwieszenie wyroku

Postprzez kier_as » Wt, 1 maja 2007, 16:23

Za pobicie otrzymałem wyrok 1,5 roku w zawieszeniu na 4 lata. Jednocześnie na skutek pozwu akcezyjnego otrzymałem nakaz zapłaty na rzecz pokrzywdzonego 1000,- zł. Czy niezapłacenie tej kwoty może być przyczyną odwieszenia kary?
kier_as
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kier_as » So, 5 maja 2007, 23:22

Czyżby to było trudne pytanie? Moim zdaniem odwieszenie nie jest możliwe gdyz wyrok z pozwu akcezyjnego nie jest cześcią wyroku w sprawie karnej. Jednakże proszę o potwierdzenie lub zaprzeczenie.
kier_as
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kier_as » Wt, 15 maja 2007, 00:52

Dredd zechciej się wypowiedzieć!!
kier_as
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kropecka » Pt, 1 cze 2007, 13:10

ja nie znam odpowiedzi na pytanie, dodam tylko że nie akcezyjny tylko adhezyjny.
kropecka
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pt, 1 cze 2007, 14:07

Należy ocenić czy niewykonywanie cywilnej części wyroku karnego jest rażącym naruszeniem porządku prawnego. Poza tym, moim zdaniem ma istotne znaczenie to, czy skazany nie wykonuje części cywilnej wyroku ze złej woli, czy np. z powodu obiektywnie trudnej sytuacji w jakiej się znalazł (w tym drugim wypadku z pewnością nie ma mowy o zarządzaniu kary).

Zagadnienie może być z pewnością dyskusyjne ale raczej skłaniam się do zdania, że sytuacja o której tu mowa "rażącym" naruszeniem prawa w rozumieniu art. 75 par. 2 k.k. nie jest i nie ma podstawy do zarządzenia wykonania kary, a to dlatego że wydaje mi się że naruszenie prawa należy tu rozpatrywać w kategoriach prawa karnego, a nie cywilnego.

Za takim stanowiskiem może pośrednio przemawiać "doklejone" niżej orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 23.06.2006 r. (II AKzw 415/06, publ. w: KZS 2006/6/71)

"Naruszenie porządku prawnego to nie tylko popełnienie przestępstwa, więc zachowanie wbrew nakazom i zakazom prawa karnego, ale także postępowanie wbrew regułom, których przestrzeganie mieści się w granicach zadań i celów, jakie prawo karne wiąże m.in. z warunkowym zwolnieniem (Z. Hołda, K. Postulski, Komentarz do k.k.w., 2005, s. 537)".
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kier_as » Pt, 1 cze 2007, 17:55

Dziekuję za wyczerpującą odpowiedź.
Kropecka przepraszam za moje nieuctwo:)
kier_as
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Karne Wykonawcze

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości