Praca w straży pożarnej, a przestępstwo gospodarcze

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Praca w straży pożarnej, a przestępstwo gospodarcze

Postprzez kyry » Cz, 30 mar 2006, 14:37

Witam!!!

Mam bardzo duzy problem i prosilbym o pomoc!!

Urodzony w 1984r

Popelnilem przestepstwo gospodarcze(paserstwo komputerowe) za czasow liceum(zamawialem pirackie plyty przez internet ostanie plyty otrzymalem 2 tyg. przed ukonczeniem 17 roku zycia)

W 3 lata po ostatnim zamowieniu cala sprawa wyszla najaw,
i w postepowaniu uproszczonym w sadzie okregowym(wydzial karny) zostalem skazany na kare grzywny oraz nakazano mi zwrot kosztow sadowych i zadosc uczynienie finansowe ktore poniosly szkode!!

Obecnie chcialbym podjac slużbe w panstwowej strazy pozarnej!!
Jednak ztego co wiem w trakcie czynnosci rekrutacyjnych do PSP ,sprawdzane jest czy kandydat jest karany sadownie(z jakiego pragrafu k.k. ,lub innej ustawy)!!

Tymczasem Ja w krajowym rejestrze karnym figuruje jako karany!!

Mam wiec pytania :
Czy jako nieletni(nie ukonczone 17 lat)popelniajacy czyn zabroniony(przestepstwo) nie powinienem byc karanany przez sad rodzinny i opiekunczy??(tymczasem rozprawa rozgrywla sie w sadzie okregowym-wydzial karny).


Czy tym samym w zwiazku z popelnionym przestepstwem droga do sluzby w PSP jest dla mnie calkowicie zamknieta !Czy tez moze moglbym starac sie o przyjecie do PSP w chwili wymazaniu wpisu z krajowego rejestru karnego.

Z otrzymanych inforamacji dowiedzialem sie iz wpis o popelnionym przezemnie przestepstwie w krajowym rejestrze karnym ulegnie zatarciu automatycznie po 5 latach ,a po uplynieciu 3 lat na moj wniosek.

Ztego co slyszalem moglbym sie ubiegac o ulaskawienie przez prezydenta RP,czy w takiej sytuacji moglbym ubiegac sie o sluzbe w PSP.

PROSZE O POMOC W ROZWIAZANIU MOJEGO PROBLEMU ZGORY BARDZO DZIEKUJE!
kyry
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez pepperoniss » Pt, 31 mar 2006, 15:02

Witam!!!

Mam bardzo duzy problem i prosilbym o pomoc!!

Urodzony w 1984r

Popelnilem przestepstwo gospodarcze(paserstwo komputerowe) za czasow liceum(zamawialem pirackie plyty przez internet ostanie plyty otrzymalem 2 tyg. przed ukonczeniem 17 roku zycia)

W 3 lata po ostatnim zamowieniu cala sprawa wyszla najaw,
i w postepowaniu uproszczonym w sadzie okregowym(wydzial karny) zostalem skazany na kare grzywny oraz nakazano mi zwrot kosztow sadowych i zadosc uczynienie finansowe ktore poniosly szkode!!

Obecnie chcialbym podjac slużbe w panstwowej strazy pozarnej!!
Jednak ztego co wiem w trakcie czynnosci rekrutacyjnych do PSP ,sprawdzane jest czy kandydat jest karany sadownie(z jakiego pragrafu k.k. ,lub innej ustawy)!!

Tymczasem Ja w krajowym rejestrze karnym figuruje jako karany!!

Mam wiec pytania :
Czy jako nieletni(nie ukonczone 17 lat)popelniajacy czyn zabroniony(przestepstwo) nie powinienem byc karanany przez sad rodzinny i opiekunczy??(tymczasem rozprawa rozgrywla sie w sadzie okregowym-wydzial karny).


Czy tym samym w zwiazku z popelnionym przestepstwem droga do sluzby w PSP jest dla mnie calkowicie zamknieta !Czy tez moze moglbym starac sie o przyjecie do PSP w chwili wymazaniu wpisu z krajowego rejestru karnego.

Z otrzymanych inforamacji dowiedzialem sie iz wpis o popelnionym przezemnie przestepstwie w krajowym rejestrze karnym ulegnie zatarciu automatycznie po 5 latach ,a po uplynieciu 3 lat na moj wniosek.

Ztego co slyszalem moglbym sie ubiegac o ulaskawienie przez prezydenta RP,czy w takiej sytuacji moglbym ubiegac sie o sluzbe w PSP.

PROSZE O POMOC W ROZWIAZANIU MOJEGO PROBLEMU ZGORY BARDZO DZIEKUJE!


pepperoniss
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez pepperoniss » Pt, 31 mar 2006, 15:42

Czy jako nieletni(nie ukonczone 17 lat)popelniajacy czyn zabroniony(przestepstwo) nie powinienem byc karanany przez sad rodzinny i opiekunczy??(tymczasem rozprawa rozgrywla sie w sadzie okregowym-wydzial karny).


To zależy z jakiego art. byłeś karany. Bez treści wyroku trudno rozstrzygnąć prawidłowość tego orzeczenia. Jeżeli rzeczywiście Sąd ustalił, że przestępstwo zostało popełnione przed ukończeniem 17 lat istnieje możliwość złożenia skargi o wznowienie postępowania, które mogłoby skutkować uchyleniem wyroku i umorzeniem postepowania w sprawie.


Czy tym samym w zwiazku z popelnionym przestepstwem droga do sluzby w PSP jest dla mnie calkowicie zamknieta!Czy tez moze moglbym starac sie o przyjecie do PSP w chwili wymazaniu wpisu z krajowego rejestru karnego.


Osobą niekaraną jest także osoba, której skazanie uległo zatarciu. Art. 28 ustawy o PSP nie pozwala na służbę w PSP osobie karanej. Po zatarciu skazania możesz starać się o przyjęcie do służby.


Z otrzymanych inforamacji dowiedzialem sie iz wpis o popelnionym przezemnie przestepstwie w krajowym rejestrze karnym ulegnie zatarciu automatycznie po 5 latach ,a po uplynieciu 3 lat na moj wniosek.


Tak jest. Jeżeli od dnia zapłaty grzywny minęły 3 lata możesz wystąpić o zatarcie skazania do Sądu Okręgowego, który wydał wyrok powołując się na art. 107 § 4 kk. Jeżeli nie naprawiłeś szkody - nie powinno to być przeszkodą w pozytywnym rozpatrzeniu wniosku ze względu na treść art. 107 § 4 kk w zw. z art. 76 § 2 kk w zw. z art. 39 pkt 5 kk. Musisz jednak pamiętać, że Sąd maże a nie musi przychylić się do Twojego wniosku.

Ztego co slyszalem moglbym sie ubiegac o ulaskawienie przez prezydenta RP,czy w takiej sytuacji moglbym ubiegac sie o sluzbe w PSP.


Mógłbyś, ale odradzam. W podstawowym trybie Twój wniosek będzie opiniowany przez SO, który wydał wyrok. Ten sam, który może decydować o zatarciu skazania. Trudno mi wyobrazić sobie sytuację, by Sąd odmówił wcześniejszego zatarcia, a pozytywnie zaopiniował wniosek o ułaskawienie. W skuteczność ułaskawienia w trybie sobotkowo- prezydenckim raczej bym nie liczył :)


Zyczę powodzenia

Piotr
pepperoniss
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron