koszty egzekucji

zajęcie nieruchomości, przedawnienie spłaty, licytacje komornicze, sądowe wezwanie do zapłaty, egzekucja komornicza, windykacja należności, BIK, odzyskanie pożyczki.

koszty egzekucji

Postprzez rafal » Pt, 29 kwi 2005, 15:17

wierzyciel wniósł do komornika wniosek o wyegzekwowanie kowty 3000 zł. komornik zajał wyegzekwował 1000 potrącając sobie od razu z tej kwoty 15 % opłaty egzekucyjne a resztę dostał wierzyciel. pozostałe zadłużenie dłużnik wpłacił bezpośrednio do wierzyciela a ten wystąpił o umorzenie egzekucji wskutek spąłty długu. czy komornik może w rozliczeniu końcowym wykazywac jeszcze jakieś koszty postępowania ( pomijajac wydatki gotówkowe) od kwoty 3000 zł? moim zdaniem nie może bo art.59 ustawy o komor.egzek. mówi o opłacie obliczonej proporcjonalnie do wyegzekwowanych kwot, więc komornik nie może pobierać opłaty stosunkowej od kwoty którą dłużnik wpłacił bezpośrednio do wierzyciela, czyli w postanowieniu kończącym postępowanie nie byłoby już opłaty egzekucyjnej.
rafal
 

Postprzez Marcin » So, 30 kwi 2005, 16:13

Miałbym wątpliwości, wobec art. 49 ust. 1 tejże ustawy:

Opłatę ustala się w wysokości odpowiedniej do poniesionych przez komornika wydatków, nakładu jego pracy oraz wartości wyegzekwowanej części świadczenia zgłoszonego do egzekucji. Opłatę tę komornik pobiera również w wypadku umorzenia postępowania na wniosek wierzyciela oraz na podstawie art. 823 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296, z późn. zm. ). W tym celu komornik wydaje postanowienie, w którym wzywa dłużnika do uiszczenia należności z tytułu opłat w terminie 14 dni od dnia doręczenia postanowienia.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez rafal » N, 1 maja 2005, 17:00

Miałbym wątpliwości, wobec art. 49 ust. 1 tejże ustawy:

Opłatę ustala się w wysokości odpowiedniej do poniesionych przez komornika wydatków, nakładu jego pracy oraz wartości wyegzekwowanej części świadczenia zgłoszonego do egzekucji. Opłatę tę komornik pobiera również w wypadku umorzenia postępowania na wniosek wierzyciela oraz na podstawie art. 823 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296, z późn. zm. ). W tym celu komornik wydaje postanowienie, w którym wzywa dłużnika do uiszczenia należności z tytułu opłat w terminie 14 dni od dnia doręczenia postanowienia.


tak , masz rację Marcinie...art.49 stanowi "Cała opłata stosunkowa wynosi 15% wartości egzekwowanego świadczenia...(..)" komornik oblicza opłatę od kwoty zgłoszonej we wniosku przez wierzyciela do egzekucji
rafal
 

Postprzez Marcin » N, 1 maja 2005, 22:51

" komornik oblicza opłatę od kwoty zgłoszonej we wniosku przez wierzyciela do egzekucji


???
Akurat tego fragmentu nie znalazłem w art. 49. Cały przepis brzmi obecnie tak:

1. Cała opłata stosunkowa wynosi 15 % wartości egzekwowanego świadczenia, jednak nie może być niższa niż 1/10 i wyższa niż trzydziestokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Opłatę ustala się w wysokości odpowiedniej do poniesionych przez komornika wydatków, nakładu jego pracy oraz wartości wyegzekwowanej części świadczenia zgłoszonego do egzekucji. Opłatę tę komornik pobiera również w wypadku umorzenia postępowania na wniosek wierzyciela oraz na podstawie art. 823 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296, z późn. zm. ). W tym celu komornik wydaje postanowienie, w którym wzywa dłużnika do uiszczenia należności z tytułu opłat w terminie 14 dni od dnia doręczenia postanowienia. Postanowienie po uprawomocnieniu podlega wykonaniu w drodze egzekucji bez zaopatrywania w klauzulę wykonalności. Podstawą ustalenia wysokości opłaty są egzekwowane należności według stanu na dzień wyegzekwowania lub umorzenia postępowania egzekucyjnego.

2. W wypadkach szczególnie uzasadnionych sąd może zmniejszyć wysokość opłaty, o której mowa w ust. 1.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 9 maja 2005, 23:03

za http://www.trybunal.gov.pl/Rozprawy/2005/rozprawy.htm

17 maja, 2005 r. o godz. 10.00 Trybunał Konstytucyjny rozpozna pytanie prawne II Wydziału Cywilnego Odwoławczego Sądu Okręgowego w Kielcach dotyczące opłat za czynności komornika.
Trybunał Konstytucyjny orzeknie w sprawie zgodności art. 49 w związku z art. 45 ust. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o komornikach sądowych i egzekucji z art. 2 Konstytucji.

Na wniosek wierzyciela komornik sądowy przy Sądzie Rejonowym rozpoczął postępowanie egzekucyjne przeciwko dłużnikowi. Po zajęciu przez komornika ruchomości, dłużnik przedstawił komornikowi dowód wpłaty na rzecz wierzyciela. Wobec dokonania wpłaty przez dłużnika, wierzyciel wniósł o umorzenie postępowania egzekucyjnego. Komornik umorzył postępowanie egzekucyjne ustalając równocześnie koszty postępowania egzekucyjnego na kwotę odpowiadającą opłacie stosunkowej wyliczonej od wartości całego roszczenia od chwili wszczęcia egzekucji. Jako podstawę ustalenia opłaty, komornik wskazał art. 45 ust. 2 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Dłużnik wniósł skargę na tę czynność komornika, oddaloną postanowieniem Sądu Rejonowego. Sąd uznał, że nie ma znaczenia, iż wierzyciel został zaspokojony niezależnie od podjętych przez komornika czynności, skoro zapłata należności na rzecz wierzyciela nastąpiła po wszczęciu postępowania egzekucyjnego. Dłużnik wniósł zażalenie na postanowienie Sądu Rejonowego uzasadniając, że komornik nie wyegzekwował nawet części należności, gdyż została ona uiszczona w całości przez dłużnika na rzecz wierzyciela, o czym wierzyciel zawiadomił niezwłocznie komornika.

Rozpoznając zażalenie dłużnika Sąd Okręgowy powziął wątpliwość co do wewnętrznej spójności art. 45 ust. 2 i art. 49 o komornikach sądowych i egzekucji. Z art. 45 ust.2 wynika, że podstawą obliczenia opłaty stosunkowej jest wartość roszczenia, jakie udało się komornikowi skutecznie wyegzekwować. W sytuacji, gdy egzekucja okaże się skuteczna tylko odnośnie części sumy objętej egzekucją, komornik pobierze opłatę od tej właśnie części. W myśl art. 49 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji cała opłata stosunkowa wynosi 15% wartości egzekwowanego świadczenia za zastrzeżeniem, że nie może być niższa niż 0,1 i wyższa od wskazanej w tym przepisie wielokrotności przewidywanego wynagrodzenia. Z art. 49 wynika również, że opłatę tę komornik pobiera także w przypadku umorzenia postępowania na wniosek wierzyciela. Wypływa z tego wniosek, że w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego, komornik pobiera wymienioną w przepisie opłatę stosunkową niezależnie od tego, jaką część świadczenia wyegzekwuje. Pobieranie w takim przypadku opłaty odpowiadającej 15% wartości egzekwowanego świadczenia jest oderwane od efektywności komornika. Pierwszy z tych przepisów uzależnia bowiem wysokość pobieranej przez komornika opłaty od wysokości rzeczywiście wyegzekwowanego świadczenia, a drugi upoważnia do pobierania takiej samej opłaty niezależnie od efektu czynności egzekucyjnych. Poza tym w ocenie Sądu Okręgowego art. 49 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji pozostaje w sprzeczności z zasadami wynagradzania, bowiem zasadą jest otrzymanie stosownego wynagrodzenia za wykonaną pracę, zaś art.49 pozwala na pobieranie opłaty stosunkowej niezależnie od efektów pracy komornika, a zatem nawet w sytuacji, gdy komornik nie wyegzekwuje żadnej części świadczenia.

Objęcie jednym aktem prawnym, jakim jest ustawa o komornikach sądowych i egzekucji, sprzecznych ze sobą przepisów (art. 45 ust.2 i art. 49), pozostaje w kolizji z zasadą przyzwoitej legislacji, która stanowi element demokratycznego państwa prawnego (art. 2 Konstytucji).

Rozprawie będzie przewodniczył sędzia TK Jerzy Stępień, a sprawozdawcą będzie sędzia TK Wiesław Johann.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez rafal » Wt, 10 maja 2005, 14:08

dzięki za informację...
osobiście trzymam kciuki za rozstrzygnięcie trybunału uwzględniajace stanowsko dłużnika

rafał
rafal
 

Postprzez rafal » Śr, 18 maja 2005, 09:35

jest orzeczenie TK :-)
..komornikowi nie należy się opłata egzekucyjna w wysokości 15 proc. wartości roszczenia, w sytuacji gdy dłuznik sam spłacil dług, a postepowanie zostało umorzone.

rafał
rafal
 

Postprzez Marcin » Śr, 18 maja 2005, 11:11

Orzeczenie TK dotyczy jednak poprzedniego stanu prawnego, obowiązującego do jesieni 2004 r. Nowe przepisy zawierają analogiczne regulacje, ale TK nie mógł zbadać formalnie niezaskarżonego przepisu.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Windykacja - Komornik

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post
  • koszty egzekucji
    przez bono » Wt, 2 sie 2005, 09:04
    6 Odpowiedzi
    1471 Wyświetlone
    Ostatni post przez bono Zobacz najnowszy post
    Wt, 2 sie 2005, 21:23
  • Koszty egzekucji
    przez Pandar » Cz, 2 wrz 2004, 10:05
    2 Odpowiedzi
    1199 Wyświetlone
    Ostatni post przez Marcin Zobacz najnowszy post
    Cz, 2 wrz 2004, 14:25
  • koszty egzekucji
    przez rafal » Wt, 20 wrz 2005, 19:54
    3 Odpowiedzi
    1133 Wyświetlone
    Ostatni post przez rafal Zobacz najnowszy post
    Śr, 21 wrz 2005, 10:02
  • Koszty egzekucji
    przez Ala » N, 10 kwi 2005, 14:10
    9 Odpowiedzi
    2259 Wyświetlone
    Ostatni post przez Marcin Zobacz najnowszy post
    Pn, 23 maja 2005, 14:56
  • koszty od umorzonej egzekucji
    przez ancom » Wt, 11 sty 2005, 13:54
    2 Odpowiedzi
    869 Wyświetlone
    Ostatni post przez mimi Zobacz najnowszy post
    Pn, 17 sty 2005, 20:32

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości