• Porady prawne
Euro-tax.pl

Zmiana wlasciciela firmy

rejestrowanie i prowadzenie działalności gospodarczej, spółka cywilna, jawna, partnerska, komandytowa, z o.o., akcyjna, przekształcanie, podział, łączenie spółek, czynności handlowe, prawo papierów wartościowych, uczestnictwo w obrocie gospodarczym, podmioty obrotu gospodarczego, spółdzielnie, fundacje i stowarzyszenia, umowy handlowe, umowa sprzedaży konsumenckiej, umowa komisu, umowy factoringu

Zmiana wlasciciela firmy

Postprzez laporteki » Śr, 25 paź 2006, 09:11

Hej, moj chlopak ma zarejestrowana jednoosobowa dzialalnosc gospodarcza. Ja mam jego pelnomocnictwo do reprezentowania firmy, zawierania umow itd. Poniewaz chce prowadzic dzialalnosc gospodarcza pod wlasnym nazwiskiem, zastanawiam sie czy jest jakas mozliwosc przerejestrowania firmy na mnie. Czy musimy po prostu zamknac stara firme i otworzyc nowa?
Tak mnie zastanawia jak kiedys posel Misztal, ktoremu wytkneli to ze jako posel bierze diety i jednoczesnie prowadzi dzialalnosc gospodarcza- tak tajemniczo sie wypowiadal, ze firma jest wlasnoscia jego zony itd.
Prosze o jakies sugestie.
pozdrawiam
laporteki
 

Postprzez laporteki » Śr, 25 paź 2006, 12:16

hmm na necie znalazlam informacje ze mozna np. zalozyc spolke cywilna i po miesiacu jeden ze wspolnikow wystepuje ze spolki. Mozna tez sprzedac firme ale nie wiem czy dotyczy to rowniez jednoosobowej dzialalnosci gospodarczej...
laporteki
 

Postprzez Esokal » Pt, 27 paź 2006, 08:33

hmm na necie znalazlam informacje ze mozna np. zalozyc spolke cywilna i po miesiacu jeden ze wspolnikow wystepuje ze spolki. Mozna tez sprzedac firme ale nie wiem czy dotyczy to rowniez jednoosobowej dzialalnosci gospodarczej...


Finansowo bez żadnego sensu.
Jesli nie ma wielkich składników majątku to poprostu otwórz na siebie firmę a on niech zamknie.
Esokal
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez laporteki » Pt, 27 paź 2006, 09:34

Widzisz, tutaj nie chodzi gl. o finanse tylko o to ze mamy podpisane umowy najmu lokalu z uczelnia co wiaze sie z tym ze trzeba skladac podania o wynajecie, czekac na decyzje uczelni, urzedu miasta, zarzadu nieruchomosciami a po drugie- mamy certyfikaty MGiP i glownie na nich mi zalezy. Rejestrujac na nowo dzialalnosc musialabym na nowo starac sie o certyfikaty a to wiaze sie z wiekszymi kosztami, czasem, nie mowiac juz o bazie klientow ktorzy nas kojarza wg starych certyfikatow...naprawde nie ma jakiegos sposobu?
pozdrawiam
laporteki
 

Postprzez Esokal » Pt, 27 paź 2006, 11:26

Nie wiem jak wygląda sprawa przejęcia tego rodzaju umów przez inny podmiot i czy to jest możliwe. Co do spółki to owszem, ale przynajmiej musiałyby wstąpić jeszcze dwie osoby i wystąpić jedna, w przeciwnym wypadku spółka ulega likwidacji. Tyle że. KC nakazuje zwrot nakładów tu zapewne prawa do umów jesli to przysparzałoby spółce jakiś korzyści - w naturze lub w pieniądzu: czyli jakiś tam pewnie podatek dochodowy wystąpi. A i tak trzeba by było zmieniać umowy z uczelnią. Ja bym raczej próbował się rozeznać w uczelni pod jakie przepisy to podlega i czy wogóle jest jakaś opcja "przejścia" umowy na inny podmiot.
Esokal
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez laporteki » Pt, 27 paź 2006, 12:02

grzebię po necie żeby znaleźć jakieś rozwiązanie... a gdybyśmy zarejestowali spółkę jawną, to czy ja, jako osoba nie prowadząca działalności gospodarczej, muszę taką działalność zarejestrować?
laporteki
 

Postprzez laporteki » Pt, 27 paź 2006, 12:07

coś mi się wydaje że to byłoby zbyt proste gdyby jeden z dwóch wspólników spółki nie musiałby rejestrować działalności...:)
laporteki
 

Postprzez Esokal » Pt, 27 paź 2006, 12:47

coś mi się wydaje że to byłoby zbyt proste gdyby jeden z dwóch wspólników spółki nie musiałby rejestrować działalności...:)


;) dobrze ci się wydaje. Szukaj pod kątem zmiany/ przejścia umowy ale na gruncie prawnym a nie pod względem wyboru formy działalności gospodarczej. Bo zawirowania z wstąpieniem/ wystąpieniem wspólnika czy powołaniem jakielkolwiek innej formy dg nie uchronią was przed zmianą umowy z uczelnią - w przypadku oczywiście gdyby chłopak rezygnował z DG.
Esokal
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez laporteki » Pt, 27 paź 2006, 14:20

otóż to :)
Po prostu zamkniemy jedną działalność i otworzymy drugą. A uczelnia powinna nam pójść na rękę bo zawsze terminowo płacę rachunki ;P
laporteki
 


Powrót do Prawo Gospodarcze i Handlowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość