• Porady prawne
Euro-tax.pl

przekształcenie działalności

rejestrowanie i prowadzenie działalności gospodarczej, spółka cywilna, jawna, partnerska, komandytowa, z o.o., akcyjna, przekształcanie, podział, łączenie spółek, czynności handlowe, prawo papierów wartościowych, uczestnictwo w obrocie gospodarczym, podmioty obrotu gospodarczego, spółdzielnie, fundacje i stowarzyszenia, umowy handlowe, umowa sprzedaży konsumenckiej, umowa komisu, umowy factoringu

przekształcenie działalności

Postprzez Kalispera » Cz, 3 lis 2005, 14:16

mam krótkie pytanie -
moja mama prowadzi działalność gospodarczą (jednoosobowo, wpis do Ewidencji Działalności Gospodarczej) i chciałaby przekształcić się w spółkę z o.o.
czy to jest możliwe a jeśli tak to jaka jaest najkrótsza droga?
Kalispera
 

Postprzez Marcin » Cz, 3 lis 2005, 16:16

Jest możliwe, trzeba założyć spółkę z o.o. (akt założycielski w formie notarialnej), wnieść wkłady na co najmniej 50.000 zł (minimalny kapitał założycielski), zgłosić do KRS. Jak powiada ksh, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być utworzona przez jedną albo więcej osób w każdym celu prawnie dopuszczalnym, chyba że ustawa stanowi inaczej.
Szczegóły - art. 151 i nast. ksh.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Kalispera » Cz, 3 lis 2005, 18:04

ok, ale czy to będzie zupełnie nowy podmiot gospodarczy czy bedzie mogła kontynuować działalność (chodzi mi czy najpierw będzie musiała zamknąć starą działalność czy może jakoś płynnie przejść do nowej - z tymi samymi pracownikami, zobowiązaniami i należnościami?)
Kalispera
 

Postprzez Marcin » Cz, 3 lis 2005, 18:58

ok, ale czy to będzie zupełnie nowy podmiot gospodarczy czy bedzie mogła kontynuować działalność (chodzi mi czy najpierw będzie musiała zamknąć starą działalność czy może jakoś płynnie przejść do nowej - z tymi samymi pracownikami, zobowiązaniami i należnościami?)


To będzie nowy podmiot - spółka z o.o. posiada osobowość prawną i jest podmiotem istniejącym niezależnie od osób jej wspólnikow. Jedynie na gruncie prawa pracy być może można byłoby mówić o przejęciu zakładu pracy, a zatem i pracowników (art. 23 [1] kp.).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Gospodarcze i Handlowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość