Kto wyłącza komornika - Sąd czy Prezes Sądu Rejonowego

zajęcie nieruchomości, przedawnienie spłaty, licytacje komornicze, sądowe wezwanie do zapłaty, egzekucja komornicza, windykacja należności, BIK, odzyskanie pożyczki.

Kto wyłącza komornika - Sąd czy Prezes Sądu Rejonowego

Postprzez Aristo2 » Cz, 7 lip 2005, 00:05

Witam
Kto wyłącza komornika na wniosek dłuznika Sąd w trybie procesowym czy też Prezes Sądu Rejonowego w trybie administracyjnym.
Podstawa prawna to art 9 Ustawy o komornikach Sądowych i egzekucji oraz przepisy KPC o wyłaczeniu sedziego czyli art 48 do art 52 KPC.

Mam nowy komentarz z wydawnictwa Currenda stan prawny 17 grudnia 2004r , autorzy Zenon Knypel, Zbigniew Mrechel, Jan Treder.
cyt.
"Wyłączenie komornika
Art. 9.
Do komornika stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o wyłączeniu sędziego.
1. Według art. 48 § l k.p.c., komornik jest wyłączony z mocy samej ustawy:
— w sprawach, w których jest stroną lub pozostaje z jedną ze stron w takim stosunku prawnym, że wynik spraw}' oddziaływa na jego prawa lub obowiązki;
— w sprawach swego małżonka, krewnych lub powinowatych w linii prostej, krewnych bocznych do czwartego stopnia i powinowatych bocznych do drugiego stopnia;
— w sprawach osób związanych z nim z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli;
— w sprawach, w których był pełnomocnikiem lub radcą prawnym jednej
ze stron.
Powody wyłączenia trwają także po ustaniu uzasadniającego je małżeństwa, przysposobienia, opieki lub kurateli (art. 48 § 2 k.p.c.).
Niezależnie od przyczyn wymienionych powyżej, sąd wyłącza komornika na jego żądanie lub na wniosek strony, jeżeli między nim a jedną ze stron lub jej przedstawicielem zachodzi stosunek osobisty tego rodzaju, że mógłby wywołać wątpliwości co do bezstronności komornika (art. 49 k.p.c.).
2. Wniosek o wyłączenie komornika strona zgłasza na piśmie lub ustnie do protokołu w sądzie, przy którym komornik działa, uprawdopo-dabniając przyczyny wyłączenia (art. 50 § l k.p.c.). Aż do rozstrzygnięcia sprawy o wyłączenie komornik może spełniać tylko czynności nie cierpiące zwłoki (art. 50 § 3 k.p.c.).
Komornik powinien zawiadomić sąd o zachodzącej podstawie swego wyłączenia i wstrzymać się od udziału w sprawie (art. 51 k.p.c.).
O wyłączeniu komornika rozstrzyga sąd, przy którym komornik działa (art. 52 § l k.p.c). Postanowienie wydaje sąd w składzie trzech sędziów zawodowych po złożeniu wyjaśnienia przez komornika, którego wniosek dotyczy. Postanowienie może być wydane na posiedzeniu niejawnym (art. 52 § 2 k.p.c).
3. W art. 9 brak jest zastrzeżenia, że przepisy o wyłączeniu sędziego stosuje się do wyłączenia komornika odpowiednio. W postanowieniu z dnia 14 marca 1997 r. (I CKN 27/97, OSNC 1997, nr 9, póz. 123) Sąd Najwyższy wyjaśnił, że słowo „odpowiednio" oznacza, że przepisy o procesie należy stosować przy pełnym uwzględnianiu charakteru i celu postępowania egzekucyjnego i wynikających stąd różnic w stosunku do procesu.
4. W razie wyłączenia komornika prowadzącego sprawę, sąd wyznacza innego komornika."

Praktyka jest jednak taka że wnioski kierowane do Sądu przekazywane są Prezesowi SR do rozpoznania w trybie administracyjnym.
I NIE MA OD TEGO ODWOŁANIA.

Jak to więc jest?

pozdrawiam
Janek
Aristo2
 

Postprzez Marcin » Cz, 7 lip 2005, 19:38

http://mforum.biz/viewthread.php?FID=1&TID=4819
Prawidłowość powyższej praktyki rzeczywiście może budzić wątpliwości. Nierzadko jednak siła przyzwyczajenia jest niemała...
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

cd

Postprzez Aristo2 » Cz, 7 lip 2005, 20:03

Witam
Szkoda, że przy tak dużej nowelizacji kpc jak tej która weszła w życie 5 luty 2005r nie zostało to jednoznacznie unormowane.

Istnienie stanu niepewnosci prawnej stwarza mozliwości nadużyć, co niestety się zdarza.
pozdrawiam
Janek
Aristo2
 


Powrót do Windykacja - Komornik

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości