testament - współwłasność

testament, spadek, dziedziczenie, wydziedziczenie, zachowek, podział spadku, odpowiedzialność za długi zmarłego

testament - współwłasność

Postprzez pirat » Pn, 12 lut 2007, 21:05

W roku 2005 ze środków pochodzących ze sprzadży dwóch mieszkań (naszego czyli mojego i mężą oraz moich rodziców)zakupiliśmy dom, który zgodnie z wpisem w akcie notarialnym został nabyty w 50% przez nas oraz w 50% przez moich rodziców. stanowi w ten sposób współwłasność. W roku 2004, a więc rok przed zakupem domu rodzice moi sporządzili testament potwierdzony notarialnie, w którym ustanwiają mnie jako spadkobiercę ich majątku. Druga córka czyli moja siostra nie została w nim wymieniona.
Pytanie: czy w przypadku śmierci rodziców, na mocy wcześniej sporządzonego testamentu, ja staję się wspólnie z mężem jedynym właścicielem naszego domu. Czy istniejący testament może być w jakiś sposób "podważony" przez moją siostrę ? Jaka obowiązuje w tym względzie procedura prawna ?
pirat
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pn, 12 lut 2007, 21:56

Pytanie: czy w przypadku śmierci rodziców, na mocy wcześniej sporządzonego testamentu, ja staję się wspólnie z mężem jedynym właścicielem naszego domu.


Co do zasady - tak. Oczywiście w sytuacji gdy nie będą żyli oboje rodzice.

Czy istniejący testament może być w jakiś sposób "podważony" przez moją siostrę ?


Tak. Np. poprzez wykazanie okoliczności wymienionych w art. 945 kodeksu cywilnego.

"Podważyć" testament można tytlko w trybie postępowania sądowego.

BTW: Jeżeli siostra jest pominięta w testamencie rodziców a jednocześnie nie jest w nim wyraźnie wydziedziczona to nawet bez podważania testamentu przysługiwać jej będzie roszczenie o zachowek do ewentualnych przyszłych spadkobierców rodziców.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Spadkowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron